more_horiz
Wiadomości

Litwa też walczy z hybrydowymi atakami białoruskiego reżimu. "Zagrożenie nadal się utrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 13:13
Rustamas Liubajevas, szef litewskich pograniczników w rozmowie z agencją prasową ELTA zaznaczył, że sytuacja na litewsko-białoruskiej granicy zmienia się każdego dnia. Mimo że w ostatnim czasie zdecydowanie się poprawiła, to zagrożenie na niej wciąż się utrzymuje. Ostatniej doby na Litwę próbowało nielegalnie dostać się 13 osób - najwięcej od tygodnia.
Mimo że próby forsowania granicy Litwy są coraz rzadsze, zagrożenie nadal się utrzymuje - oświadczył szef litewskiej Państwowej Straży Granicznej Rustamas Liubajevas
Mimo że próby forsowania granicy Litwy są coraz rzadsze, zagrożenie nadal się utrzymuje - oświadczył szef litewskiej Państwowej Straży Granicznej Rustamas LiubajevasFoto: PAP/Valdemar Doveiko

Mimo że próby forsowania granicy Litwy są coraz rzadsze, zagrożenie nadal się utrzymuje - oświadczył szef litewskiej Państwowej Straży Granicznej Rustamas Liubajevas. Dodał, że od kilku tygodni z większymi problemami związanymi z nielegalną migracją borykają się służby łotewskie.

Do intensywnych prób przedostania się do Unii Europejskiej dochodzi obecnie na granicy łotewsko-białoruskiej. Minionej doby funkcjonariusze zawrócili tam 42 migrantów. W ciągu ostatniego tygodnia granicę Łotwy szturmowało ponad trzysta osób.

Około dwóch tysięcy imigrantów

Szef litewskiej Państwowej Straży Granicznej powiedział, że brakuje dokładnych danych, ilu migrantów przebywa nadal na terytorium Białorusi, jednak szacuje się, że może ich być około dwóch tysięcy.

We wtorek prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaproponował zniesienie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Jego zdaniem, problem migracyjny został rozstrzygnięty.

Szef litewskiej Państwowej Straży Granicznej powiedział, że nawet jeśli parlament się na to zdecyduje, to zmiana sytuacji prawnej nie będzie miała wpływu na ochronę granicy.

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także