more_horiz
Wiadomości

Antony Blinken: drzwi NATO są i pozostaną otwarte

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 19:20
- Podkreślamy, że to NATO a nie Stany Zjednoczone w pojedynkę decydują i rozmawiają o polityce otwartych drzwi. To NATO podejmuję tę decyzję jako Sojusz. Z naszego punktu widzenia drzwi NATO są otwarte i pozostaną otwarte. To nasze zobowiązanie - powiedział na konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji, Antony Blinken.
Antony Blinken powiedział, że NATO i Rosja może współpracować w wielu punktach
Antony Blinken powiedział, że NATO i Rosja może współpracować w wielu punktachFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

- W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy - powiedział w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie.

Blinken dodał, że w przekazanej tego dnia odpowiedzi USA zawarły również propozycje dotyczące wzajemnych ograniczeń, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe i kontrolę zbrojeń. Sekretarz stanu oznajmił, że równocześnie przekazana została odpowiedź NATO, która wzajemnie uzupełnia się z odpowiedzią USA

Wspólne obszary

Antony Blinken odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił, że przy woli współpracy ze strony Rosji jest szereg elementów nad którymi można pracować. - Jest bardzo dużo obszarów, które są wspólne i dla Rosji i dla naszej strony. Można to zrobić jeżeli dobra wola byłaby wyrażona po obu stronach. To wszystko odpowiedziałoby na szereg punktów zawartych także w dokumentach Rosji - powiedział Antony Blinken.

- Uważam, że są to istotne punkty nad którymi należy pracować, jeżeli Rosja poważnie podejdzie do tego zagadnienia. To wszystko zależy już od prezydenta Putina. Jeżeli Rosja podejdzie w duchu współpracy i dobrej woli to na pewno znajdą w naszym dokumencie wiele pozytywnych rzeczy - podkreślił.

Czytaj więcej:

dz/pap

Zobacz także

Zobacz także