more_horiz
Wiadomości

Omikron zdominował zachorowania w Czechach. Już ponad połowa zakażeń nowym wariantem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 21:52
Omikron to dominująca odmiana koronawirusa w Czechach. Z prognoz tamtejszych ekspertów wynika, że w najbliższych tygodniach dzienna liczba zakażeń może osiągnąć nawet poziom 50 tysięcy.
W niedzielę odnotowano w Czechach 2761 nowych zakażeń koronawirusem
W niedzielę odnotowano w Czechach 2761 nowych zakażeń koronawirusem Foto: Shutterstock/Art Konovalov

W niedzielę odnotowano w Czechach 2761 nowych zakażeń, o około 800 więcej niż przed tygodniem. Spadła liczba hospitalizowanych. W szpitalach jest około 2200 chorych, najmniej od początku listopada. Jak poinformował Państwowy Instytut Zdrowia, w skali całego kraju omikron odpowiada już za ponad połowę infekcji. W większych miastach za niemal 80 procent zakażeń.

Jutro zaczną w Czechach obowiązywać nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Zostaną one skrócone z 14 do 5 dni w przypadku osób bez objawów COVID-19Rząd pracuje też nad przepisami, które umożliwią kontynuowanie pracy osobom z pozytywnym wynikiem testu antygenowego. Regulacje mają dotyczyć pracowników infrastruktury krytycznej.

Omikron w Polsce

Z kolei w Polsce wykryto jak dotąd 193 przypadki zakażeń omikronem. Jak wskazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, jest to wzrost o siedem-osiem procent w ciągu ostatnich siedmiu dni. Dodał, że najwięcej infekcji występuje w województwie pomorskim oraz mazowieckim. - Ten siedmio, ośmioprocentowy udział omikronu pokazuje, jak szybko go w Polsce przybywa. Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta, czy też dwóch i pół procent. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego w najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Podkreślił, że omikron też jest groźny. - Mamy przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych nową wersją wirusa. Są to dwie osoby z woj. małopolskiego, dwie osoby starsze - w wieku 92 i 85 lat - obaj to mężczyźni, (...) niezaszczepieni - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jak dodał, "te osoby mogłyby pewnie żyć, gdyby się zaszczepiły". U zmarłych występowały choroby współistniejące.

Posłuchaj
00:51 11493968_1.mp3 Państwowy Instytut Zdrowia w Czechach: w skali całego kraju omikron odpowiada już za ponad połowę infekcji (IAR)

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem