more_horiz
Wiadomości

W jakim stanie jest armia Rosji? Doradca Zełenskiego: stoi na glinianych nogach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 05:55
Rosyjska armia i gospodarka są słabe, stoją na glinianych nogach - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz. Jego zdaniem przedstawiany przez Władimira Putina obraz sił okupanta jako "niezwyciężonej drugiej co do wielkości armii świata" okazał się zwykłym kłamstwem.
Doradca prezydenta Ukrainy: rosyjska armia i gospodarka są słabe
Doradca prezydenta Ukrainy: rosyjska armia i gospodarka są słabeFoto: Evgen Kotenko/Zuma Press/Forum

Realia ostatnich tygodni - jak podkreślił doradca prezydenta Ukrainy - pokazały rzeczywisty obraz rosyjskiej armii i jej zdolności bojowych. - Groziła rozbiciem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a nie poradziła sobie w dwóch wioskach w obowodzie sumskim, na północnym wschodzie Ukrainy - skomentował Ołeksiej Arestowicz.

Przewiduje także, że latem dojdzie do załamania rosyjskiej gospodarki. - Każda próba negocjacji z Zachodem jest skazana na niepowodzenie - podkreślił. - Nie może być zdrowej gospodarki w kraju, w którym cała reszta przegniła - powiedział Ołeksiej Arestowicz. 

Wojna na Ukrainie

Z kolei Wołodymyr Zełenski wskazał, że nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa wojna, ale - jak zapewnił - Ukraińcy robią wszystko, aby szybko wyzwolić kraj. - Aby tak się stało potrzebujemy pomocy naszych partnerów - z Europy, z całego świata - podkreślił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski skrytykował jednocześnie kraje, które blokują wprowadzenie sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej lub pomoc dla Ukrainy, nie wymienił jednak z nazwy żadnego państwa.

Prezydent Ukrainy powiedział, że konieczna jest większa presja społeczności międzynarodowej na Moskwę, gdyż Rosja wykorzystuje każdą sposobność do destabilizacji sytuacji nie tylko na Starym Kontynencie, ale także w innych częściach świata.

Wskazał również, że blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów oraz sama wojna mogą spowodować kryzys żywnościowy na świecie, w tym głód w wielu państwach. 

Rosyjska agresja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił także, że Rosjanie niczego nie osiągnęli, ponoszą tylko wielkie straty.

- Dziś (w piątek - red.) możemy poinformować o 200 zestrzelonych rosyjskich samolotach wojskowych. Federacja Rosyjska nie straciła tylu samolotów w żadnej wojnie od kilkudziesięciu lat - powiedział. - Żadnego innego rezultatu Rosja nie ma i mieć nie będzie - podkreślił prezydent Ukrainy.

Czytaj także:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem