more_horiz
Wiadomości

Wariant Omikron. Niepokojąca opinia szefa Moderny ws. skuteczności szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:59
W rozmowie z dziennikiem "Financial Times", dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna (jednego z producentów szczepionek przeciw COVID-19) Stephane Bancel oświadczył, że funkcjonujące na rynku preparaty mogą być mniej skuteczne wobec wariantu koronawirusa nazwanego Omikron.
Wariant Omikron dociera do kolejnych państw. Szef Moderny przewiduje, że obecne szczepionki przeciw COVID-19 mogą mieć mniejszą skuteczność w przeciwdziałaniu tej mutacji
Wariant Omikron dociera do kolejnych państw. Szef Moderny przewiduje, że obecne szczepionki przeciw COVID-19 mogą mieć mniejszą skuteczność w przeciwdziałaniu tej mutacjiFoto: PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Stephane Bancel stwierdził, że że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Powodem są mutacje charakteryzujące Omikron. 32 z 50 z nich występują w obrębie białka kolczastego wirusa. Umożliwia ono infekowanie komórek.

Wariant Omikron koronawirusa. Wkrótce informacje dot. skuteczności szczepionki

W opinii szefa Moderny, sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer, są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa. Bancel poinformował, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu COVID-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Afryce. Szef Moderny odpiera zarzuty

Szef Moderny odparł również zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli.

Bancel oświadczył, że to rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Ponadto Covax - międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach - lub rządy tych krajów nie odbierały zamówionych szczepionek z magazynów - dodał.

Szefowa EMA o szczepionkach: nie wiadomo, czy będzie je trzeba dostosować do wariantu Omikron

Do kwestii dostosowania szczepionki do wariantu Omikron odniosła się też szefowa EMA Emer Cooke. Jak mówiła w Parlamencie Europejskim, nie wiadomo jeszcze czy producenci szczepionek będą je musieli dostosować do rozprzestrzeniającej się mutacji.

- Nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę - oświadczyła. Przekazała też, że EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw COVID-19 dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech-czterech miesięcy.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także