more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy solidarni z dotkniętymi krajami". Szef NATO o skutkach kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 21:56
Po raz kolejny NATO wsparło Polskę i kraje bałtyckie w sprawie działań hybrydowych prowadzonych przez Białoruś. Chodzi o wywoływanie kryzysu migracyjnego i wysłanie tysięcy migrantów na granice z Polską i Litwą. Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy spotkali się na Łotwie, wyrazili solidarność z krajami wschodniej flanki.
NATO wspiera Polskę w sprawie Białorusi
NATO wspiera Polskę w sprawie BiałorusiFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział po zakończeniu pierwszego dnia obrad w Rydze, że politycy zgodzili się, iż wykorzystywanie migrantów przez reżim Aleksandra Łukaszenki jest cyniczne i nieludzkie.

- Ministrowie NATO jasno dali do zrozumienia, że jesteśmy w pełni solidarni z krajami dotkniętymi takimi działaniami. NATO współpracuje w tej sprawie z Unią Europejską. Wyrazem tego była moja wizyta w niedzielę na Litwie i Łotwie razem z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - dodał Jens Stoltenberg.

Niepokój na Ukrainie

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji na Ukrainie. Od kilku tygodni Rosja gromadzi przy granicy tysiące żołnierzy, a także czołgi, artylerię i drony.

Szef NATO ostrzegał Moskwę, że ta zapłaci wysoką cenę za ewentualną agresję na Ukrainę. Politycy natomiast wezwali Rosję do uspokojenia sytuacji. Rozmawiali również o możliwych działaniach NATO w tej sprawie. Szczegółów tych działań nie ujawniono.

W środę ministrowie z krajów członkowskich NATO mają dyskutować nad wsparciem dla Ukrainy i Gruzji, czyli krajów, które w przeszłości były celem rosyjskiej agresji. Chodzi o wojnę w Gruzji z 2008 roku oraz o konflikt na wschodzie Ukrainy w 2014 roku.

Posłuchaj
00:56 11428995_1.mp3 NATO wspiera Polskę w sprawie Białorusi - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia

ng 

Zobacz także

Zobacz także