more_horiz
Wiadomości

Zniszczeń dokonali Ukraińcy? Doradca mera Mariupola ostrzega: Rosja szykuje "zbiór świadectw"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:00
- Rosja przygotowuje w Mariupolu największy zbiór "świadectw" o tym, że miasto zostało zniszczone przez ukraińskie wojska - ostrzega doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Za utracone mieszkanie Rosjanie mają obiecywać 500 tys. rubli (ok. 6 tys. dolarów), a za śmierć bliskiej osoby - 3 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów).
Wojna na Wschodzie. Ukraina ostrzega przed złudnymi obietnicami Rosjan
Wojna na Wschodzie. Ukraina ostrzega przed złudnymi obietnicami RosjanFoto: PAP/AA/ABACA

- W zamian za obietnicę odszkodowania od Rosji za zniszczone w Mariupolu domy lub śmierć bliskich mieszkańcy są zobowiązywani do podpisywania oświadczeń, że "zniszczeń dokonały wojska ukraińskie" - powiadomił doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

- Rosja przygotowuje w Mariupolu największy zbiór "świadectw" o tym, że miasto zostało zniszczone przez ukraińskie wojska. Te zaświadczenia mają być sporządzone własnoręcznie w formie pisemnej - informuje Andriuszczenko na Telegramie.

Wojna na Ukrainie. Manipulacje Rosji

W tym celu, jak utrzymuje doradca mera, w mieście ogłoszono rozpoczęcie rejestracji w celu otrzymania odszkodowań. Za utracone mieszkanie Rosjanie mają obiecywać 500 tys. rubli (ok. 6 tys. dolarów), a za śmierć bliskiej osoby - 3 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów).

Warunkiem przy składaniu takiego wniosku jest własnoręczne poświadczenie, że "majątek został zniszczony przez ukraińskie wojsko", a bliskich "zabiła armia ukraińska" - pisze Andriuszczenko, dodając, że w obliczu presji psychologicznej i blokady informacyjnej mieszkańcy składają stosowne oświadczenia.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Andriuszczenko uważa, że te zeznania zostaną wykorzystane do "wpływania na międzynarodową opinię publiczną". Ocenia również, że w rzeczywistości odszkodowania nie zostaną przyznane, bo tylko "na realizację swoich obietnic wobec mieszkańców Mariupola Rosja musiałaby wydać nie mniej niż 2,5 mld dolarów".

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pb

Zobacz także

Zobacz także