more_horiz
Wiadomości

Lek na COVID-19 dopuszczony we Francji. Polski akcent w tle

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 19:11
Przeciwwirusowe tabletki Paxlovid, wykorzystywane do walki z COVID-19, zostały dopuszczone do obrotu przez francuski Wysoki Urząd ds. Zdrowia. Pierwsze dostawy tego leku produkowanego przez firmę Pfizer dotrą do Francji w ciągu kilku dni.
Francja zatwierdziła lek Paxlovid
Francja zatwierdziła lek PaxlovidFoto: Shutterstock/rarrarorro

W uzasadnieniu decyzji francuskiego urzędu można przeczytać, że "zezwala na wczesny dostęp do leczenia Paxlovidem (nirmatrelvir/ritonavir) dla dorosłych z COVID-19 niewymagających tlenoterapii i z wysokim ryzykiem progresji choroby do jej ciężkiej postaci".

Lek na COVID-19. Stosowanie

Wiadomo, że lek będzie dostępny na receptę. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób starszych czy z obniżoną odpornością. Tabletki podaje się doustnie trzy razy dziennie przez pięć dni. Zaleca się przyjmowanie leku jak najszybciej po pozytywnej diagnozie COVID-19 i najpóźniej w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Nie mogą go jednak przyjmować osoby z ciężką niewydolnością nerek czy wątroby. Zwracana jest także uwaga na możliwe komplikacje w łączeniu z innymi lekami. MZ Francji złożyło zamówienie na 500 tys. dawek w 2022 roku.

Polski akcent

Jak podaje portal tvp.info, swój udział w powstaniu nowatorskiej terapii mieli naukowcy z Polski. "Słaby punkt" koronawirusa badał prof. dr hab. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

Wraz z grupą naukowców na początku pandemii podzielili się wynikami swoich badań i udostępnili za darmo do domeny publicznej, by jak najszybciej dało się je wykorzystać w poszukiwaniu nowych leków przeciw SARS-CoV-2.

Czytaj także:

dz/tvp.info

Zobacz także

Zobacz także