more_horiz
Wiadomości

Ławrow grozi Ukrainie? "Ryzyko konfliktu nuklearnego jest realne"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 01:11
Siergiej Ławrow stwierdził, że "ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest obecnie realne i nie można go lekceważyć". Jak informuje Reuters, minister spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że "Rosja opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia".
S-400 Triumf  rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze zdolny do przenoszenia broni atomowej
S-400 Triumf – rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze zdolny do przenoszenia broni atomowejFoto: Shutterstock/ovbelov

- Obecnie ryzyko jest znaczne - powiedział w poniedziałek Siergiej Ławrow. - Nie chciałbym sztucznie go wyolbrzymiać, choć wielu by tego chciało, ale niebezpieczeństwo jest poważne, realne i nie wolno nam go lekceważyć - dodał.

Rosja użyje broni atomowej? USA nie wykluczają

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że w piątek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland stwierdziła, że Stany Zjednoczone nie wykluczają użycia broni jądrowej przez Rosję, dlatego ostrzegają prezydenta Rosji Władimira Putina, że ten krok będzie miał dla niego i Rosji absolutnie katastrofalne skutki.

Ukraińska Prawda podała, że w wywiadzie dla rosyjskiej państwowej telewizji Ławrow zasugerował także, iż wojna rosyjsko-ukraińska zakończy się prawdopodobnie podpisaniem porozumienia, ale wszystko będzie zależało od przebiegu działań wojennych.

- Jak w każdej sytuacji użycia sił zbrojnych, oczywiście wszystko skończy się porozumieniem, ale jego parametry zostaną określone przez kolejne etapy działań wojennych. To rzeczywistość uwarunkuje to porozumienie - powiedział Ławrow.

Kułeba: Rosja przegrywa tę wojnę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w swoim wpisie na Twitterze odniósł się do słów Siergieja Ławrowa. Jego zdaniem wypowiedź rosyjskiego szefa dyplomacji świadczy o tym, że Rosja przegrywa wojnę z Ukrainą.

"Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy. Stąd mówienie o »prawdziwym« zagrożeniu trzecią wojną światową. To tylko oznacza, że Moskwa przegrywa na Ukrainie. Dlatego świat musi nas wspierać jeszcze bardziej, aby wygrać i obronić bezpieczeństwo europejskie i światowe" - napisał Kułeba.

Zełenski: Putin może użyć pocisków nuklearnych

Już ponad tydzień temu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł też przed możliwością użycia przez Władimira Putina taktycznych pocisków nuklearnych, ponieważ rosyjski prezydent - jak mówił Zełenski - nie szanuje życia Ukraińców.

Prezydent Ukrainy podkreślał, że inwazja Rosji na Ukrainę nie jest zwykłą agresją, ale ludobójstwem, co pokazują dowody zbrodni wojennych na cywilach w podkijowskiej Buczy.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Zobacz także

Zobacz także