more_horiz
Wiadomości

Unijne embargo na rosyjską ropę coraz bliżej? Francuski minister potwierdza doniesienia mediów

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 11:33
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. Potwierdził tym samym podane w ubiegłym tygodniu informacje "New York Timesa". Ponadto, według dziennika, Unia chce wprowadzić embargo pod koniec kwietnia, po wyborach prezydenckich we Francji.
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia embarga na rosyjską ropę
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia embarga na rosyjską ropęFoto: Shutterstock/Georg Spade

Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie dla stacji Europe 1, że Francja od dawna domaga się nałożenia embarga na ropę importowaną z Rosji.

To, co dzieje się w Donbasie, pokazuje, że jest to bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek. Musimy zatrzymać import ropy z Rosji. Prezydent Republiki mówi o tym od wielu tygodni. Nie ukrywam, że przygotowujemy się do tego - oświadczył Bruno Le Maire.

Porozumienie na wyciągnięcie ręki?

Dodał, że Francja stara się przekonać swoich europejskich partnerów, aby poparły wprowadzenie zakazu, i że jego zdaniem państwa członkowskie osiągną wkrótce kompromis w tej sprawie. - Jeżeli ktoś jest przywiązany do wolności i obrony narodu ukraińskiego, musi być wierny tej logice, i nie może finansować wojny Putina, kupując rosyjską ropę - stwierdził minister gospodarki.

W ubiegłym tygodniu "New York Times" poinformował, że unijne negocjacje w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy rozpoczną się po 24 kwietnia - czyli po drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji, w której zmierzą się Marine Le Pen i Emmanuel Macron. Nowojorski dziennik ujawnił, że nie chciano wprowadzić unijnego embarga wcześniej, aby jego konsekwencje ekonomiczne i możliwy wzrost cen energii nie utrudniły Macronowi walki o reelekcję.

Posłuchaj
01:00 11694034_1.mp3 Francuski minister gospodarki potwierdza rewelacje "NYT" ws. unijnego embarga na rosyjską ropę. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także