more_horiz
Wiadomości

Rozpad Rosji albo zmiana władz. Szef ukraińskiego wywiadu o dwóch scenariuszach zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 10:54
"Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju" - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform 
Szef ukraińskiego wywiadu: do zakończenia wojny może doprowadzić rozpad Rosji lub zmiana jej władz
Szef ukraińskiego wywiadu: do zakończenia wojny może doprowadzić rozpad Rosji lub zmiana jej władzFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Według szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że "jego" Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była "rządzona przez chorego dyktatora".

"To są dwa wyjścia. Większość rosyjskich przywódców wojskowo-politycznych zdaje sobie z tego sprawę. I dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy tam stosują. Ale ta nieoficjalna jest zupełnie inna: boją się utraty bogactwa i rozumieją, że to wszystko bardzo szybko się dla nich może skończyć" – powiedział Budanow.

Szef ukraińskiego wywiadu wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę, zaznaczając, że "pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne. Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek".

Ciągłe ataki na wschodzie Ukrainy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu. W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga - napisano w porannym komunikacie sztabu.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także