"Musimy odciąć tej wojnie tlen". Premier przybył na nieformalny szczyt UE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Paryża, gdzie weźmie udział w nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Główny temat to reakcja Wspólnoty na rosyjską napaść na Ukrainę.
2022-03-10, 19:05
Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę to główny temat rozpoczynającego się w Wersalu nieformalnego szczytu unijnych przywódców. Gospodarzem spotkania jest prezydent Francji Emmanuel Macron, a Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, który po godz. 16.00 przybył do Paryża.
Warszawa chce wykorzystać nieformalny szczyt do rozmowy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Premier Mateusz Morawiecki skierował list do szefów Komisji i Rady Europejskiej, w którym zaapelował o uniezależnienie się Unii Europejskiej od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Szef polskiego rządu wezwał, by do końca tygodnia wypracować plan działań dot. zakończenia zależności Wspólnoty od rosyjskich paliw i surowców do ich produkcji. Drugi postulowany przez Polskę krok to natychmiastowe poszerzenie sankcji w celu zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę.
To - oprócz zakazu importu ropy, węgla i gazu z Rosji - także odcięcie tego kraju od współpracy technologicznej w dziedzinie energetyki. Jak wyjaśnił premier, dotyczy to również technologii wodorowych. - Komplementarnym działaniem powinno być zamrożenie aktywów bankowych rosyjskich oligarchów - dodał Mateusz Morawiecki.
"Musimy tej wojnie odciąć tlen"
Te apele premier powtarzał podczas wtorkowych i środowych spotkań z przywódcami w Londynie, Oslo i Wiedniu. - Musimy tej wojnie odciąć tlen, czyli pieniądze od oligarchów, z ropy, gazu i innych towarów - mówił wczoraj w Wiedniu Mateusz Morawiecki. W kontekście sankcji Polska argumentuje również, że w kwestii wyłączenia rosyjskich banków z systemu SWIFT nie może być wyjątków.
REKLAMA
Jak informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, w projekcie deklaracji na unijny szczyt w Wersalu znalazło się poparcie dla europejskiego wyboru i europejskiej perspektywy Ukrainy. W dokumencie nie ma jednak wzmianki o szybkim nadaniu statusu kraju kandydującego do Wspólnoty.
"Opowiadamy się także za jak najszybszym potwierdzeniem przez RE perspektywy członkostwa Ukrainy w UE i podjęcia kroków w celu przyznania jej statusu państwa kandydującego. Polska jest zwolennikiem jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej" - napisał rzecznik rządu Piotr Müller.
Posłuchaj
Premier przybył do Paryża, weźmie udział w nieformalnym szczycie UE poświęconym Ukrainie. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Potrzeba wsparcia humanitarnego dla ludności cywilnej
Warszawa zwraca również uwagę na potrzebę szerokiego wsparcia humanitarnego dla ludności cywilnej. Chodzi tu zarówno o pomoc na Ukrainie, jak i w krajach przyjmujących uchodźców. Kolejny postulat Polski to pilne rozpoczęcie prac nad unijnym Planem Odbudowy Ukrainy.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił w liście do unijnych przywódców, że w odpowiedzi na rosyjską agresję Unia Europejska wykazała się jednością i siłą. "Nałożyliśmy na Rosję najsurowsze w historii sankcje. Unia Europejska i jej państwa członkowskie zapewniają Ukrainie skoordynowane wsparcie humanitarne, polityczne, finansowe i materialne. Państwa członkowskie wykazują również ogromną solidarność, przyjmując niezliczone rzesze osób uciekających przed wojną" - napisał Charles Michel.
REKLAMA
Przewodniczący Rady dodał, że szczyt w Wersalu omówi również kwestię zwiększenia zdolności obronnych Wspólnoty, a także zmniejszenia zależności energetycznej, w szczególności od rosyjskiego gazu, ropy naftowej i węgla. Przywódcy będą też dyskutować o budowaniu solidniejszej bazy ekonomicznej Wspólnoty.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn
REKLAMA
REKLAMA