more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek do ukraińskich polityków: towarzyszymy wam, odwagi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 21:53
Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek powiedział, że potrzebne są "gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny" oraz "dzieła pojednania". Apelował o "miłość i braterstwo". Na mszy był obecny m.in. Iwan Fedorow, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer Melitopola. - Towarzyszymy wam, odwagi - mówił Ojciec Święty.
Papież Franciszek do burmistrza z Ukrainy: towarzyszymy wam, odwagi
Papież Franciszek do burmistrza z Ukrainy: towarzyszymy wam, odwagiFoto: Riccardo De Luca - Update/Shutterstock

Watykan poinformował, że przed mszą papież spotkał się z delegacją z Ukrainy, w której było też troje reprezentantów parlamentu. Papież Franciszek powiedział na zakończenie homilii, zwracając się do Iwana Fedorowa oraz do polityków: "W tych mrokach, w których żyjecie, panie burmistrzu, panowie i panie parlamentarzyści, w ciemnościach wojny i okrucieństwa wszyscy modlimy się z wami tej nocy".

- Możemy tylko wam dać nasze towarzyszenie, naszą modlitwę i powiedzieć wam - odwagi - podkreślił następca świętego Piotra. Kapłan zakończył homilię słowami: "Chrystus zmartwychwstał", wypowiedzianymi w języku ukraińskim.

Wcześniej papież Franciszek apelował, by szukać Jezusa "w twarzach naszych braci i sióstr, w historii tych, którzy mają nadzieję i marzenia, w bólu tych, którzy płaczą i cierpią". Wnośmy Go w nasze codzienne życie: poprzez gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny; poprzez dzieła pojednania w zerwanych relacjach i przez współczucie dla potrzebujących; poprzez działania na rzecz sprawiedliwości pośród nierówności i prawdy pośród kłamstw - wzywał. - A przede wszystkim nieśmy Go z uczynkami miłości i braterstwa - zachęcał Ojciec Święty.

Jak zaznaczył, z Chrystusem "zło nie ma już mocy, porażka nie może nas powstrzymać przed rozpoczęciem od nowa, śmierć staje się przejściem ku początkowi nowego życia. Ponieważ z Jezusem, Zmartwychwstałym, żadna noc nie jest nieskończona, a nawet w najgęstszych ciemnościach jaśnieje gwiazda poranna".

Liturgia Wigilii Paschalnej

Mszy w bazylice watykańskiej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Papież, który zmaga się od dłuższego czasu z dotkliwym bólem kolana, siedział w fotelu przy ołtarzu. W świątyni zgromadziło się ponad pięć tysięcy osób i nie obowiązywały już żadne ograniczenia związane z pandemią.

Wigilia Paschalna to centralny moment Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Otworzył ją w przedsionku bazyliki obrzęd pobłogosławienia ognia i przygotowania paschału - dużej woskowej świecy, która jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Podczas mszy ochrzczonych zostało także siedem osób z Włoch, USA, Albanii i Kuby.

Modlitwa o pokój

W Wielki piątek podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum papież Franciszek modlił się o pokój oraz o to, by "przeciwnicy podali sobie ręce i zakosztowali wzajemnego przebaczenia". - Rozbrój rękę podniesioną przez brata przeciwko bratu, aby tam, gdzie jest nienawiść, zakwitła zgoda - mówił papież. 

W obliczu protestów i zaniepokojenia ukraińskiej wspólnoty oraz ambasady Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej całkowicie zmieniono tekst rozważań przy XIII stacji Drogi Krzyżowej, przygotowanych wspólnie przez Rosjankę i Ukrainkę. Podczas nabożeństwa odczytany został inny tekst od tego, który ogłoszono wcześniej.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także