Białoruscy i rosyjscy przewoźnicy muszą opuścić UE. Zakaz wchodzi w życie

2022-04-16, 11:30

Białoruscy i rosyjscy przewoźnicy muszą opuścić UE. Zakaz wchodzi w życie
Zdjęcie ilustracyjne/. Foto: Shutterstock/ingehogenbijl

To ostatni dzień, by rosyjscy i białoruscy przewoźnicy opuścili Unię Europejską - w tym Polskę. Ma to związek z wprowadzonym przez Wspólnotę pakietem sankcji w związku z wojną na Ukrainie, które dotyczą także transportu. Rzeczniczka Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek powiedziała, że służby są przygotowane na zwiększony ruch przed wprowadzeniem transportowego embarga.

W nocy z soboty na niedzielę (z 16 na 17 kwietnia), kończy się obowiązujący od 9 kwietnia okres przejściowy związany z zakazem transportu drogowego na terytorium UE przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Rosji na Ukrainę. Okres przejściowy miał pozwolić kierowcom, którzy realizują zlecenia w UE, aby zdążyli dojechać do granicy zewnętrznej i wyjechać z Unii.

Ostatnia szansa

Jak poinformowała podlaska KAS, kierowcy tirów, którzy dojadą do kolejki do północy, nie poniosą żadnych konsekwencji i będą mieli możliwość wyjazdu z UE, pod warunkiem, że nie wiozą towarów, na które są nałożone sankcje.

Przewoźnicy z Rosji i Białorusi, którzy będą chcieli ustawić się w kolejce po północy narażają się na kary pieniężne wynikające z Ustawy o transporcie drogowym, za realizację przewozów z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego. KAS podaje, że samochód nie wyjedzie z UE z towarem; będzie on musiał był rozładowany. Towar będzie mógł np. wrócić do miejsca załadunku lub zostać przeładowany do samochodów przewoźników, których unijny zakaz nie obowiązuje.

Odpowiedź Białorusi

W piątek wieczorem agencja BiełTA podała z kolei, że od północy z piątku na sobotę Białoruś wprowadza zakaz wjazdu na swoje terytorium samochodów i ciągników siodłowych - zarejestrowanych w krajach UE w ramach odpowiedzi na sankcje unijne.

Podano, że nie są nim objęte jedynie ciągniki siodłowe jadące przez wyznaczone przejścia graniczne w celu wykonywania operacji przewozu towarów lub przeczepienia naczepy. Do 23 kwietnia zakaz nie dotyczy pojazdów, które są zarejestrowane w UE, które wjechały na terytorium Białorusi do 16 kwietnia. Ograniczenia nie dotyczą także pojazdów wiozących przesyłki pocztowe lub żywe zwierzęta.

Czytaj także:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej