more_horiz
Wiadomości

Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji? Nadal trwają dyskusje ambasadorów państw UE

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 06:48
W Brukseli spotykają się dziś unijni ambasadorowie, a jednym z tematów są sankcje przeciwko Rosji, w tym embargo na import ropy, które blokują Węgry.
Trwają dyskusje ambasadorów unijnych krajów w sprawie najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Trwają dyskusje ambasadorów unijnych krajów w sprawie najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec RosjiFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

Jest oczekiwanie, że Komisja Europejska poinformuje, w jaki sposób chce rozwiązać ten problem i zmienić swoje propozycje.

Na Węgry wywierana jest presja - w Budapeszcie była przedwczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, gdzie spotkała się z premierem Viktorem Orbanem, a wczoraj rozmawiał z nim przez telefon prezydent Francji Emmanuel Macron.

Szef unijnej dyplomacji liczy na porozumienie do końca tygodnia. - Wciąż jest jeszcze kilka spornych kwestii, ale mam nadzieję, że zostaną one wkrótce rozwiązane - mówił Josep Borrell. Na razie dyskusje toczą się na poziomie ambasadorów, ale jeśli do końca tygodnia porozumienia nie będzie, wtedy w poniedziałek zajmą się tym ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, którzy spotykają się w Brukseli.

Posłuchaj
00:51 spotkanie ambasadorów UE między innymi nt sankcji wobec Rosji.mp3 Spotkanie ambasadorów UE między innymi nt. sankcji wobec Rosji - Beata Płomecka (IAR)

 

Unijne embargo na import ropy z Rosji ma wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, ale kilka krajów uzyskało obietnice okresów przejściowych. Węgry i Słowacja do końca 2024, a Czechy do połowy tego samego roku. Jednak dla władz w Budapeszcie to za mało. Chcą więcej czasu i domagają się też unijnych funduszy na inwestycje, by móc przełączyć się z rosyjskiego ropociągu na chorwacki.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także