more_horiz
Wiadomości

Prawie 40 mld dolarów więcej na pomoc Ukrainie. Jest porozumienie w Kongresie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 06:24
Demokraci w Kongresie USA zgodzili się na zwiększenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy do 39,8 miliarda dolarów - poinformował Reuters powołując się na dwa źródła zaznajomione z propozycją. Tym samym Izba Reprezentantów może już we wtorek zatwierdzić dodatkowe fundusze dla Kijowa, także amerykański Senat deklaruje, że jest gotowy do szybkiego działania.
Plan, który jużwe wtorek może przejść przez izbę niższą parlamentu USA poszerza pierwotną propozycję Joe Bidena
Plan, który już we wtorek może przejść przez izbę niższą parlamentu USA poszerza pierwotną propozycję Joe BidenaFoto: Charles Toler/ Shutterstock

Plan, który Izba Reprezentantów może przyjąć we wtorek, przekracza prośbę prezydenta Joe Bidena z ubiegłego miesiąca o 33 miliardy dolarów na pomoc dla Ukrainy. Propozycja dodatkowego finansowania związanego z COVID-19, które niektórzy Demokraci chcieli połączyć z kryzysowym finansowaniem na Ukrainie, będzie teraz rozpatrywana oddzielnie.

Joe Biden 28 kwietnia zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym ponad 20 miliardów na pomoc wojskową. Ta propozycja radykalnie zwiększała finansowanie przez Stany Zjednoczone wojny z Rosją. Nowa propozycja obejmuje dodatkowe 3,4 miliarda dolarów na pomoc wojskową i 3,4 miliarda dolarów na pomoc humanitarną - podały źródła.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zgoda na pomoc dyskusje o formie

Zarówno Demokraci, jak i Republikanie powiedzieli Bidenowi, że popierają większą pomoc dla Ukrainy i szybko zatwierdzą finansowanie awaryjne, ale zostało to opóźnione przez spory między stronami dotyczące tego, czy należy uwzględnić dodatkowe fundusze na pomoc w związku z COVID-19 lub zaostrzone kontrole imigracyjne. Opóźnienie wzbudziło obawy w Białym Domu.

Biden wydał oświadczenie wzywające kongresmenów do przyjęcia ustawy o funduszach tak, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni. "Nie możemy pozwolić, aby nasze dostawy pomocy zostały zatrzymane, w oczekiwaniu na dalsze działania Kongresu" - napisał.

Listy do przewodniczących Kongresu

W listach do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, republikanina w Izbie Reprezentantów Kevina McCarthy'ego i przewodniczących kluczowych komisji zarówno w Izbie, jak i Senacie, sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin napisali, że wojsko ma wystarczające fundusze, aby wysyłać broń do Kijowa tylko na kolejne dwa tygodnie.

"Potrzebujemy twojej pomocy" - napisali Blinken i Austin w listach, do których dotarł Reuters. Informowali ich adresatów, że pozostało tylko 100 milionów dolarów do wykorzystania w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi zezwolić na transfer broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację kryzysową. "Spodziewamy się wyczerpać tę opcję najpóźniej do 19 maja 2022 r." - alarmowali Blinken i Austin.

Zadowolenie przywódcy Republikanów

Przywódca republikanów w Senacie, Mitch McConnell, powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony, z oddzielenia pomocy dla Ukrainy od pomocy związanej z COVID-19. W przemówieniach w Senacie wielokrotnie opowiadał się za "czystą" ustawą o Ukrainie.


Posłuchaj
00:49 lend-lease-spec-walek.mp3 Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę pozwalającą na szybszy transfer przez Stany Zjednoczone pomocy militarnej dla Ukrainy. Joe Biden powiedział, że nowe prawo pomoże Ukrainie w odparciu brutalnej rosyjskiej agresji - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także