more_horiz
Wiadomości

USA i Rosja zakończyły rozmowy w Genewie. Sherman: nie będziemy podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 20:22
Agencja Ria Novosti poinformowała, że w Genewie zakończyły się rosyjsko-amerykańskie rozmowy dotyczące tak zwanej stabilności strategicznej. Spotkanie trwało blisko 8 godzin. 
Wendy Sherman: nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajami
Wendy Sherman: nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajamiFoto: PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL

Przewodniczący rosyjskiej delegacji Siergiej Riabkow, oświadczył, że nie udało się zbliżyć stanowisk w kwestii nierozszerzania NATO na Wschód. Wiceszef rosyjskiego MSZ podkreślił, że temat ten jest priorytetowy dla Rosji i pozostałe kwestie są z nim ściśle związane.

Dodał, że Moskwa nie stawia żadnych ograniczeń czasowych w prowadzeniu negocjacji, ale liczy, iż zostaną one zakończone jak najszybciej. Przewodniczący rosyjskiej delegacji powtórzył, że Rosja nie stanowi zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych i państw NATO. Jedank według wiceszefa rosyjskiej dyplomacji, teraz Rosji zależy przede wszystkim na gwarancji, że Ukraina i Gruzja nie zostaną przyjęte do NATO i Sojusz nie będzie rozwijał swoich wpływów w państwach dawnego Związku Radzieckiego.

"Tych rozmów nie można nazwać negocjacji"

Z koeli Wendy Sherman podkreśliła, że sprawa liczebności wojsk amerykańskich w Europie nie była przedmiotem dyskusji. Zastępca sekretarza stanu USA poinformował podczas telekonferencji, że Stany Zjednoczone przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia systemów rakietowych (w rodzaju zerwanego traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótkiego zasięgu), a także wzajemnych restrykcji manewrów wojskowych.

Jednak nie podała szczegółów tych propozycji. Zastępca sekretarza stanu dodał, że w sprawie rosyjskich postulatów zamknięcia drzwi przyszłym członkom NATO strona amerykańska była stanowcza. - Nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajami, które chcą współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi. Nie będziemy też podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, o Europie bez Europy ani o NATO bez NATO - powiedziała Wendy Sherman po zakończeniu ośmiogodzinnego spotkania w Genewie z delegacją rosyjską.

Wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji określiła rozmowy mianem rzeczowych i szczerych. Dodała jednak, że nie można ich nazywać negocjacjami, ponieważ mają bardzo wstępny charakter.

Posłuchaj
00:51 11493819_1.mp3 Siergiej Riabkow: Moskwa nie stawia żadnych ograniczeń czasowych w prowadzeniu negocjacji, ale liczy, iż zostaną one zakończone jak najszybciej (IAR)
Posłuchaj
00:48 11493889_1 (2).mp3 Wendy Sherman: nie będziemy podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, o Europie bez Europy ani o NATO bez NATO (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także