more_horiz
Wiadomości

34. dzień inwazji na Ukrainę. Rosja zapowiada wycofanie spod Kijowa [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 00:03
Jest niemal pewne, że Rosja nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa i wydaje się, że się z tym pogodziła. Teraz zapewne będzie przekierowywała wojska do obwodów donieckiego i ługańskiego - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony. Tak relacjonowaliśmy 34. dzień wojny na Ukrainie.  
W Irpieniu została zniszczona połowa zabudowań
W Irpieniu została zniszczona połowa zabudowańFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/twitter.com/koz/ in./

Zapis relacji:

01:45

Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje wobec Rosji. Będą one wymierzone w łańcuchy dostaw dla sektora wojskowego - pisze Nexta, cytując zastępcę sekretarza skarbu USA Walliego Adeyemo.

01:20

Na Konferencji Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ w Ekwadorze stwierdzono, że rosyjska inwazja na Ukrainę spotęguje widmo głodu w Ameryce Łacińskiej.

Podkreślono, że przerwanie wskutek wojny i blokady portów dostaw kukurydzy z Ukrainy, z której pochodzi 16 proc. jej światowej produkcji oraz żyta, którego eksporterami na rynki światowe są w 29 proc. Ukraina i Rosja, zapowiada gwałtowny wzrost ich cen na rynku światowym.

Najdotkliwiej ugodzi to w najuboższą ludność Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

00:49

Burmistrz Berlina Franziska Giffey w wywiadzie dla portalu RBB24 opowiedziała się za koncepcją budowania tzw. domów modułowych, co pozwoliłoby szybciej przyjąć i zakwaterować uchodźców z Ukrainy.

00:48

Stany Zjednoczone sceptycznie odniosły się do rosyjskich zapowiedziach wycofania wojsk spod Kijowa. Dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield oświadczyła, że ruchy wojsk rosyjskich w rejonie stolicy są tylko przegrupowaniem. O szczegółach nasz korespondent Marek Wałkuski.

Posłuchaj
00:48 11657493_1.mp3 Biały Dom sceptyczny wobec zapowiedzi Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

00:46

Ukraińcy mogą już składać wnioski o odszkodowanie za mieszkanie zniszczone w rosyjskich atakach. Możliwość taką zapowiadał prezydent Wołodymyr Zełenski. 

00:36

Uczestnicy polsko-czeskiej debaty, która odbyła się w Bibliotece Vaclava Havla w Pradze, uznali, że agresja na Ukrainę zmieniła postrzeganie Rosji w Europie. Podkreślali też, że nowymi elementami jest przewartościowanie polityki Niemiec i osłabienie roli Francji.

00:27

Zastępca szefa Berdiańskiej Obwodowej Administracji Państwowej w obwodzie zaporoskim został poinformowany o podejrzeniu zdrady. Według śledztwa urzędnik dobrowolnie zgodził się pomóc rosyjskiemu FSB - przekazała Rada Najwyższa Ukrainy.

00:22

Portal Nexta publikuje nagranie ze zrujnowanego po rosyjskich atakach budynku władz lokalnych w Mikołajowie. 

00:15

Biuro misji doradczej UE na Ukrainie, które mieści się w Mariupolu, zostało trafione przez rosyjski pocisk. Żaden z pracowników biura nie został ranny - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, cytowany przez Politico.

- Domagamy się od Rosji natychmiastowego zaprzestania ofensywy wojskowej i bezwarunkowego wycofania wszystkich sił i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy - podkreślił Borrell.

00:11

Hakerzy Anonymous przeprowadzili cyberatak, który zniszczył dane rosyjskiej federalnej agencji transportu lotniczego Rosawiacja. Z serwerów zniknęło 65 terabajtów danych.

23:47

- Jest niemal pewne, że Rosja nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa i wydaje się, że się z tym pogodziła. Teraz zapewne będzie przekierowywała wojska do obwodów donieckiego i ługańskiego - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

23:44

Ukraińskie ministerstwo obrony przekazało najnowsze informacje operacyjne. "Trwa ruch jednostek rosyjskich w regionie Kijowa i Czernihowa. Tzw. wycofanie żołnierzy jest prawdopodobnie jedynie rotacją poszczególnych jednostek" - napisano, dodając, że działania Rosji mają na celu "oszukanie" sił zbrojnych Ukrainy. 

23:38

Niemiecki producent czekolady Ritter Sport nie zamierza zaprzestać interesów z Rosją - podaje "Handelsblatt".

23:25

Antonow An-124 Rusłan ukraińskiego operatora Antonov Airlines przywiózł wieczorem na katowickie lotnisko 110 ton pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Ukrainy – poinformowali przedstawiciele lotniska. Dotąd pomoc przywoziły tam mniejsze maszyny.

- Do KTW dotarł kolejny transport humanitarny dla mieszkańców Ukrainy, którzy mierzą się z rosyjską barbarzyńską agresją zbrojną. Z magazynów UNICEF w Szardży przyleciało 110 ton wsparcia, m.in. koce i łóżka polowe. Rejs obsłużył Antonow An-124 Rusłan, należący do ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines – przekazał Piotr Adamczyk z Katowice Airport.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę na katowickim lotnisku wykonywane są m.in. specjalne operacje lotnicze. Organizacja Narodów Zjednoczonych 12 marca uruchomiła do lotniska Katowice most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

23:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozpoczęła pracę międzynarodowa grupa ekspertów, która ma ocenić efektywność sankcji wobec Rosji. Po stronie ukraińskiej jej koordynatorem jest Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta, zaś po stronie międzynarodowej – były amerykański ambasador w Rosji Michael McFaul.Zełenski odniósł się również do ataku rakietowego na siedzibę władz obwodowych w Mikołajowie, w którym – według ostatnich danych – zginęło 12 osób, a 33 zostało ranne. Ukraiński lider porównał działania Rosjan do działań nazistów. Przypomniał, że miasto to zostało wyzwolone z ich rąk 28 marca 1944 r.

Zełenski zapewnił, że wszyscy obywatele otrzymają odszkodowania za zniszczone mieszkania i domy. Władze Ukrainy uruchomiły możliwość elektronicznego informowania o takich poniesionych stratach.

23:18

Ponad 20 karetek wzięło udział w transporcie niepełnosprawnych dzieci z Krzywego Rogu z obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie – poinformował rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

22:33

Instytut Książki zakupił 7 tys. książek w języku ukraińskim dla dzieci i młodzieży - poinformował Instytut. Książki trafią do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą też przekazywane do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski.

Zakup to jeden z elementów działań w ramach projektu "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom", którą Instytut prowadzi razem z Fundacją Metropolia Dzieci. We wtorek do Krakowa dotarł pierwszy transport z ponad 2 tys. książek.

Jak podaje Instytut, w czasie sobotnich ataków na Lwów jedna z rosyjskich rakiet spadła 500 metrów od magazynu, w którym zebrano wszystkie zakupione książki. "Szczęśliwie pierwszy transport, który wyjechał ze Lwowa w poniedziałek, dotarł już bezpiecznie do Krakowa" - napisano. Instytut sprowadza książki z pięciu zaprzyjaźnionych oficyn: wydawnictw Stary Lew, Apriori, Urbino, Książki XXI Wieku i Astrolabe.

22:29

Ukraińskie media podają, powołując się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, że w pobliżu rosyjskiego Biełgorodu, kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji.

Do wybuchu miało dojść we wsi Krasnyj Oktiabr. Portal UNIAN publikuje wideo, na którym widać wybuch.

22:28

- USA rozmieszczą na Litwie liczącą 200 osób jednostkę marines wraz z 10 myśliwcami F-18 Hornet - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Kolejny 200-osobowy oddział piechoty morskiej ma zostać wysłany do innego kraju wschodniej flanki NATO.

Kirby zapowiedział podczas konferencji prasowej, że na Litwę ma trafić 200-osobowa jednostka dowodzenia i kontroli sił powietrznych Korpusu Piechoty Morskiej USA wraz z dziesięcioma myśliwcami F/A-18. Wcześniej jednostka stacjonowała w bazie Cherry Point w Karolinie Północnej. Dodatkowo do innego kraju Europy Wschodniej zostanie wysłany kolejny 200-osobowy oddział marines wraz z samolotami transportowymi C-130 Hercules. 

22:05

Kwestia (znoszenia) sankcji nawet nie powinna być podnoszona, dopóki nie skończy się ta wojna – powiedział w wystąpieniu opublikowanym we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Sankcje trzeba wzmacniać. Trzeba to robić każdego tygodnia i one muszą być jakościowe. Nie po prostu dla nagłówków w mediach, że zostały wprowadzone, ale po to, by realnie nastąpił pokój – powiedział Zełenski.
21:40

Ciała 12 osób wydobyto spod gruzów siedziby władz obwodu mikołajowskiego, w który we wtorek rano trafiła rosyjska rakieta – poinformowały służby ratunkowe. 33 osoby zostały ranne.

- Spod gruzów wydobyto ciała 12 osób, 33 osoby ucierpiały. Ratownicy uratowali spod gruzów 18 osób, które przekazano brygadom pogotowia ratunkowego – podano w komunikacie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Operacja służb ratowniczych jest kontynuowana - podano.

We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.

21:39

 - Nikt nie powinien dać się nabrać na stwierdzenia Kremla, że wycofa siły spod Kijowa - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, jedynie niewielkie siły rosyjskie zostały wycofane spod stolicy, a zagrożenie dla miasta nie ustało.

Nikt nie powinien dać się nabrać na ostatnie stwierdzenia Kremla, że nagle zredukuje ataki pod Kijowem, ani na doniesienia, że wycofa stamtąd swoje siły - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Jak dodał, resort zaobserwował ruchy niewielkiej liczby wojsk spod Kijowa na północ i uważa, że jest to część przegrupowania sił przez Rosję.

- Z pewnością nie są to znaczące części wielu batalionowych grup taktycznych, które Rosja rozmieściła przeciwko Kijowowi - powiedział rzecznik. Zaznaczył, że w ostatnich dniach w obliczu niepowodzeń Rosjanie pod Kijowem przeszli do defensywy, a priorytetem rosyjskich działań stał się Donbas.

21:10

Pentagon: zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się, widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się

20:54

Komentując zapowiedź Moskwy, dotyczącą ograniczenia działań militarnych w rejonie Kijowa i w północnej Ukrainie, prezydent USA Joe Biden powiedział, że liczą się czyny, a nie deklaracje. Biden zapowiedział utrzymanie sankcji wobec Rosji i dalsze wspieranie militarne Ukrainy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu z premierem Singapuru, Joe Biden został zapytany, czy zapowiedź Moskwy wycofania wojsk z okolic Kijowa i Czernihowa traktuje jako sygnał zakończenia wojny na Ukrainie, czy grę na czas ze strony Rosji.

Prezydent USA odpowiedział, że nie wyciąga z tego faktu żadnych wniosków, i że liczą się działania, a nie deklaracje ze strony Rosji. - Poczekajmy na to, co zrobią. A w międzyczasie zamierzamy nadal utrzymywać silne sankcje i nadal będziemy dostarczać ukraińskiemu wojsku uzbrojenie niezbędne do samoobrony. I nadal będziemy uważnie obserwować, co się dzieje - powiedział Biden.

20:31

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i największych krajów zachodniej Europy zgodzili się kontynuować sankcje przeciwko Rosji.

Amerykański prezydent Joe Biden rozmawiał przez telefon z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch. Jak głosi komunikat Białego Domu, "przywódcy potwierdzili swoją determinację, aby Rosja ponosiła koszta swych brutalnych ataków na Ukrainie, i aby wspierać Ukrainę w dziedzinie bezpieczeństwa, aby mogła się bronić".

20:30

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podziękował we wtorek twórcy wykorzystywanych przez Ukrainę dronów Bayraktar za "superbroń".

"Rosyjskie wozy bojowe  płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo Bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania - niezauważalnie, strasznie, niszczycielsko" - napisał Podolak na Twitterze.

"Zawsze będę wdzięczny autorowi i ojcu superbroni Halukowi Bayraktarowi za to, że zwyciężymy" - dodał. 

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron tureckiej produkcji porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. 

20:29

Prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - nie porozumieli się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola – poinformował we wtorek Pałac Elizejski.

Przywódcy nie porozumieli się też w sprawie opłat w rublach za import rosyjskiego gazu – głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

20:28

Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek administracji obwodowej w Mikołajowie wzrosła do dziewięciu – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Rannych zostało 28 osób.

20:27

Rosjanie kontynuują brutalną okupację zajętych terytoriów, ostrzeliwują i plądrują budynki mieszkalne, terroryzują ludność, porywają i przetrzymują zakładników - opisują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 33 dniach wojny.


Strona ukraińska stara się odzyskać pozycje na obrzeżach Kijowa i Charkowa, co następnie eksploatuje w przekazie medialnym jako przejawy taktycznej kontrofensywy. W pozostałych rejonach starć – także w większości miejscowości na północ i zachód od stolicy – działania zaczepne prowadzi agresor.

20:26

Rosjanie uprowadzili i wywieźli do swego kraju personel i pacjentki szpitala położniczego w Mariupolu.

Poinformowały o tym lokalne władze, według których uprowadzono ponad 70 osób. Ogółem wywieziono z Mariupola do Rosji ponad 20 tysięcy osób. Według władz miasta, Rosjanie odbierają im dokumenty i wywożą do tak zwanych obozów filtracyjnych, a następnie w oddalone rejony kraju. Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że jest to naruszenie prawa międzynarodowego, a postępowanie Rosjan można porównać z działaniami faszystów w czasie drugiej wojny światowej.

20:25

19:46

Proponujemy, by oprócz obecnego przestępstwa działania w obcym wywiadzie, rozszerzyć zakres karalności również na rzecz działalności wywiadowczej. Ta działalność wywiadowcza obejmowałaby wszystkie działania hybrydowe - wyjaśniał wiceminister Marcin Warchoł.

- Sprawcy maskują swoje działania. Robią różnego rodzaju przybudówki, w których niebezpośrednio działają na szkodę państwa polskiego. To są różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia, działania hybrydowe. Chcemy w związku z tym tego typu działania również objąć karalnością - wskazał.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zapowiedział również podwyższenie kar za działalność w obcym wywiadzie. Przypomniał, że obecnie kara za szpiegostwo wynosi od roku do 10 lat. "Co jak na zdradę ojczyzny jest karą szokująco niską, dlatego też proponujemy podwyższenie kary od lat 5 w dolnym wymiarze, natomiast w typie kwalifikowanym, tam gdzie działalności wiąże się z przekazywaniem obcemu wywiadowi informacji szkodzących państwu polskiemu - od 8 lat do dożywotniego pozbawienia wolności".

Wiceminister Warchoł zapowiedział również wprowadzenie nowego typu przestępstwa - przygotowania do działań szpiegowskich. Dodał, że resort chce również specjalnych rozwiązań dla służb krajów sojuszniczych, aby mogły na terytorium naszego kraju skutecznie pomagać w działaniach kontrwywiadowczych.

19:43

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzenia kar za szpiegostwo - od 5 lat nawet do dożywocia. Na konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro i wiceminister Marcin Warchoł przedstawili propozycję zmian w Kodeksie karnym, które mają na celu skuteczniejszą walką z agentami obcych wywiadów.

19:42

Prawie trzy czwarte ankietowanych zamierza bojkotować przynajmniej jedną firmę, która nie wycofała się z Rosji na skutek wojny w Ukrainie - pokazuje badanie Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research. Przeciwnicy bojkotu uważają, że ma on bardziej charakter deklaracji niż realnych działań.

Najczęściej deklaracje bojkotu padają w kierunku takich marek, jak: Leroy Merlin, Auchan, Danone, Nestle i Decathlon, przy czym - jak zastrzeżono - badanie przeprowadzono zanim Nestle i Decathlon zadeklarowały zawieszenie, a Leroy Merlin - ograniczanie działalności w Rosji.

Ponad 1/5 badanych nie znała żadnej firmy, która nie wycofała się z Rosji. Częściej bojkot marek zapowiadają mieszkańcy miast powyżej 500 tys. oraz osoby powyżej 35 roku życia.

Łączna średnia opinii opowiadających się za bojkotem marek wyniosła 57 proc. (respondenci mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź), natomiast średnia odpowiedzi akceptujących pozostanie firm w Rosji wyniosła 38 proc.

Prawie dwie trzecie badanych oczekuje, że polskie firmy przestaną handlować z firmami działającymi w Rosji. Według 62 proc. firmy działające w Rosji powinny mieć w Polsce zakaz reklamowania się.

60 proc. ankietowanych popiera pomysł, aby polskie sklepy specjalnie oznaczały produkty firm, które nadal działają w Rosji. Tyle samo badanych uważa, że firmom, które nadal działają w Rosji, trudno będzie odbudować ich zaufanie.

59 proc. badanych wierzy, że zbiorowy bojkot przełoży się na zmianę decyzji firm działających nadal na rynku rosyjskim. Ponad połowa respondentów uważa, że managerowie i kluczowi pracownicy firm kontynuujących działalność w Rosji powinni się zwolnić z pracy.

Jak podkreślono, oczekiwania społeczne są kierowane nie tylko do osób decyzyjnych, ale również do samych pracowników firm. 57 proc. uważa, że pracownicy polskich firm, które działają w Rosji, powinni móc zastrajkować i odmówić wypełniania służbowych obowiązków, a 45 proc. wspiera opinię, że pracownicy takich firm w Polsce powinni wręcz zmienić pracę.

19:41

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), będąca agendą ONZ, podała we wtorek, że zabiega o pomoc dla załóg statków unieruchomionych w ukraińskich portach od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Marynarzom brakuje już żywności, ale zaminowane przez Rosjan wody utrudniają ewakuację okrętów.

IMO poinformowała, że zabiega o utworzenie bezpiecznych korytarzy, którymi statki handlowe mogłyby wypłynąć z Morza Czarnego i Azowskiego. W portach ukraińskich utknęło około stu okrętów, na których jest blisko tysiąc marynarzy.

"Niestety na razie zagrożenia uniemożliwiają im bezpieczne wyjście z portów na Ukrainie", podczas gdy zachodzi ryzyko, że na statkach zabraknie żywności już w najbliższych dniach - dodała IMO.

W ostatnich dniach zespoły wojskowych nurków z Turcji i Rumunii rozpoczęły likwidowanie rosyjskich min na wodach terytorialnych tych krajów - podaje agencja Reutera.

Po inwazji Rosji na Ukrainę, wojsko ukraińskie zawiesiło żeglugę handlową w portach nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Wszystkie porty położone nad tymi morzami zostały tymczasowo zamknięte dla statków, które chciałyby z nich wypłynąć lub do nich wpłynąć

21 marca szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Satruch przekazał, że z portu w Berdiańsku nad Morzem Azowskim zniknęło pięć statków ze zbożem. Według świadków uprowadzili je Rosjanie. Urząd Morski Panamy (AMP) poinformował tego samego dnia, że na Morzu Czarnym jest około 300 statków, którym Rosja odmawia możliwości opuszczenia jego wód. 

19:40

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.

19:37

Jesteśmy gotowi już teraz działać bez surowców z Rosji - oświadczyła w Telewizji Republika minister klimatu Anna Moskwa. Jak przypomniała, we wtorek rząd przyjął projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiego węgla.

"Jakikolwiek węgiel rosyjski nie będzie miał prawa wjechać do Polski" - stwierdziła minister, dodając, że "ta ilość węgla, która jest sprowadzana do Polski z Rosji, nie jest duża". Zapowiedziała też, że w środę ogłoszona zostanie „druga część derusyfikacji".

Zdaniem minister klimatu polskie rafinerie nie muszą korzystać z rosyjskiej ropy. Rafineria Lotosu w Gdańsku właśnie dokonała modernizacji, co pozwala przerabiać ropy z różnych krajów, a do rafinerii PKN Orlen w Płocku trafia ropa z 14 państw - wskazała. Przypomniała, że w 2019 r. przez ponad 40 dni z powodu zanieczyszczenia ropa z Rosji nie płynęła do Polski. "Gospodarka tego nie odczuła, nie odczuli tego obywatele' - mówiła minister.

"Jesteśmy przygotowani i mamy zapasy" - stwierdziła. "W Polsce zawsze średnie zapasy ropy i paliw to ok. 90 dni dlatego zawsze jesteśmy po tej bezpiecznej stronie w przypadku ryzyka. Mamy zapasy i po stronie zapasów strategicznych państwa i po stronę zapasów handlowych spółek. W dowolnym momencie, gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi te zapasy uzupełnić i uwolnić" - powiedziała.

Jej zdaniem, "niekoniecznie jest tak, że ropa rosyjska jest tańsza". Funkcjonujemy na wolnym rynku, niezależnie od tego czy mamy ropę rosyjską, czy nie, to ceny paliwa są kształtowane przez rynki - wyjaśniła. "Jeśli chodzi o prognozy długotermninowe, nie wiemy jak długo potrwa wojna, nie wiemy jak będzie wyglądał rynek produkcji, czy OPEC zdecyduje się na uwolnienie dodatkowej produkcji. Analizujemy, śledzimy, reagując w miarę możliwości" - dodała.

19:34

- Według mediów 58 żołnierzy z Obwodu Kaliningradzkiego odmówiło wykonania rozkazów, obawiając się wysłania ich na wojnę przeciwko Ukrainie - odnotował we wtorek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

19:32

W środę 30 marca o godz. 15.00 marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki spotka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

19:29

Połowa zabudowań w podkijowskim Irpieniu została zniszczona. Poinformował o tym mer miasta. Irpień wczoraj został wyzwolony przez siły ukraińskie. Jednak przebywanie w mieście nadal jest niebezpieczne.

19:25

Holandia wyrzuca 17, Belgia 21 rosyjskich dyplomatów pod zarzutem szpiegostwa.

Oddalenie dyplomatów zostało skoordynowane z innymi krajami, które wcześniej miały do czynienia z rosyjskimi dyplomatami-szpiegami, takimi jak USA, Polska i Bułgaria. 

19:10

Trzy włoskie okręty udzielą wsparcia rumuńskiej marynarce wojennej w poszukiwaniu min na Morzu Czarnym, poinformował w parlamencie w Bukareszcie szef MON Vasile Dincu. Dodał, że od soboty zostały już zneutralizowane dwa takie ładunki na tureckich wodach terytorialnych i jeden na rumuńskich.

Minister przypomniał, że miny pojawiły się w związku z działaniami ukraińskich sił zbrojnych, które, broniąc dostępu do Odessy przed rosyjską inwazją, rozmieściły przy wybrzeżu ładunki wybuchowe. Te, jak dodał, rozproszyły po morzu sztormy.

19:08

Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków z użyciem pocisków hipersonicznych, prawdopodobnie, by przestraszyć wrogów - powiedział we wtorek generał Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie. Generał dodał też, że na Ukrainę nie dotarły jeszcze amerykańskie drony-kamikaze Switchblade.

"Myślę, że chodziło o to, by zademonstrować swoje zdolności i spróbować przestraszyć wroga. Nie sądzę, żeby im się to udało" - powiedział Wolters, pytany podczas wysłuchania w Senacie o użycie przez Rosję pocisków hipersonicznych na Ukrainie bez wyraźnej potrzeby. Dotychczas USA potwierdziły tylko jedno użycie tego typu broni, osiągającej prędkość pięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku.

Dodał, że Rosjanie użyli tych rakiet kilkakrotnie przeciwko celom wojskowym, lecz nie jest jeszcze jasne, na ile były to skuteczne ataki. Stwierdził, że była to jedyna dotychczas nowa broń użyta w obecnym konflikcie.

Pytany, czy na Ukrainę dotarły już amerykańskie drony-kamikaze Switchblade w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej, Wolters odparł, że wciąż są "w trakcie dostarczania".

19:07

Światowi eksperci ds. praw człowieka, między innymi żona George'a Clooneya oraz firma Microsoft pomogą w działaniach międzynarodowej grupy roboczej ds. odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie przez Rosjan w czasie wojny - poinformowało we wtorek w oświadczeniu ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

W grupie znajdzie się między innymi Amala Clooney, żona George'a Clooneya, która reprezentowała m.in. Julię Tymoszenko i Juliana Assange'a, czy eksperci prawni z amerykańskiej grupy Covington & Burling LLP oraz francuskiej Sygna Partners, które reprezentują już Ukrainę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Microsoft będzie partnerem technologicznym grupy roboczej. Zapewni pomoc techniczną w celu zapewnienia ochrony, analizy i wymiany dowodów zbrodni z odpowiednimi instytucjami - informuje portal Ukrainska Prawda za biurem prokuratora generalnego.

Wszyscy członkowie grupy roboczej, a także współpracujący z nią prawnicy i naukowcy, będą wykonywać swoją pracę bezpłatnie. Mają przedstawiać zalecenia dotyczące poniesienia odpowiedzialności za zbrodnie oraz doradzać i zapewniać reprezentację w sprawach cywilnych i karnych.

19:06

Wielka Brytania chce pełnego wycofania sił rosyjskich z Ukrainy i będzie oceniać wstępne kroki w kierunku ewentualnego porozumienia pokojowego na podstawie czynów, a nie słów - powiedział rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Zapytany, czy Johnson postrzega rosyjską obietnicę ograniczenia operacji militarnych wokół Kijowa i na północy Ukrainy jako krok w kierunku budowania zaufania, rzecznik odparł, że "będziemy oceniać (prezydenta Rosji Władimira) Putina i jego reżim po czynach, a nie po słowach".

"Rosyjskie bombardowania wokół Kijowa uległy pewnemu zmniejszeniu, głównie dlatego, że siły ukraińskie skutecznie odpierają rosyjską ofensywę w północno-zachodniej części miasta. Ale walki nadal trwają. Trwają ciężkie bombardowania Mariupola i w innych rejonach. Nie chcemy więc widzieć niczego mniej, jak tylko całkowite wycofanie sił rosyjskich z terytorium Ukrainy" - powiedział.

19:03

Dania gotowa jest wysłać do krajów bałtyckich w ramach sił NATO liczący 800 żołnierzy batalion bojowy - ogłosiła premier Mette Frederiksen na konferencji prasowej po wtorkowym przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w duńskim parlamencie Folketingu.

Według ministra obrony Danii Mortena Bodskowa "duński batalion będzie częścią misji odstraszania NATO w krajach bałtyckich oraz Polsce".

Formalnie o wysłanie duńskich żołnierzy, którzy skoszarowani są w Slagelse w zachodniej Zelandii, musi zwrócić się NATO, a zgodę wydać duński parlament, w którym większość ugrupowań popiera tę propozycję.

W środę w dwudniową wizytę do krajach bałtyckich wybiera się premier Frederiksen wraz z liderami czterech partii opozycyjnych. Politycy odwiedzą m.in. bazę wojskową, w której stacjonują duńscy żołnierze.

Na początku marca Dania wysłała do Estonii 220 żołnierzy. Duńskie wojsko ma swoich przedstawicieli w dowództwie wielonarodowej dywizji na Łotwie. Na Litwie stacjonują duńskie myśliwce F-16. 

19:01

W szpitalu we Lwowie zabarykadowano niektóre okna, budowany jest specjalny bunkier, w którym można ukryć dzieci w inkubatorach. 

19:00

Przez stres i problemy z usługami medycznymi spowodowanymi wojną na Ukrainie w ostatnim czasie rodzi się więcej wcześniaków - pisze we wtorek ukraińska redakcja BBC.

W drugim miesiącu wojny lekarze odnotowują znaczny wzrost liczby przedwczesnych porodów w części kraju - podaje BBC. W szpitalach położniczych Charkowa i Lwowa powiedziano BBC, że w ostatnich tygodniach liczba urodzonych wcześniaków podwoiła albo potroiła się.

Obecnie w jednej z charkowskich klinik połowa wszystkich porodów jest przedwczesna - mówi Iryna Kondratowa z tej placówki.

"Infekcje, brak pomocy medycznej, nieodpowiednie żywienie się: wojna powoduje ryzyko przedwczesnych porodów. Już mieliśmy wcześniej wysoki poziom przedwczesnych porodów, bo przyjmowaliśmy wielu pacjentów z Doniecka i Ługańska" - podkreśla lekarka.

18:59

Od początku agresji na Ukrainie Rosjanie porwali 11 merów i ośmiu przedstawicieli władz lokalnych – poinformował we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko.

18:49

Czterem wysokim rangą pracownikom ambasady rosyjskiej w Irlandii polecono opuszczenie kraju - poinformował irlandzki premier Micheal Martin.

Irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych miało spór z ambasadą Rosji w Dublinie jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pod koniec stycznia Rosja ogłosiła, że na początku lutego zamierza przeprowadzić manewry swoich okrętów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, co wzbudziło niezadowolenie rządu irlandzkiego. Manewry ostatecznie zostały przeniesione, choć stało się to w efekcie protestu irlandzkich rybaków. 

18:47

Wojska okupacyjne wywiozły do Rosji ponad dwa i pół tysiąca ukraińskich dzieci. Wiele z nich zostało oddzielonych od rodziców. Ich miejsca pobytu są nieznane, wcześniej dzieci te mieszkały w obwodach donieckim i ługańskim, czasowo okupowanym przez Rosję - poinformowało ukraińskie MSZ. Rosyjskie wojska wywożą też do Rosji dzieci z sierocińców i internatów. Wszystkie te działania stanowią rażące naruszenia praw człowieka - podkreślają ukraińskie władze.

18:47

Ponad 40 tysięcy Ukraińców zostało dotychczas deportowanych w głąb Rosji przez rosyjskie wojska. Ukraińcy są masowo uprowadzani siłą ze swoich domów i kierowani do obozów w okupowanych przez Rosję obwodach donieckim i ługańskim. Tam przed wywózką do Rosji przechodzą selekcję. Są torturowani, głodzeni, pozbawieni jedzenia i wody. Istnieje też wiele świadectw potwierdzających, że ludzie znikają - podkreśla wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

- Wiemy, że są obozy filtracyjne w regionach donieckim i ługańskim. Ludzie, po zabraniu im paszportów, są tam poddawani selekcji pod kątem przychylności wobec Rosji. Jeśli istnieją dowody, że dana osoba jest ukraińskim patriotą, to jest poddawana torturom. Niektórzy znikają nie wiadomo gdzie - powiedziała wicepremier Ukrainy.

18:46

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o wydaleniu jednego z pracowników dyplomatycznych rosyjskiej ambasady w Pradze. O wydaleniu rosyjskich dyplomatów poinformowały także inne państwa, takie jak Irlandia, Belgia i Niderlandy.

17:52

Siły rosyjskie ostrzelały rakietami lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim w zachodniej części Ukrainy.

Jak informuje mer miasta Mykoła Melnyczuk, zniszczone zostały strategiczne zapasy materiałów pędnych (paliw). 

Portal Hromadske przypomina, że ukraiński sztab generalny ocenia, iż Rosjanie celowo niszczą magazyny paliwowe, by utrudnić broniącym się Ukraińcom logistykę i wywołać kryzys humanitarny. 

Nie ma informacji o poszkodowanych.

Starokonstantynów był już ostrzeliwany pierwszego dnia wojny, ale dzisiejszy atak był dużo poważniejszy.

17:29

- Nie widzieliśmy dotąd oznak, że Rosja poważnie traktuje negocjacje z Ukrainą - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że USA będą się skupiać na tym, co Rosja robi, a nie tym, co mówi.

- Jest to, co Rosja mówi i to, co Rosja robi. My skupiamy się na tym, co Rosja robi, czyli kontynuowaniu brutalizacji Ukrainy, która nadal trwa w czasie, kiedy rozmawiamy - powiedział Blinken, pytany podczas wizyty w Maroku o negocjacje między Rosją i Ukrainą w Stambule.

Mimo to szef dyplomacji USA pochwalił władze w Kijowie za odwagę, by podjąć rozmowy w sytuacji, kiedy ma "pistolet przystawiony do głowy". Dodał, że to Ukraina powinna sama ocenić, na ile znaczące są rozmowy z Rosją, choć zaznaczył, że dotąd nie widział ze strony Rosji poważnego podejścia.

Blinken uznał też, że nie wie, czy ogłoszone przez Rosję w Stambule "drastyczne ograniczenie" działań wojennych pod Kijowem i Czernihowem odzwierciedlają rzeczywistą zmianę rosyjskiej strategii.

16:54

Holandia wyrzuci siedemnastu dyplomatów - poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Jak dodał, Rosjanie byli zarejestrowani jako dyplomaci, a w rzeczywistości pracowali jako oficerowie wywiadu. Także Belgia postanowiła wyrzucić z kraju 21 rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo - podała belgijska agencja prasowa Belga.

16:48

Minister energetyki Ukrainy German Galuszczenko: polskie przedsiębiorstwa dostarczają sprzęt do odbudowy infrastruktury energetycznej. 

16:46

Müller: rząd przyjął wniosek o skierowaniu do strony rosyjskiej noty dyplomatycznej informującej o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją ws. popierania i wzajemnej ochrony inwestycji.

16:42

Nowa runda amerykańskich sankcji, jakie zostaną nałożone na Rosję, będzie wymierzona w łańcuchy dostaw, "aby utrudnić Kremlowi posługiwanie się swoją machiną wojenną" - powiedział we wtorek wiceminister finansów USA Wally Adeyemo, którego cytuje portal Axios.

16:35

Premier Micheál Martin: Irlandia wyrzuca czterech wysokich rangą pracowników rosyjskiej ambasady.

16:34

Klinika weterynaryjna w Przemyślu zajmuje się rehabilitacją zwierząt rannych w wyniku wojny na Ukrainie. 

16:32

Niemieckie MSW orzekło, że publiczne pokazywanie symbolu "Z" może być karalne, jeśli zostanie uznane za aprobatę dla rosyjskiej agresji na Ukrainie - informuje Rada Najwyższa Ukrainy. 

16:23

Andrzej Talaga 1200.jpg
Oblężenie Ukrainy. Andrzej Talaga: Mariupol upadnie i to będzie wielka katastrofa humanitarna
16:22

Wojna w tej czy innej fazie będzie trwać do końca lata - uważa mer Lwowa Andrij Sadowy. Jak poinformował w opublikowanej we wtorek rozmowie z portalem Ukrainska Prawda, od 24 lutego do miasta przybyło ok. 200 tys. uchodźców.

"Jeśli chodzi o przesiedleńców, to jedni przyjeżdżają, inny wyjeżdżają, ale 200 tys. jest stale. Teraz nie da się znaleźć we Lwowie żadnego pokoju na wynajem lub pokoju w hostelu czy mieszkania" - zaznaczył mer.

16:16

Niemal 73 proc. obywateli Turcji chce utrzymania neutralności swego kraju wobec toczonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie; 19 proc. z nich oczekuje opowiedzenia się po stronie Kijowa, niecałe 3 proc. po stronie Moskwy - poinformował we wtorek na Twitterze Ozer Sencar, dyrektor ośrodka badawczego MetroPoll.

16:09
16:09

Funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej, którzy heroicznie bronili sławnej już Wyspy Węży, wrócili do domu. 

16:05
15:56

Rosja zaczęła wycofywać część sił spod Kijowa - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie. Waszyngton ocenia, że jest to oznaka zmiany szerszej strategii Rosji.

Jak powiedział reporter telewizji Jim Sciutto, powołując się na dwa źródła wywiadowcze, USA zaobserwowały już ruchy rosyjskich jednostek pod Kijowem. Dodał, że w ocenie wywiadu "to nie jest krótkoterminowe dostosowanie sił, by je przegrupować, ale długoterminowy ruch" świadczący o pogodzeniu się przez Rosję z porażką ofensywy na północy.

15:55

Holandia wyrzuca 17 agentów rosyjskiego wywiadu.

15:47

Rzecznik rządu: Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję; pozwala też na wzmocnienie sankcji na poziomie krajowym

15:31
15:30

We Włoszech liczba przybyłych ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła 75 tysięcy - podało we wtorek MSW. Ostatniej doby przyjechało ponad 1200 osób.

Według danych resortu spraw wewnętrznych wśród 75 tysięcy Ukraińców przybyłych od początku rosyjskiej inwazji jest prawie 39 tysięcy kobiet i 29 tysięcy dzieci. Głównymi celami ich podróży są Mediolan, Rzym, Neapol i Bolonia.

15:21
15:18

W wyniku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo około 50 proc. zabudowy Irpienia w obwodzie kijowskim. W mieście wciąż pozostaje od 3,5 do 4 tys. osób - poinformował we wtorek mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

15:10

Kolejny kierowany pocisk rakietowy serii 9M54 znaleziony w obwodzie dniepropietrowskim.

15:07
15:01

Rosjanie wywieźli do Rosji i na Białoruś 40 tys. Ukraińców - poinformowało we wtorek ukraińskie MSZ. Według resortu Rosjanie porwali ok. 30 lokalnych liderów, aktywistów i dziennikarzy.

14:54

Rosja mocno ogranicza siły operacyjne pod Kijowem i w Czernihowie. 

14:53

Przedstawiciel ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją Dawyd Arachamija poinformował, że Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju.

Lider frakcji "Sługa narodu" w ukraińskim parlamencie wskazał w Stambule, że nowy system gwarancji dla Kijowa miałby działać na podstawie umowy międzynarodowej.

"Miałyby ją podpisać państwa z Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli m.in. Wielka Brytania, Chiny i Federacja Rosyjska - ale o tym opowiemy szczegółowo, Stany Zjednoczone, Francja, Turcja, na terytorium której się znajdujemy, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska i Izrael" - wskazał.

14:51

Rosja wydaliła dyplomatów litewskich, łotewskich i estońskich. Do kraju ma wrócić 4 Litwinów, 3 Łotyszy i 3 Estończyków. To odpowiedź Moskwy na analogiczne decyzje podjęte w marcu przez Wilno, Rygę i Tallin.

Posłuchaj
00:31 11656459_1.mp3 Rosja wydala dyplomatów litewskich, łotewskich i estońskich. (Maciej Jastrzębski/IAR)

 

14:48

Ukraiński negocjator przekazał, że spotkanie Zełenski-Putin możliwe jest po spotkaniu delegacji w Stambule - pisze AFP.

14:47

Ewakuacja cywilów z miast ukraińskich znajdujących się pod silnym ostrzałem wojsk rosyjskich jest prowadzona mimo braku formalnych uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych – ogłosił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany we wtorek przez CNN.

14:40

Sytuacje w Mikołajowie, ukraińskie ministerstwo obrony przyrównało do sytuacji w Czeczeni. 

14:34

Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.

Jacht o nazwie Phi, który ma długość 58,5 m, a jego wartość to 58 milionów funtów, należy do niewymienionego z nazwiska rosyjskiego oligarchy. Jest zarejestrowany na firmę mającą siedzibę w na wyspach St Kitts i Nevis na Karaibach, ale pływa pod banderą maltańską.

14:01

Ukraińscy negocjatorzy ponownie wezwali do "międzynarodowego porozumienia" w celu wsparcia Ukrainy.

13:58

Chińska Republika Ludowa przekazała Mołdawii pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy w wysokości 5,7 mln lejów mołdawskich (ponad 280 tys. euro) - poinformowała we wtorek ambasada Chin w Kiszyniowie.

Źródło dyplomatyczne cytowane przez mołdawską agencję prasową IPN sprecyzowało, że kwota ta obejmuje wartość transportu środków materialnych skierowanych do Kiszyniowa, które następnie trafią do ukraińskich uchodźców. Obecnie jest ich w Mołdawii ok. 98 tys.

13:56

Co najmniej siedem osób zginęło, a 22 zostały ranne we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - przekazała na Facebooku Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych ataku.

13:47

Siedmiu na dziesięciu Belgów uważa, że gdyby rosyjskie wojska zaatakowały to belgijska armia nie będzie w stanie obronić kraju - wynika z najnowszego sondażu IPSOS. Jednocześnie prawie połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że sankcje przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę powinny być ostrzejsze.

13:34

Resort obrony USA chce, aby firmy zbrojeniowe przyspieszyły produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i przeciwpancernych Javelin; takie uzbrojenie wciąż przekazywane jest broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie – podała we wtorek stacja CNN.

Ukraina poprosiła USA o dzienne dostawy 500 pocisków do systemu Javelin i 500 do systemu Stinger - przekazała amerykańska stacja, powołując się na niedawny dokument, w którym strona ukraińska wyraziła takie zapotrzebowanie.

13:32

Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej - mówił we wtorek przed duńskim parlamentem, Folketingiem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Tysiące śmiercionośnych pocisków jest codziennie wystrzeliwanych w naszym kierunku od strony rosyjskiej. Już 1370 pocisków zostało użytych w ciągu miesiąca w tej wielkiej inwazji na Ukrainę" - podkreślił Zełenski.

13:29

Posłuchaj
00:24 11656212_1.mp3 Niedzielski w Brukseli: konieczny nowy fundusz w UE do sfinansowania opieki medycznej uchodźców z Ukrainy. (Beata Płomecka/IAR)

 

13:27

Premier Ukrainy oszacował, że do tej pory straty spowodowane wojną wyniosły bilion dolarów - podaje NEXTA. 

13:19

Ukraińska armia poinformowała o odkopaniu rosyjskich czołgów, które porzucili Rosjanie.

13:18

- Dotychczas pomogliśmy 900 tys. ukraińskich uchodźców, jednak strony konfliktu muszą zapewnić bezpieczeństwo korytarzy humanitarnych, abyśmy mogli zrobić więcej dla osób zagrożonych przez rosyjskie wojska na Ukrainie - przekazał we wtorek Jens Laerke, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

13:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w parlamencie Danii: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej. 

13:09

Polska apeluje o stworzenie nowego funduszu w Unii Europejskiej, który sfinansuje opiekę medyczną i leczenie uchodźców z Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli podczas unijnej narady minister zdrowia Adam Niedzielski. Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski przybyło ponad 2 miliony 300 tysięcy osób.

- Miesięczne koszty sprawowania opieki zdrowotnej nad uchodźcami to setki milionów złotych, solidaryzm europejski nie powinien być tylko hasłem deklaratywnym, ale powinien oznaczać realne finansowe wsparcie, bo Polska ponosi największe koszty, największy ciężar i też musimy się domagać realnego solidaryzmu na poziomie europejskim - powiedział minister Niedzielski.

13:08

Francuska sieć sportowa Decathlon zawiesza działalność swoich sklepów w Rosji.

Przed kilkoma dniami Ukraina wezwała do globalnego bojkotu firmy i innych francuskich przedsiębiorstw, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku mimo inwazji Kremla na Ukrainę.

"Ściśle przestrzegając sankcji międzynarodowych Decathlon zauważa, że warunki dostaw nie są już wystarczające, aby kontynuować działalność w Rosji. Decathlon musi zawiesić działalność swoich sklepów" - przekazała firma w oświadczeniu.

12:52

Szef rosyjskiej delegacji Władimir Medyński w czasie negocjacji z Ukrainą myślał, że środkiem dezynfekującym na stole jest wódka.

12:32

- Ukraińska i rosyjska delegacja rozmawiają w Stambule na temat międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i zawieszenia broni - poinformował we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- I chcę osobno podkreślić, że dzisiaj mamy jeszcze jeden problem: to eskalacja wojny, nienawiści, pogwałcenie obyczajów i zasad prowadzenia wojny nie tylko na polach bitew. Obie strony wzywają do zniszczenia się nawzajem, a to wszystko prowadzi do konfliktów. Pojawiło się nagranie wideo z naruszeniem konwencji genewskich w odniesieniu do jeńców wojennych – dodał członek ukraińskiej delegacji. 

12:00

- Obwód kijowski, charkowski, ługański i Czernihów są ostrzeliwane przez wojska rosyjskie; w obwodzie donieckim trwają walki - wynika z danych operacyjnych podanych przez władze obwodowe we wtorek, których zestawienie opracował portal Ukrainska Prawda.

11:47

- Dwa pociski typu X wystrzelono w poniedziałek z terytorium Białorusi w kierunku Lwowa na zachodzie Ukrainy; w odległości ok. 30 km od miasta zostały one unieszkodliwione przez Siły Powietrzne Ukrainy - podało we wtorek na Facebooku Dowództwo Powietrzne "Zachód" Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:33

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi przybył na Ukrainę, gdzie ma rozmawiać z władzami na temat pomocy w utrzymaniu bezpieczeństwa instalacji nuklearnych w tym kraju, zagrożonych przez wojnę – poinformowała we wtorek MAEA.

11:16

Mieszkańcy Charkowa sprzątają miasto po rosyjskim ostrzale:

11:16

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji, którzy pojechali do Stambułu, by w czasie spotkania ze stroną rosyjską niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni – podała we wtorek BBC, wiążąc to z podejrzeniami dotyczącymi próby otrucia ukraińskich negocjatorów.

11:00

- W Czernihowie z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło już około 350 osób, ale nie są to ostateczne dane. Wydaje mi się, że liczba ofiar może sięgać nawet 400 - przekazał we wtorek mer Czernihowa Władysław Atroszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- W dwóch miejskich szpitalach przebywa ponad 400 rannych osób. Każdego dnia ich liczba wzrasta o około 40 w wyniku kolejnych ostrzałów. Większość poszkodowanych to cywile. Znałem osobiście połowę spośród mieszkańców, którzy do tej pory zginęli. Bardzo mocno to przeżywam - przyznał mer Czernihowa.

10:58

W ciągu miesiąca z Rosji wyjechało - według różnych źródeł - od kilkudziesięciu do 250 tysięcy Rosjan. Za granicą schronienia przed represjami szukają działacze opozycji, dziennikarze, artyści i intelektualiści.

Informacje na ten temat zebrał nasz korespondent Maciej Jastrzębski:

Posłuchaj
00:41 11655894_1.mp3 Rosjanie uciekają za granicę. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:46

"Dziękuję czeskiemu premierowi za wsparcie ukraińskiego narodu w walce z rosyjską agresją. Zwróciłem uwagę na znaczącą pomoc humanitarną i bezpieczeństwo oraz wyjątkowe traktowanie Ukraińców, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Czechach. Bardzo to doceniamy!" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:38

- Jesteśmy przekonani, że od losu Ukrainy zależy los całego świata - powiedział we wtorek w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że "przez długi czas zarzucano nam, że mamy rosyjską paranoję. W końcu jednak cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja".

10:30

- Propozycja misji pokojowej pozostaje do dyspozycji naszych ukraińskich przyjaciół. Jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb, jej wniosków w tej sprawie - mówił we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

10:19

Rosjanie dokonali ataku rakietowego na znajdujący się na południu Ukrainy Mikołajów. Zniszczony został budynek obwodowej administracji państwowej. Władze miasta ostrzegają przed kolejnymi bombardowaniami.

10:05

Na dziś uzgodniono otwarcie trzech korytarzy humanitarnych na Ukrainie - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. Ewakuacja mieszkańców będzie odbywać się w obwodach donieckim i zaporoskim. Z Mariupola do Zaporoża ludzie mogą wyjechać własnymi samochodami. Z Zaporoża wyruszyły 34 autobusy, aby ewakuować mieszkańców Mariupola z Berdiańska. - Planujemy, że do wieczora dotrą na miejsce. Wczoraj z Berdiańska udało się wywieźć 88 mariupolców - dodała Iryna Wereszczuk.

09:58

Rosyjski czołg ostrzelany w Mariupolu:

09:47

- W pałacu Dolmabahce w Stambule rozpoczęła się we wtorek rano kolejna runda negocjacji pokojowych Ukrainy z Rosją - poinformował portal RBK-Ukraina.

Obie delegacje przyleciały do Stambułu w poniedziałek.

09:29

- Wojska rosyjskie we wtorek rano ostrzelały Mikołajów, pociski trafiły w budynek mieszkalny. Trwa akcja ratunkowa - poinformował w zamieszczonym na Telegramie komunikacie szef władz obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy, Witalij Kim.

- Czekali, aż ludzie wyjdą do pracy i wtedy uderzyli - oświadczył Kim. 

09:16

"Kontynuowanie wojny nie przyniesie nikomu korzyści. Przywrócenie pokoju przyniesie korzyści waszym krajom i wszystkim innym. Wy, jako delegacje, ponosicie historyczną odpowiedzialność za podjęte dziś decyzje" - powiedział prezydent Turcji witając delegację Ukrainy i Rosji.

09:14

- Siły ukraińskie zatrzymały, a następnie odrzuciły wojska rosyjskie na odległość 40-60 km od miasta Krzywy Róg. Linia frontu nie przebiega już w obwodzie dniepropietrowskim, lecz w chersońskim - przekazał w poniedziałek wieczorem na Facebooku szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

08:56

- Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 17,2 tys. żołnierzy, a także 597 czołgów, 303 systemy artyleryjskie, 127 samolotów i 129 śmigłowców – poinformował we wtorek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:53

Ukraińska delegacja przybyła do pałacu Dolmabahce w Stambule, gdzie o 9 rozpocznie rozmowy pokojowe z Rosją. Na miejscu jest też oligarcha Roman Abramowicz, który pełni rolę mediatora.

08:49

Brytyjski wywiad wojskowy twierdzi, że siły rosyjskie - dzięki zdolnościom uderzeniowym - nadal stanowią poważne zagrożenie dla Kijowa, mimo że wojska ukraińskie kontynuują kontratak na północny zachód od miasta.

Brytyjczycy przekazali także, że Rosjanie kontynuują ofensywę na Mariupol z ciągłym ciężkim ostrzałem miasta, jednak centrum pozostaje pod kontrolą Ukrainy. W innych miejscach siły rosyjskie utrzymują pozycje blokujące w czasie, gdy próbują zreorganizować swoje siły.

08:40

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy przekazało, że w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do dzisiejszego poranka zginęło 144 dzieci, a ponad 220 zostało rannych.

Jak napisano w mediach społecznościowych Biura, wojna najbardziej dotyka dzieci w Kijowie i obwodzie kijowskim, w Charkowie, Doniecku, Czernihowie, Mikołajowie, Ługańsku, Zaporożu, Żytomierzu, Sumach i Chersoniu.

08:25

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wzywa wszystkie państwa do wprowadzenia zakazu używania symbolu "Z", który jest wykorzystywany przez rosyjskich agresorów na Ukrainie.

Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy, litera "Z" to sposób na wyrażenie publicznego poparcia agresji Moskwy na Kijów. "»Z« to rosyjskie zbrodnie wojenne, zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zabronione" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

08:02

Rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu w Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej - podała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera.

07:51
07:49

Co najmniej pięć tysięcy cywilów zginęło w Mariupolu od początku oblężenia tego miasta - twierdzą lokalne władze. Panuje tam w tej chwili prawdopodobnie najgorsza na całej Ukrainie sytuacja humanitarna.

Biuro mera Mariupola podało, że wśród zabitych ma też być 210 dzieci. Rosjanie mieli zniszczyć 90 procent wielopiętrowych budynków w Mariupolu, przy czym połowa z nich jest całkowicie zdewastowana i nie nadaje się do użytku. Rosyjskie bombardowania zniszczyły też siedem szpitali i 57 szkół w mieście.

07:33

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 200 tys. mieszkańców tego kraju skorzystało z rządowego programu eWoroh (eWróg), za pośrednictwem którego można zgłaszać ruchy wojsk nieprzyjaciela – podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na policję.

07:19

O 9:00 według czasu obowiązującego w Polsce mają rozpocząć się rozmowy pokojowe delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule.

Ukraińska delegacja przybyła do Turcji wieczorem - poinformowała o tym turecka gazeta "Sabah".

Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby najbardziej ambitnym celem Kijowa w rozmowach z Kremlem w tym tygodniu jest osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni.

07:08

W wyniku ostrzału Charkowa Rosjanie zniszczyli zabytek architektoniczny - dawną straż pożarną zbudowaną w 1887 r. Budynek ma wartość historyczną dla miasta i ratowników.

06:42

- W ostatniej dobie walk na Ukrainie Rosjanie brali na cel przede wszystkim magazyny z paliwem - poinformował we wtorek rano sztab generalny ukraińskiego wojska.

"Rosyjski wróg kontynuuje podstępne ataki rakietowe i bombardowania, próbując całkowicie zniszczyć infrastrukturę osiedli mieszkaniowych ukraińskich miast. Koncentruje się na magazynach paliw, aby skomplikować logistykę i stworzyć warunki do zaistnienia kryzysu humanitarnego" - oceniło ukraińskie dowództwo w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

06:38

Japonia wprowadza od 5 kwietnia zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym samochodów premium i biżuterii - poinformował we wtorek japoński rząd. Jest to kolejna decyzja o rozszerzeniu sankcji ekonomicznych za inwazję na Ukrainę.

Poinformował o tym we wtorek na konferencji prasowej w Tokio japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda.

06:27

Siły zbrojne Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim odparły siedem ataków wroga w ciągu 24 godzin. Żołnierze zniszczyli 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i trzy pojazdy. Rosyjscy okupanci ponieśli również straty w ludziach - informują siły zbrojne Ukrainy.

06:15

W Unii Europejskiej powstaje platforma solidarności, za pomocą której kraje członkowskie będą składały dobrowolnie oferty przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy. Takie ustalenia zapadły po wczorajszym, nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów.

Polska ponowiła podczas tej narady apel o wsparcie finansowe.


Posłuchaj
00:55 11655450_1.mp3 UE: powstaje platforma solidarności dot. przyjmowania uchodźców, Polska apeluje o wsparcie finansowe. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Zobacz także

Zobacz także