more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie media: mieszkańcy masowo wyjeżdżają z Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 10:34
Ukraińskie media poinformowały, że mieszkańcy samozwańczych republik w Donbasie na wschodzie Ukrainy masowo wyjeżdżają w obawie przed eskalacją konfliktu i w związku z problemami finansowymi. 
Stary radziecki pociąg. Ługańska Republika Ludowa
Stary radziecki pociąg. Ługańska Republika LudowaFoto: shutterstock.com/Alina Filatova

Z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej "masowo wyjeżdżają miejscowi mieszkańcy, bojąc się wznowienia działań bojowych" - napisała w czwartek w mediach społecznościowych organizacja Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka. Poinformowano, że "w okresie zaostrzenia sytuacji (związanym z) możliwym wznowieniem działań bojowych i rosyjskiej agresji" jej pracownicy kontaktowali się z mieszkańcami samozwańczych republik i gromadzili informacje.

Podkreślono, że ludzie wyjeżdżają przede wszystkim do Rosji - wielu migrantów zarobkowych pracuje w tym kraju i obecnie stara się zabrać ze sobą swoje rodziny w obawie przed eskalacją sytuacji bezpieczeństwa. Jak dodano, chodzi przede wszystkim o mieszkańców miejscowości w pobliżu linii rozgraniczenia, czyli pasa oddzielającego samozwańcze republiki od terytorium kontrolowanego przez rząd w Kijowie.

Wśród przyczyn wyjazdów wymieniono też trudną sytuację finansową - opóźnienia w wypłatach wynagrodzenia. W kontekście wyjazdów mieszkańców separatystycznych republik zwrócono też uwagę na działający w Rosji program "Rodacy", który ma na celu zaludnianie odległych regionów Rosji, takich jak np. Magadan.

Czytaj także:


jbt

Zobacz także

Zobacz także