more_horiz
Wiadomości

Grupa Wagnera pod lupą PE. Europarlament potępił zbrodnie firm wojskowych działających na rozkaz Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:45
Parlament Europejski potępił zbrodnie dokonane przez prywatne firmy wojskowe działające na rozkaz Rosji - chodzi głównie o Wagner Group, organizacji która brała udział w agresji na Ukrainę. Deputowani wezwali równocześnie Rosję do wycofania wszystkich swoich najemników ze Krymu i Donbasu.
Grupa Wagnera pod lupą PE
Grupa Wagnera pod lupą PEFoto: PRESSLAB/Shutterstock

W rezolucji zapisano, że takie kraje jak Rosja, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie, wykorzystują prywatne firmy wojskowe i ochroniarskie, by walczyć o wpływy i zasoby w różnych częściach świata. Pozwala im to odciąć się od odpowiedzialności.

Grupa Wagner została zidentyfikowana w 2014 roku, kiedy wspierała prorosyjskich separatystów i wojsko podczas w działań wojennych w Donbasie i na Krymie. Według Parlamentu Europejskiego, wiele wskazuje na to, że organizacja ta jest finansowana, szkolona i dowodzona przez Rosję.

Egzekucje cywilów

Wagner Group dziś liczy około dziesięciu tysięcy pracownik, firma ta brała udział również w konfliktach w Syrii, Sudanie, Mozambiku, Libii, Wenezueli i Republice Środkowoafrykańskiej. Walczyła m.in. o przejęcie kluczowych zasobów, w tym dochodów z kopalni złota i diamentów. Stacja CNN ujawniła w tym roku, że rosyjscy najemnicy dokonywali egzekucji cywilów na terenach górniczych. W przeszłości dochodziło też do zabójstw dziennikarzy, którzy prowadzili śledztwa w sprawie tej grupy.

Europarlament zaapelował do wszystkich państw o zerwanie kontaktów z Wagner Group oraz o wszczęcie postępowań w sprawie przypadków łamania praw człowieka przez te organizację. Deputowani ponowili również wezwanie do Rosji o wycofanie najemników z Krymu i wschodniej Ukrainy. Treść tego dokumentu ma zostać przekazana członkom rosyjskiej Dumy.

Posłuchaj
01:00 11419726_1.mp3 Europarlament w rezolucji potępił zbrodnie dokonane przez firmy wojskowe działające na rozkaz Rosji. Relacja Karola Surówki (IAR)

dn

Zobacz także

Zobacz także