more_horiz
Wiadomości

Ukraina rozpoczęła przygotowania do odbudowy. Zełenski: straty przekroczyły 600 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 01:08
Prezydent Wołodymyr Zełenski na Zjeździe Władz Lokalnych i Regionalnych w środę powiedział, że "Ukraina rozpoczęła już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów".
Prezydent Ukrainy: rozpoczęliśmy już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów.
Prezydent Ukrainy: rozpoczęliśmy już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów.Foto: Peter Kovalev/TASS

Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski powiedział, że Rosja decydując się na inwazję Ukrainy miała nadzieję na wewnętrzny podział kraju, którego Ukraińcy nie będą w stanie przezwyciężyć dążąc do zwycięstwa. Ale dwa miesiące ukraińskiego oporu wykazały, że Kreml mylił się.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że według wstępnych szacunków straty Ukrainy w rezultacie wojny z Rosją przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów.

"Olbrzymie straty"

- Ponad 32 mln metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, ponad 1500 placówek oświaty i ponad 350 placówek medycznych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Olbrzymie straty poniosła gospodarka, setki przedsiębiorstw zostało zniszczonych. Ok. 2500 km dróg i prawie 300 mostów zostało uszkodzonych lub zniszczonych - powiedział prezydent Ukrainy.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o statystykę. - To jest Mariupol, to jest Wołnowacha, to jest Ochtyrka, Czernichów, Borodianka i dziesiątki, dziesiątki innych naszych miast, osiedli i wsi - podkreślił.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

"Pilna potrzeba opracowania planów odbudowy"

Wołodymyr Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów a 5 mln udało się za granicę. Jednak 95 proc. migrantów chce powrócić do swych domów. - Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania planów odbudowy, wygodnej, europejskiej Ukrainy - podkreślił.

Ukraiński prezydent poinformował, że w środę otrzymał zapewnienia przyłączenia się do odbudowy od przywódców wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i Włoch. 

Czytaj także:


***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także