more_horiz
Wiadomości

Niemcy blokują wojskową pomoc dla Ukrainy. Estońska prośba odrzucona

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 22:42
Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii Ukrainie - informuje dziennik "Wall Street Journal". Chodzi o wytworzone jeszcze w Związku Sowieckim haubice D-30, które kiedyś znajdowały się na wyposażeniu armii NRD.
Haubice D-30 były wcześniej na wyposażeniu armii NRD
Haubice D-30 były wcześniej na wyposażeniu armii NRDFoto: EPA/STR

Dziennik powołuje się na urzędników w Niemczech i Estonii. Według "WSJ" Niemcy nie zezwoliły na eksport 122mm haubic D-30 o zasięgu ok. 20 km. Sprzęt pierwotnie stacjonował w NRD, a w latach 90. został sprzedany Finlandii, która następnie odsprzedała go Estonii w 2009 r. Ze względu na zawarte porozumienie, oba kraje muszą wyrazić zgodę na dalszy eksport tej broni. Rząd Niemiec jej nie udzielił.

"WSJ" zauważa, że choć Niemcy są jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie, również do krajów takich jak Egipt i Pakistan, Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu. O tym mówiła też szefowa MSZ Annalena Baerbock podczas niedawnej wizyty w Kijowie, powołując się na względy historyczne.

Zablokowana przez Niemcy dostawa byłaby już kolejną partią uzbrojenia z Estonii dla Ukrainy. W ostatnich dniach USA zezwoliły Tallinowi na dostarczenie zestawów przeciwpancernych Javelin. Amerykanie zgodzili się również, by Łotwa i Litwa wysłały pociski przeciwlotnicze Stinger.

Estonia miała przekazać też wsparcie dotyczące cyberbezpieczeństwa ukraińskiej armii. 

Czytaj także:

fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także