more_horiz
Wiadomości

Baszkortostan chce niepodległości. Tamtejszy opozycjonista mówi o prześladowaniach. "Rosja to imperium kolonialne"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 16:21
Baszkirski działacz i uchodźca polityczny, Ruslan Gabbasov uważa, że Rosja nie jest obecnie żadną federacją tylko imperium kolonialnym, które wykorzystuje podległe jej narody. Ich sytuację przedstawił podczas trwającego w Warszawie Forum Wolnych Narodów Rosji.
Sytuacja w Baszkortostanie. Tamtejszy opozycjonista mówi o rosyjskich prześladowaniach
Sytuacja w Baszkortostanie. Tamtejszy opozycjonista mówi o rosyjskich prześladowaniachFoto: Shutterstock/Myvector

Baszkortostan liczy cztery miliony mieszkańców, jest jedną z autonomicznych republik w ramach Federacji Rosyjskiej. Ruslan Gabbasov tłumaczył, że w rzeczywistości mieszkańcy regionu nie mają żadnych praw i wolności, a działacze narodowi są prześladowani.

- Można powiedzieć, że pole polityczne, narodowe czy obszar ruchów narodowych w ogóle jest zlikwidowany. Liderzy są w więzieniach, a organizacje zakazane, ale nie świadczy to o tym, że naród nie chce zmian - naród pragnie zmian - mówił baszkirski działacz niepodległościowy.

Baszkiria. Wielka rusyfikacja

Ruslan Gabbasov powiedział, że władze Federacji Rosyjskiej prowadzą wewnątrz kraju politykę wyniszczania narodów i rusyfikacji. Celowo, pod przymusem wysyłają na front żołnierzy z nieposłusznych republik. - Przedstawiciele republik narodowych są wysyłani na Ukrainę na pewną śmierć - powiedział Ruslan Gabbasov. W jego ocenie sam naród rosyjski męczy się z powodu polityki imperialnej Rosji i jest jej zakładnikiem.

Posłuchaj
00:15 11728138_2.mp3 R. Gabbasov: Rosja to imperium kolonialne (IAR)

Przewodniczący Baszkirskiego Narodowego Centrum Politycznego w Wilnie Ruslan Gabbasov dodał, że Baszkirzy od lat starają się o niepodległość i liczą, że konflikt na Ukrainie doprowadzi do upadku Federacji Rosyjskiej. Zaapelował o bardziej konkretne wsparcie ze strony państw zachodnich dla ich działań.

- Na przykład jeśli chodzi o przygotowanie kadr przyszłego kierownictwa republik. Chcemy żeby pomagano nam tworzyć centra polityczne i narodowe struktury siłowe, telewizję czy stacje radiowe - wyjaśnił baszkirski działacz, mieszkający obecnie na Litwie. Ruslan Gabbasov jest jednym z założycieli baszkirskiej organizacji społecznej "Baszkort". Obecnie jest ona w Rosji uznawana za organizację ekstremistyczną.

Zobacz także:

Symboliczna data

Konferencja celowo została zorganizowana 8 maja - w dniu, który jest świętowany jako dzień zwycięstwa i końca drugiej wojny światowej, w przeciwieństwie do władz Rosji - te obchodzą go 9 maja.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Solidarności Dziennikarskiej. Tematy dyskusji podczas Forum Wolnych Narodów Rosji to deimperializacja, demilitaryzacja, deputynizacja i przyszłość ekonomiczna.

Debaty można śledzić na żywo lub obejrzeć później na kanale Fundacji Solidarności Dziennikarskiej w serwisie YouTube w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

jp

Zobacz także

Zobacz także