more_horiz
Wiadomości

Broń hipersoniczna została wykorzystana przez Rosję przeciw Ukrainie. Wystrzelono nawet tuzin pocisków

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 10:42
Od początku swojej agresji na Ukrainę Rosja użyła "prawdopodobnie między 10 a 12" pocisków hipersonicznych - przekazał wysoki urzędnik Pentagonu.
Skutki rosyjskiego ostrzału rakietowego w Odessie. Strona ukraińska mówi o użyciu rakiet hipersonicznych.
Skutki rosyjskiego ostrzału rakietowego w Odessie. Strona ukraińska mówi o użyciu rakiet hipersonicznych.Foto: PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT

Rosja informowała w połowie marca o wystrzeleniu na cele na Ukrainie rakiet hipersonicznych Kindżał. Było to pierwsze użycie tego rodzaju broni w bojach. USA potwierdziły później, że Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków tego typu uzbrojeniem. Jednocześnie nie potwierdzono podawanych wcześniej przez stronę ukraińską informacji o użyciu takiej broni w poniedziałek w ataku na Odessę.

- Oczywiście widzieliśmy jak (Rosjanie) używali broni hipersonicznej w przeszłości i uderzali nią w budynki, ale nic nie wskazuje na to, by ten rodzaj uzbrojenia został użyty w Odessie - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe przekazało w poniedziałek, że Rosjanie wystrzelili trzy rakiety Kindżał na cele w Odessie, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury.

Charakterystyka pocisków

Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, są w stanie manewrować i są trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej. Oprócz Rosji broń hipersoniczną rozwijają USA i Chiny.

Rząd amerykański w oficjalnych przekazach bagatelizował użycie przez Rosję na Ukrainie pocisków Kindżał, zaznaczając, że jest to tylko odpalana z samolotów wersja rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Iskander - przypomina stacja CNN.

Ukraińska kontrofensywa skutecznie odpycha rosyjskie wojska w kierunku granicy z Rosją - podał Instytut Badań nad Wojną. Jak przekazano, Ukraińcom udało się wyzwolić kolejnych kilka miejscowości na północ od Charkowa. Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują działania w kierunku północno-wschodnim.

Straty Rosji

Środa to 77. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 26 350 rosyjskich żołnierzy. Poinformowało o tym ukraińskie ministerstwo obrony. Od 24 lutego Rosjanie stracili 2 856 pojazdów opancerzonych, 1 187 czołgów, 199 samolotów i 160 helikopterów.

Ponadto ukraińska armia zniszczyła 528 rosyjskich systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 87 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 94 pociski rakietowe i 390 bezzałogowych statków powietrznych. Zatopili 12 okrętów wojennych i zniszczyli 1 997 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem