more_horiz
Wiadomości

"Na rzecz wolności". Tysiące przeciwników restrykcji na ulicach Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 22:39
Nawet 44 tys. osób uczestniczyły w proteście przeciwko restrykcjom pandemicznym - wynika z danych wiedeńskiej policji cytowanych przez portal Kurier. To kolejna manifestacja przeciwników obostrzeń sanitarnych w Austrii.
W Wiedniu przeciwko obowiązkowi szczepień demonstrowało - wg przywołanych w mediach szacunków policji - ponad 40 tys. Austriaków
W Wiedniu przeciwko obowiązkowi szczepień demonstrowało - wg przywołanych w mediach szacunków policji - ponad 40 tys. AustriakówFoto: Reuters/ FORUM

Informacje o sobotniej demonstracji "na rzecz wolności i przeciw przymusowi" były rozpowszechniane od kilku dni. Do protestu nawoływali m.in. przedstawiciele prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe), a jej szef Herbert Kickl rozpoczął demonstrację od przemówienia. Wyjaśnił, że protest zorganizowano przy współpracy "z różnymi ruchami obywatelskimi” - dodaje Kurier.

Demonstranci w czasie przemarszu używali materiałów pirotechnicznych (głównie świec dymnych). W pewnym momencie obrzucili relacjonujących wydarzenie dziennikarzy kawałkami lodu i śniegu. Film z tego incydentu opublikowany został na Twitterze.

Przemówienie z kontrolami w tle

Ok. godz. 18. demonstracja zakończyła się wiecem na Heldenplatz. Tam szef FPOe ponownie wygłosił krótkie przemówienie ze świecami dymnymi w tle. Odegrano hymn Austrii.

"Policja kontrolowała w tym czasie przestrzeganie wymogu noszenia maseczek w środkach transportu publicznego. Podczas poprzednich demonstracji dochodziło do starć między demonstrantami bez masek a pasażerami" - informuje Kurier i dodaje, że na sobotę zapowiedziano w sumie 32 zgromadzenia, z których na siedem nie wydano zgody, a jedno "odrzucono z powodu błędu formalnego”.

Nie wszystkie zaplanowane na sobotę demonstracje dotyczyły protestu przeciwko restrykcjom pandemicznym, jednak ta zorganizowana przez FPOe była najliczniejsza - podkreśla Kurier. W ubiegłą sobotę do stolicy przybyło ok. 40 tys. osób, aby zademonstrować przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią.

Ponad 1000 mundurowych

Bezpieczeństwa podczas demonstracji oraz przestrzegania obowiązujących przepisów związanych z pandemią pilnowało blisko 1400 funkcjonariuszy. Wiedeńską policję wspierały siły z innych krajów związkowych, a także funkcjonariusze służby bezpieczeństwa, urzędu ochrony konstytucji i federalnego urzędu śledczego - informuje Kurier.

Czytaj także: 

Europa jest obecnie epicentrum pandemii COVID-19. W Austrii, w odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń wariantem Delta, wprowadzono lockdown i obowiązek szczepień od wiosny.

Posłuchaj
00:45 omikron - spec - stobba .mp3 Trzy przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa - omikronem - potwierdzono m.in. w sąsiadującej z Austrią Słowacji - relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 278 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 267 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.


mbl

Zobacz także

Zobacz także