more_horiz
Wiadomości

Pociski i rakiety dla Ukrainy. Jest wspólne oświadczenie państw bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 23:32
Litwa, Łotwa i Estonia we wspólnym oświadczeniu zaznaczyły, że opowiadają się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy. Zadeklarowały, że przekażą Ukraińcom broń.
Państwa bałtyckie przekażą Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i pociski przeciwpancerne
Państwa bałtyckie przekażą Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i pociski przeciwpancerneFoto: Forum/GLEB GARANICH

Litwa i Łotwa dostarczą Ukrainie rakiety przeciwlotnicze Stinger. Z kolei Estonia wyśle tam pociski przeciwpancerne Javelin. Ma to wzmocnić zdolności obronne ukraińskiej armii w przypadku potencjalnej agresji ze strony Moskwy.

- Mamy głęboką nadzieję, ze Ukraina nie będzie musiała używać tego uzbrojenia. Kraje bałtyckie wzywają Rosję do zaprzestania nieodpowiedzialnego, agresywnego zachowania - oświadczył litewski minister obrony Arvydas Anušauskas. Jego estoński odpowiednik Kalle Laanet zaznaczył, że ważne jest, aby wesprzeć Ukrainę w każdy możliwy sposób tak, aby mogła stawić czoła agresorowi.

Zgoda od USA

Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że rząd USA dał zgodę na przekazanie uzbrojenia trzeciej stronie, pozwalając Estonii, Łotwie, Litwie i Wielkiej Brytanii na dostarczenie Ukrainie wyprodukowanego w USA sprzętu ze swoich zapasów. Nie sprecyzował jednak, o jakie uzbrojenie chodzi.

- USA wraz z sojusznikami i partnerami działają razem, by przyspieszyć wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa. Jesteśmy w bliskim kontakcie z ukraińskimi partnerami i naszymi sojusznikami z NATO i w sposób kreatywny wykorzystujemy wszystkie możliwe narzędzia współpracy dotyczącej bezpieczeństwa, by pomóc Ukrainie wzmocnić jej obronność w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji - podkreślił rzecznik.

Posłuchaj
00:34 11514682_1.mp3 Państwa bałtyckie przekażą Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i pociski przeciwpancerne. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także