more_horiz
Wiadomości

Ostrzał Charkowa. Prezydent Ukrainy: trzeba wprowadzić zakaz lotów dla rosyjskich samolotów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 01:03
- Nadszedł czas, aby rozważyć wprowadzenie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów i helikopterów w odpowiedzi na rosyjski ostrzał ukraińskiego miasta Charków - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że nadszedł czas, aby rozważyć wprowadzenie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że nadszedł czas, aby rozważyć wprowadzenie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów.Foto: Shutterstock/Alexey Kartsev

- Należy zamknąć dostęp do wszystkich portów, kanałów i wszystkich lotnisk świata dla takiego państwa - oznajmił Zełenski w przemówieniu wideo. Nie określił, w jaki sposób i przez kogo miałby być egzekwowany ten zakaz.

Dodał, że w ciągu ostatnich pięciu dni Rosja przeprowadziła 56 uderzeń rakietowych i wystrzeliła 113 pocisków manewrujących na Ukrainę.

Bombardowania ukraińskich miast

Zełenski podkreślił, że państwo, które popełnia przestępstwo wobec obywateli, nie powinno być członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że w czasie poniedziałkowych negocjacji z delegacją rosyjską prowadzone były bombardowania ukraińskich miast.

- Uważam, że w ten sposób Rosja próbuje wywrzeć presję. Nie traćcie czasu. Nie zaakceptujemy takiej taktyki. Uczciwe negocjacje mogą się toczyć tylko wtedy, gdy jedna ze stron nie atakuje drugiej ogniem rakietowym - dodał prezydent

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Sytuacja na Ukrainie

Według informacji ukraińskiego MSW w godzinach wieczornych na Kijów spadł rosyjski pocisk balistyczny Iskander. Nie wiadomo o ofiarach. Rakiety spadły też na podkijowską miejscowość Browary. Tam rannych zostało 6 osób. Jedna osoba zmarła.

Rosjanie ostrzelali też rakietami Wasylkiw, Białą Cerkiew i Kałyniwkę w obwodzie kijowskim. Pociski uszkodziły tam co najmniej trzy wielopiętrowe budynki mieszkalne. Wcześniej zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego doznał też Charków. Tam zginęło 9 osób, a 37 odniosło rany.


Posłuchaj
00:15 Zełenski.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że należy wprowadzić zakaz lotów rosyjskich statków powietrznych (IAR)

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Zalewski o sankcjach wobec Rosji


jb

Zobacz także

Zobacz także