"Mocne wsparcie polityczne". Paweł Jabłoński o celu wizyty prezydentów w Kijowie

2022-04-13, 15:57

"Mocne wsparcie polityczne". Paweł Jabłoński o celu wizyty prezydentów w Kijowie
Paweł Jabłoński: celem wizyty prezydentów w Kijowie jest wyrażenie mocnego wsparcia politycznego dla Ukrainy. Foto: Twitter/PrezydentPL

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział, że "celem wizyty prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie jest wyrażenie bardzo mocnego wsparcia politycznego dla Ukrainy w sytuacji, w której ten kraj się dzisiaj znajduje".

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda, którzy w środę przybyli do Kijowa, spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wsparcie polityczne

Jabłoński pytany w środę na konferencji prasowej o cel tej wizyty podkreślił, że jest to przede wszystkim "wyrażenie bardzo mocnego wsparcia politycznego dla Ukrainy w sytuacji, w której Ukraina się dzisiaj znajduje".

Zwrócił uwagę, że mamy nową fazę tej wojny. - Mamy fazę, w której Rosja przygotowuje się do bardzo silnego uderzenia na froncie wschodnim, na część Donbasu. W tej sytuacji Ukraina zwróciła się o zwiększenie wsparcia sojuszniczego, zwiększenie wsparcia przede wszystkim ze strony NATO - powiedział Jabłoński.

Według niego ta wizyta poświęcona jest właśnie temu, "żeby porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o szczegółach, o tym, co jest potrzebne". - Po to, żeby następnie po ustaleniach, które zostaną tam podjęte, po tych rozmowach, które zostaną przeprowadzone, wrócić i przekonywać sojuszników NATO, aby to wsparcie zwiększyli - podkreślił wiceminister.

- Jeżeli chodzi o kwestie wojskowe, o kwestie tego, jaki sprzęt jest wysyłany, to nie zawsze wskazane jest, aby mówić o wszystkich szczegółach, wskazane jest zachowanie ciszy, co do zarówno kwestii logistycznych, jak i czasami nawet dotyczących ilości czy wartości uzbrojenia - powiedział Jabłoński.

Pomoc Ukrainie

Ale - jak zaznaczył - "co do jednego nie mamy żadnych wątpliwości, że wsparcie dla Ukrainy konieczne jest, jak najszybciej". - Konieczne jest natychmiast dlatego, że ta zdolność obronna, którą Ukraina ma, będzie narażona w najbliższych dniach najprawdopodobniej na bardzo poważne wyzwania. I naszym obowiązkiem, także w naszym własnym interesie jest to, żeby tę zdolność obronną Ukrainy wzmacniać. I o tym prezydenci będą rozmawiać - powiedział wiceszef MSZ.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie jest pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

We wtorek wieczorem w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets spotkali się na specjalnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą. Omawiali sytuację bezpieczeństwa w Ukrainie i regionie, a także sposoby wsparcia dla walczących Ukraińców.

W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej