more_horiz
Wiadomości

Sherman: USA wspierają wolność suwerennych narodów do wyboru sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 00:41
- Stany Zjednoczone wspierają wolność suwerennych narodów do wyboru własnych sojuszników - oświadczyła zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman podczas niedzielnego spotkania w Genewie z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem.
Wendy Sherman,  Siergiej Riabkow
Wendy Sherman, Siergiej RiabkowFoto: HANDOUT / Reuters / Forum

Jak poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, Sherman podkreśliła "przywiązanie Stanów Zjednoczonych do międzynarodowych zasad suwerenności, integralności terytorialnej i wolności suwerennych narodów do wyboru własnych sojuszników", odnosząc się do Ukrainy i jej aspiracji przystąpienia do NATO.

Podczas rozmowy z Riabkowem Sherman podkreśliła także, że Waszyngton jest gotów przedyskutować z Moskwą szereg kwestii dwustronnych, ale nie zamierza poruszać tematu bezpieczeństwa sojuszników bez ich obecności.

Stanowisko Rosji

Wcześniej wiceszef rosyjskiej dyplomacji powiedział po spotkaniu z Wendy Sherman, że ich rozmowa była złożona, ale rzeczowa.

- Rozmowa była złożona, nie mogłaby być prosta. Co do zasady była rzeczowa. Nie sądzę, żebyśmy jutro marnowali czas na próżno - skomentował Riabkow, odnosząc się do przewidzianej na poniedziałek kolejnej rundy rozmów. - Nigdy nie tracę optymizmu, zawsze się nim kieruję - dodał.

Rosyjskie propozycje

Amerykańscy dyplomaci zapowiedzieli wcześniej, że w Genewie, USA zamierzają wysłuchać rosyjskich propozycji i przedstawić swoje, by zobaczyć, czy jest pole do dalszych dyskusji. Zaznaczyli jednak, że dotyczyć to będzie tylko kwestii dwustronnych, m.in. dotyczących broni jądrowej. Strona amerykańska zastrzegła też, że spodziewa się, że Kreml może prowadzić dezinformację na temat przebiegu rozmów.

17 grudnia MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO. Moskwa chce m.in. zakończenia wsparcia militarnego NATO dla Ukrainy, odstąpienia od rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zakończenia wszelkiej aktywności militarnej niedaleko granic Rosji.

Niedzielna rozmowa przedstawicieli władz USA i Rosji zainaugurowała serię spotkań dyplomatycznych Rosji i USA, które będą kontynuowane w poniedziałek.

W środę w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Rosja, a w czwartek w Wiedniu spotkanie przedstawicieli Rosji i OBWE.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także