more_horiz
Wiadomości

"KE działa poza formalnymi uprawnieniami". Rzecznik rządu o niezatwierdzeniu KPO

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 17:21
Rzecznik rządu Piotr Müller nazwał spór Polski z Komisją Europejską na temat zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy "niepotrzebnym frontem". Jak zadeklarował w Brukseli, polska liczy na szybkie zamknięcie sprawy KPO, przypominając, że KE, wstrzymując decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu programu "działa poza swoimi uprawnieniami".
Rzecznik rządu Piotr Mller podkreślił, że Komisja Europejska, blokując polski KPO, działa poza swoimi uprawnieniami
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że Komisja Europejska, blokując polski KPO, działa poza swoimi uprawnieniamiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak zaznaczył rzecznik rządu, Polska wyszła naprzeciw oczekiwaniom instytucji unijnych, składając zapowiedź likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Problem niezatwierdzenia polskiego KPO

Piotr Müller podkreślił na konferencji prasowej w czasie szczytu Rady Europejskiej, że od maja Komisja ani nie przyjęła, ani nie odrzuciła polskiego KPO.

- Komisja Europejska działa poza swoimi formalnymi uprawnieniami, w takim zawieszeniu prawnym. Liczę na to, że te głosy, które pojawiają się już również z innych krajów, o tym, że należy zamknąć zbędne spory w dobie wyzwań geopolitycznych na Wschodzie czy na rynku energetycznym sprawią, że Komisja Europejska zdecyduje się zamknąć ten niepotrzebny front, który ma tylko i wyłącznie podłoże polityczne - oświadczył rzecznik rządu.

Posłuchaj
00:23 Rzecznik Muller KPO IAR.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller o polskim KPO (IAR)

Według Piotra Müllera, także przywódcy Francji i Niemiec wskazują na to, by temat KPO został "szybko zamknięty". Jak relacjonował, prezydencja słoweńska zadeklarowała wczoraj, że zależy jej na tym, aby Komisja jak najszybciej zakończyła akceptację planów odbudowy państw członkowskich.

Trwa szczyt UE

Od środy trwa w Brukseli szczyt UE. Obecnie przywódcy 27 państw rozpoczęli debatę o Białorusi i Ukrainie. - By zapewnić poufność, dyskusja odbywa się bez urządzeń elektronicznych - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.

Unijni prezydenci i premierzy omawiają sytuację na granicy Unii Europejskiej z Białorusią oraz wykorzystywanie przez reżim w Mińsku migrantów do działań hybrydowych. Przedmiotem debaty jest też gromadzenie przez Rosję znacznych sił wojskowych przy granicy z Ukrainą. W obu przypadkach rozmowy przywódców będą dotyczyć reakcji Unii na agresywne działania zarówno Mińska, jak i Moskwy.

Wcześniej przez około trzy godziny na posiedzeniu Rady Europejskiej debatowano o wysokich cenach energii oraz systemie handlu emisjami CO2.

Czytaj również:

Zobacz także: Kiedy Komisja Europejska zatwierdzi KPO? Fogiel: spełniliśmy wszystkie warunki

jmo

Zobacz także

Zobacz także