more_horiz
Wiadomości

"Ciała ze śladami tortur". Kolejny region Ukrainy dotknięty rosyjskimi zbrodniami

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 18:30
Ponad stu cywilów zginęło w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Znajdowane są ciała ludzi, którzy zostali rozstrzelani, osób ze związanymi rękami, ze śladami tortur - powiedział szef władz obwodu Dmytro Żywycki, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. Podkreślił, że niestety liczba ofiar "zwiększa się z każdym dniem". 
Środa jest 49. dniem wojny, w obwodzie sumskim znajdowane są ciała ze śladami tortur
Środa jest 49. dniem wojny, w obwodzie sumskim znajdowane są ciała ze śladami torturFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

- Zginęło ponad 100 cywilów. Niestety, ta liczba zwiększa się z każdym dniem, bo znajdowane są ciała - ze związanymi rękami, ze śladami tortur, ludzi zabitych strzałami w głowę. To straszne rzeczy - podkreślił Dmytro Żywycki.

Opisywał, że wielu ludzi zaginęło bez wieści. Jeśli chodzi o tych, którzy są w niewoli, to w ich sprawie działa grupa negocjacyjna - wyjaśnił. Jednak, jak dodał, "jest bardzo wielu ludzi, o których losie niczego nie wiadomo". - Na trasach, drogach, w lasach, znajdowane są ostrzelane auta. Co zaś stało się z ich pasażerami - tego zupełnie nie wiadomo - przekazał Żywycki.

Traumy psychiczne ocalałych 

Opisywał, że wielu rannych jest w szpitalach w obwodzie sumskim, jak i w sąsiednich regionach Ukrainy. Ludzie, którzy przeżyli okupację doznali traum psychicznych. - Okupanci ostrzeliwali wszystko dookoła. Strzelali z czołgów, automatów, granatników do cywilów, do osób starszych z dziećmi. Ludzie ukrywali się na bagnach, w zakładach rolniczych, w silosach - powiedział szef władz obwodu sumskiego. 

Zaznaczył, że nie można jeszcze oszacować strat gospodarczych spowodowanych rosyjską okupacją. Uszkodzenia infrastruktury oszacował na ponad 10 mld hrywien (ponad 340 mln USD). Wojska rosyjskie wycofały się z obwodu sumskiego około 8 kwietnia.

"Rosjanie wciąż blokują Charków, ostrzeliwując dzielnice mieszkalne z artylerii, w tym wielu wyrzutni rakiet i moździerzy dużego kalibru. Agresor nie rezygnuje z prób ofensywy w kierunku Popasny i Siewierodoniecka, ale jego działania nie odnoszą powodzenia. Do Rosji wycofano wojska z okolic Sum" - podał 8 kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Obecnie ukraińskie władze wzywają do ewakuacji. Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zaapelował na Telegramie do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, aby uciekali tak szybko, jak to możliwe, ponieważ bitwa z Rosją o te terytoria będzie ciężka.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także