more_horiz

Dr Agnieszka Bryc o aktywności Rosji: próba wywierania presji na Zachód lub zdestabilizowania Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 20:35
- Nie ma znaczenia, że prezydent Zełenski mówi o planowanym zamachu stanu, agresja rosyjska trwa od kilku lat, od momentu aneksji Krymu - mówiła w Polskim radiu 24 dr Agnieszka Bryc (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zimą zaatakować zbrojnie Ukrainę. Może to nastąpić zarówno z kierunku południowo-wschodniego, jak i z terytorium Białorusi.
Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zimą zaatakować zbrojnie Ukrainę. Może to nastąpić zarówno z kierunku południowo-wschodniego, jak i z terytorium Białorusi.Foto: Suvorov_Alex/Shutterstock

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o możliwość pełnowymiarowej wojny z Rosją stwierdził "Jesteśmy gotowi na wszelką eskalację". Zaznaczył też, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na początek grudnia.

Ukraina "jest w stanie wojny od ośmiu lat" - oświadczył Zełenski podczas spotkania z dziennikarzami. "Jeśli chodzi o wtargnięcie na szeroką skalę bądź kontynuację eskalacji ze strony Rosji czy wspieranych przez nią bojowników, to uważam, że taka możliwość może być każdego dnia" - dodał.

Dr Agnieszka Bryc zwracała uwagę, że niezależnie od ostrzeżenia prezydenta o planowanym zamachu stanu, agresja rosyjska trwa na terenie Ukrainy od kilku lat, od momentu aneksji Krymu. - To byłaby tylko inna forma takich wrogich działań. Z jednej strony mamy aneksję terytorium, z drugiej działania hybrydowe, wspieranie separatystów we wschodniej Ukrainie. Trzecim rodzajem agresji byłoby mieszanie się w sprawy wewnętrzne (…). W pewnym sensie "rewelacje"” prezydenta Zełenskiego, bo tak to zostało przyjęte, nie są rewelacjami, takie wrogie działania cały czas trwają. Pytanie, na jakich informacjach prezydent się opiera, podobne scenariusze były rozpatrywane już wcześniej. Nie wiem skąd data początku grudnia, ale zakładam, że wpisuje się to konfrontację, z którą coraz wyraźniej mamy do czynienia na granicy ukraińsko-rosyjskiej i w rejonie Morza Czarnego - mówiła ekspert.

- Może to być budowanie napięcia politycznego ze strony Ukrainy, bo w jej interesie jest, aby przekonać partnerów na Zachodzie, że sytuacja jest bardzo poważna. Ukraina nie ma pewności, że jeśli dziś będzie narastać konfrontacja, to stanie się tak jak było w kwietniu tego roku, gdy po zapowiedzi rozmów Bidena z Putinem doszło do deeskalacji sytuacji - zauważyła i dodała - Dziś może być podobnie, to może być próba wywierania presji na Zachód poprzez Ukrainę lub faktycznego zdestabilizowania Ukrainy, przełamania sytuacji niemocy zakończenia konfliktu przez Rosję po jej myśli - mówiła dr Agnieszka Bryc o aktywności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą.

Czytaj także:

Posłuchaj
25:05 PR24_mp3 2021_11_27-19-33-16.mp3 Dr Agnieszka Bryc o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Nielegalni imigranci, grupy dywersyjno-wywiadowcze i wtargnięcie rosyjskich wojsk to potencjalne zagrożenia dla Ukrainy na granicy z Białorusią - uważają eksperci ds. bezpieczeństwa, cytowani w środę przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Agnieszka Bryc

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem