more_horiz
Wiadomości

Borys na wolności, Poczobut wciąż w więzieniu. Rzecznik KE: domagamy się uwolnienia wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 09:49
Po wypuszczeniu z więzienia Andżeliki Borys Komisja Europejska ponawia apel do białoruskiego reżimu o zwolnienie wszystkich bezprawnie zatrzymanych, w tym Andrzeja Poczobuta. 
Andżelika Borys została zwolniona z więzienia. W areszcie wciąż przebywa Andrzej Poczobut
Andżelika Borys została zwolniona z więzienia. W areszcie wciąż przebywa Andrzej PoczobutFoto: Polskie Radio

Liderka polskiej mniejszości na Białorusi była przez rok więźniem politycznym reżimu w Mińsku. Została oskarżona o rzekome "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym". W rzeczywistości był to element represji wobec mniejszości polskiej za wspieranie przez Polskę opozycji na Białorusi.

Rzecznik KE: domagaliśmy się uwolnienia Borys

"Unia Europejska od dawna domagała się uwolnienia Andżeliki Borys. Została ona wypuszczona z więzienia, ale najwyraźniej pozostaje w areszcie domowym. Powinna być wolna, w tym także opuścić kraj, jeśli zechce" - napisał rzecznik Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji Peter Stano w przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej krótkim oświadczeniu. Podkreślił, że Białoruś musi przestrzegać międzynarodowych zobowiązań w ramach ONZ i OBWE.

Do uwolnienia Andżeliki Borys odniósł się w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Ta decyzja nie wzięła się z niczego, nie była wyłącznie dobrym gestem ze strony reżimu Łukaszenki, tylko związana jest z pewnymi naszymi działaniami - powiedział szef rządu w Brukseli po unijnym szczycie.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także