more_horiz
Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Decyduje się na to coraz więcej państw

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:35
Od lutego Austria ma stać się pierwszym europejskim krajem, który wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich obywateli (powyżej 14. roku życia). We Włoszech zaszczepić się musi każdy powyżej 50 lat. Osoby powyżej 60. roku życia muszą zdecydować się na to samo w Grecji, a od marca (o ile nie nastąpi zapowiadana zmiana przepisów) w Czechach. Za to w Niemczech trwa gorąca debata dotycząca obowiązkowego przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi.
Szczepienia przeciw COVID-19 mają być obowiązkowe w Austrii od lutego. To jedyny kraj w Europie, w którym preparat będą musieli przyjąć wszyscy dorośli
Szczepienia przeciw COVID-19 mają być obowiązkowe w Austrii od lutego. To jedyny kraj w Europie, w którym preparat będą musieli przyjąć wszyscy dorośliFoto: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Kolejne warianty koronawirusa oraz gwałtownie pogarszająca się sytuacja pandemiczna w wielu krajach skłaniają rządzących do wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. O ile państw wymagających szczepień przeciw COVID-19 od wszystkich obywateli nie jest wiele, to coraz częściej zobligowani do przyjęcia preparatu stają się przedstawiciele części zawodów lub osoby w wieku, w którym zakażenie przebiega gwałtowniej.

Według agencji Reutera, obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 wszystkich dorosłych dotyczą obecnie Mikronezji, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Ekwadoru. Z kolei kostarykański rząd wpisał preparat przeciw koronawirusowi do katalogu obowiązkowych szczepień dla dzieci.

W Europie krajem, który jako pierwszy ma wprowadzić obowiązek szczepień dla wszystkich dorosłych, jest Austria. Wymóg będzie dotyczył także dzieci powyżej 14. roku życia. Kanclerz federalny Austrii Karl Nehammer podtrzymał wcześniejsze decyzje dotyczące wejścia w życie tego projektu od 1 lutego. W poniedziałek zakończono jego opiniowanie w parlamencie.

Zwolennikiem podobnych rozwiązań jest też minister zdrowia Niemiec. - Dzięki obowiązkowym szczepieniom będziemy stosunkowo dobrze chronieni jako społeczeństwo - ocenił Karl Lauterbach. Decyzji w tej sprawie jednak nie podjęto.

Konieczność zaszczepienia bardziej narażonych

We Włoszech, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, rząd wydał dekret wprowadzający nowe restrykcje sanitarne. Wprowadzono obowiązek szczepień dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia. W tej grupie osoby niepracujące powinny zaszczepić się do 1 lutego. Pracujący od 15 lutego będą mogli podjąć pracę wyłącznie na podstawie przepustki covidowej, tak zwanego super green passu, wydawanej zaszczepionym lub tym, którzy przeszli chorobę. Obowiązek szczepień obejmuje również wszystkich obcokrajowców, w tym z krajów unijnych. Niestosujących się do nakazu czeka grzywna od 600 do 1500 euro.

W Grecji do 16 stycznia zaszczepić się przeciw COVID-19 musi każdy powyżej 60. roku życia. Za niedostosowanie się przewidziane są kary - 100 euro miesięcznie. Od tej samej grupy wiekowej obligatoryjne ma być też szczepienie dla mieszkańców Czech. Według rozporządzenia wydanego jeszcze przez poprzedni rząd Andreja Babisza od marca zaszczepieni będą musieli być przedstawiciele wybranych profesji, a także wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. Obecny gabinet Petra Fiali zapowiedział jednak zmiany w przepisach.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w sektorze publicznym i służbie zdrowia

Za to o "ukrytym obowiązku szczepień" mówią przeciwnicy decyzji francuskiego rządu. Zgodnie z ustawą o paszporcie covidowym osoby w wieku powyżej 12 lat będą musiały przedstawić dowód szczepień, aby móc wejść do restauracji, barów czy korzystać z międzyregionalnego transportu publicznego. Nowe prawo, przyjęte przez izbę niższą parlamentu, chce zmienić Senat, w którym większość chce ograniczyć możliwość stosowania systemu paszportów szczepionkowych w zależności od sytuacji epidemicznej. 

Wiele krajów wprowadziło lub zamierza wprowadzić obowiązek szczepień dla pracowników sektora publicznego i służby zdrowia. W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych preparat muszą przyjąć m.in. pracownicy federalni. W Chorwacji wymóg ten dotyczy obecnie sektora publicznego, natomiast niewykluczone jest wprowadzenie go dla obywateli powyżej 65. roku życia. Obowiązek zaszczepienia na COVID-19 obowiązuje też pracowników sektora publicznego oraz służby zdrowia m.in. we Włoszech, Francji czy na Węgrzech. Od 1 kwietnia pracownicy medyczni będą musieli wzmocnić się szczepionką m.in. w Wielkiej Brytanii.

Obowiązkowe szczepienia. Kiedy i dla kogo w Polsce?

W Polsce 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 (niewykluczone, że termin zostanie przyspieszony). Szef MZ Adam Niedzielski poinformował też o prowadzeniu dialogu dotyczącego obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli.

Z kolei sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła we wtorek i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Czytaj także:

ms, Reuters, PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także