more_horiz
Wiadomości

Wojska Rosji na Białorusi. Litewski minister obrony: stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 10:37
Zdaniem litewskiego ministra obrony Arvydasa Anuszauskasa, przybycie wojsk rosyjskich na Białoruś stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Litwy. Według oficjalnych doniesień rosyjskie siły mają wkrótce wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach z oddziałami białoruskimi.
Wojska Rosji na Białorusi. Litewski minister obrony: stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa
Wojska Rosji na Białorusi. Litewski minister obrony: stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwaFoto: Bumble Dee/Shutterstock

"W obecnej sytuacji wkroczenie rosyjskich sił zbrojnych na Białoruś traktujemy nie tylko jako czynnik destabilizujący sytuację bezpieczeństwa, ale także jako jeszcze większe bezpośrednie zagrożenie dla Litwy" - napisał na Facebooku Arvydas Anuszauskas.

Minister obrony poinformował ponadto, że spotkał się z ambasadorami dziewięciu państw NATO, "które aktywnie przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa Litwy". - Omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa i przedstawię działania Litwy, które są podejmowane w obecnej sytuacji - powiedział Arvydas Anuszauskas.

Stanowisko Litwy wobec sytuacji na Ukrainie

W związku z napięciem wokół Ukrainy, Litwa w ubiegłym tygodniu postanowiła wspólnie z Łotwą i Estonią przyspieszyć nabycie w USA systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS.

W odpowiedzi na napięcia w regionie podjęto też decyzję o zwiększeniu liczby poborowych, a także o wzmacnianiu gotowości mobilizacyjnej poprzez organizowanie treningów i ćwiczeń. 

Władze Litwy zatwierdziły także plan pomocy dla Ukrainy. Według Arvydasa Anuszauskasa plan "obejmie różne działania". Litwa zakłada zwiększenie na Ukrainie liczby swych instruktorów w ramach wojskowej misji szkoleniowej oraz udzielenia pomocy materialnej. Litewski rząd zobowiązał się do przekazania każdego roku Ukrainie potrzebnego sprzętu o wartości co najmniej 1 mln euro.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także