more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Utracono kontakt z oddziałami w hucie Azowstal. To ostatni punkt oporu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 16:40
- W wyniku zaciekłych walk z wojskami rosyjskimi władze Mariupola utraciły kontakt z siłami ukraińskimi przebywającymi w hucie Azowstal - poinformował burmistrz miasta Wadym Bojczenko. Podkreślił, że w kompleksie toczą się ciężkie walki. W związku z utratą kontaktu z ukraińskimi oddziałami nie wiadomo, co z nimi się dzieje.
Rosjanie zintensyfikowali ataki na Azowstal
Rosjanie zintensyfikowali ataki na AzowstalFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum

Rosjanie zintensyfikowali ataki na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu - poinformował mer miasta Wadym Bojczenko. Fabryki, która jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu od kilkudziesięciu dni broni kilka tysięcy ukraińskich wojskowych. W piwnicach zakładów chroni się też kilkuset cywilów.

Jak zaznaczył Wadym Bojczenko - dziś odbywają się ciężkie walki na terytorium Azowstalu. Jak dodał, ukraińscy odważni żołnierze bronią fortecy, ale sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ Rosjanie ostrzeliwują za pomocą ciężkiej artylerii, czołgów, samolotów, a nawet statków.

Rosja zaprzecza ofensywie na Azowstal

Wczoraj do Zaporoża dotarło 150 cywilów ewakuowanych z zakładów Azowstal. Było to możliwe, dzięki akcji ewakuacyjnej, w którą włączyła się ONZ i Czerwony Krzyż. Rosja przyznała, że atakuje pozycje Ukraińców artylerią i samolotami, ale dziś zaprzeczyła szturmowi.

Na terenie fabryki, jak zaznaczył Wadym Bojczenko, wciąż jednak znajduje się kilkuset cywilów, którzy nie mogą być ewakuowani z powodu ostrzałów Rosjan. Jak podkreślił, są to osoby, które schroniły się tam dwa miesiące temu i czekają na ratunek. Wśród nich, jak wskazał, jest ponad 30 dzieci, które czekają na to, że rozpocznie się nowa procedura ewakuacyjna i nowa ewakuacyjna misja.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami na terenie zakładów wciąż może przebywać około 200 cywilów. Wczoraj w wyniku rosyjskiego bombardowania fabryki zginęło tam dwóch cywilów, a kolejne 10 osób zostało rannych. Ukraina od 24 lutego stawia opór rosyjskiej agresji. Rozkaz do przeprowadzenia zbrojnej ofensywy dał prezydent Rosji Władimir Putin.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także