more_horiz
Wiadomości

84. dzień inwazji. Ostrzał obwodu donieckiego, ofiary wśród cywilów [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 21:30
W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego zginęło dziesięć osób, w tym dwoje dzieci - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Ostatniej doby w Donbasie Ukraińcy odparli 16 rosyjskich ataków, zestrzelili myśliwiec Su-34 i zniszczyli osiem czołgów i cztery samochody opancerzone. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej wojny na Ukrainie. 
Okupanci ostrzelali 46 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczyli i uszkodzili 68 obiektów cywilnych, w tym 43 domy mieszkalne - poinformowała ukraińska armia
Okupanci ostrzelali 46 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczyli i uszkodzili 68 obiektów cywilnych, w tym 43 domy mieszkalne - poinformowała ukraińska armiaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
  • Środa była 84. dniem wojny na Ukrainie.
  • W większości regionów Ukrainy ogłoszono wieczorem alarmy przeciwlotnicze. Jedyne wyjątki to obwód chersoński, w większości okupowany przez wojska rosyjskie, oraz Krym - poinformowała "Ukraińska Prawda" za alerts.in.ua.
  • Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić instalację, w której znajduje się skoncentrowany roztwór siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego,a następnie niebezpieczne substancje mogą trafić do mórz Czarnego i Śródziemnego - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Radę Miejską Mariupola.
  • - Rosjanie przetrzymują w rejonie Berysława ponad tysiąc samochodów z ludźmi, którzy chcą opuścić tereny okupowanego obwodu chersońskiego. Tysiąc samochodów to około pięciu tysięcy osób - powiedział burmistrz Krzywego Rogu, do którego przybywają uchodźcy z Chersonia.
  • Unia Europejska przekaże Ukrainie dodatkowe wsparcie finansowe do 9 miliardów euro. Bruksela zapowiada też plan odbudowy powojennej Ukrainy.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl

Zapis relacji:

00:26

Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział amerykańskiej stacji CNN, że dynamika konfliktu jest teraz, w ocenie NATO, znacząco bardziej korzystna dla Ukrainy, a dyskusje w Sojuszu toczą się wokół takich kwestii jak to, czy Ukraińcy będą w stanie odbić Krym lub zdobyte przez Rosjan terytoria w Donbasie.

00:25

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken: USA zapewnią Ukrainie kolejne 215 mln dolarów pomocy żywnościowej.

Sekretarz stanu stwierdził również, że oczekuje zezwolenia przez Kongres USA na przeznaczenie dodatkowych 5,5 mld dolarów na pomoc humanitarną i bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy.

00:13

Posłuchaj
00:53 11746665_1.mp3 Na Monte Cassino odbyły się uroczystości obchodów 78. rocznicy zdobycia wzgórza przez II Korpus Polski generała Władysława Andersa. W niemal wszystkich wystąpieniach przewijał się wątek wojny na Ukrainie. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 
00:12

Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przedłużeniu stanu wojennego w kraju i terminu powszechnej mobilizacji. Wyraził nadzieję, że ukraińska Rada Najwyższa wkrótce zatwierdzi te dokumenty.

- Nasza armia i wszyscy, którzy bronią państwa, muszą mieć wszelkie narzędzia prawne, by działać - dodał ukraiński przywódca.

00:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wszystkie miasta tymczasowo okupowane przez Rosjan powrócą pod kontrolę Kijowa. W wieczornym wystąpieniu przypomniał również obchodzony dziś Dzień Pamięci Ofiar Deportacji Tatarów Krymskich.

23:27

Wzrosła liczba ofiar po uderzeniu pocisku w budynek mieszkalny w Bachmut.

22:40
22:35

Senat przyjął w środę jednogłośnie nowelizację zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

22:24

Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział w środę amerykańskiej stacji CNN, że Sojusz nie oczekuje większych zdobyczy militarnych żadnej ze strony wojny na Ukrainie w najbliższych tygodniach. Ocenił, że przez "pewien czas panować będzie zastój".

22:13

Michajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, skomentował zawieszenie negocjacji rosyjsko-ukraińskich. Według niego nie można teraz prowadzić żadnych negocjacji, ponieważ Rosja "nie rozumie konsekwencji wojny" i żyje w złudzeniach.

21:53

Finowie rzucili się na model długopisu za 8 euro, którym szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto popisał wniosek o akcesję kraju do NATO. Jednorazowy cienkopis stał się przebojem i został wyprzedany z sieci handlowej Stockmann - podaje w środę dziennik "Helsingin Sanomat".

21:51

"Ukraińska Prawda" informuje, że alarmy lotnicze ogłoszono wieczorem w prawie całej Ukrainie (fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News) "Ukraińska Prawda" informuje, że alarmy lotnicze ogłoszono wieczorem w prawie całej Ukrainie (fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News)
21:29

Przedstawicielka ukraińskiej delegacji na festiwalu filmowym w Cannes Ałła Prełowska zaznaczyła w rozmowie z Polskim Radiem, że rosyjska kultura powinna być bojkotowana do czasu zakończenia wojny. Jej zdaniem działania środowiska filmowego wobec Rosji są niewystarczające. Ałła Prełowska dodała, że ukraińskie filmy prezentowane w Cannes cieszą się w tym roku dużym zainteresowaniem.

21:24

Armia ukraińska odparła w ciągu ostatniej doby 16 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie, zestrzelono samolot Su-34 - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

Jak głosi komunikat sztabu, siły ukraińskie zniszczyły osiem czołgów, 17 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego, cztery samochody opancerzone i sześć innych pojazdów.

21:22
21:22

W miejscowości Bachmut w obwodzie donieckim spod gruzów zniszczonego przez Rosjan domu wydobyto zwłoki 2-letniego dziecka - poinformował Unian.

21:21
21:16

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że zdecydowanie popiera wnioski Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO. Będzie ono "dalszym wzmocnieniem współpracy obronnej, z korzyścią dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego" - stwierdził amerykański prezydent.


biden 1200.jpg
Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO. Joe Biden: to korzyść dla całego Sojuszu
21:14

Odebranie Rosnieftii kontroli nad rafinerią Schwedt postrzega się w Berlinie jako warunek rozpoczęcia procesu odchodzenia od rosyjskiej ropy w tym brandenburskim zakładzie - przekazał w najnowszym biuletynie Ośrodek Studiów Wschodnich.

21:12

"Popieramy wysiłki UE na rzecz pokoju, szeroki zakres sankcji wobec Rosji. Nie możemy jedynie poprzeć całkowitego zerwania relacji energetycznych. Te działania wyrządziłyby więcej szkody nam niż temu, w którego miałyby uderzyć sankcje" - napisał szef parlamentarnej komisji SZ Węgier Zsolt Nemeth.

21:04

Rosjanie karabinami maszynowymi, granatami rakietowymi i artylerią ostrzelali Sumy i Czernihów - podała "Ukraińska Prawda".

21:00

Kanclerz Olaf Scholz zapewnia, że Ukraina "może polegać" na pomocy Niemiec w walce z agresją Putina. Między 24 stycznia a 10 maja rząd federalny obiecał Ukrainie pomoc w wysokości 2,35 mld euro, co w wartościach bezwzględnych stawia Niemcy na czwartym miejscu - po USA, Polsce i Wielkiej Brytanii.

20:57

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak poinformował, że trwa proces ewakuacji obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu i że proces ten jest trudny. Zaapelował, by na razie powstrzymać się od komentowania sytuacji.

20:33

Rada miejska Mariupola ostrzega, że w wyniku rosyjskich bombardowań mogła zostać uszkodzona instalacja magazynowania roztworu siarkowodoru w hucie Azowstal (fot. Artie Medvedev/ Shutterstock) Rada miejska Mariupola ostrzega, że w wyniku rosyjskich bombardowań mogła zostać uszkodzona instalacja magazynowania roztworu siarkowodoru w hucie Azowstal (fot. Artie Medvedev/ Shutterstock)
20:12

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odnosząc się do wojny na Ukrainie i do zbrodni popełnianych przez Sowietów, że "Rosja czerwona i Rosja putinowska postępuje tak samo i dopuszcza się zbrodni wojennych".

20:10

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović oświadczył, że zgoda jego kraju na wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO musi być powiązana ze zmianami prawa wyborczego w Bośni i Hercegowinie, które sprzyjałyby zamieszkującej ten kraj mniejszości chorwackiej.

20:06

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono prawie na całej Ukrainie informuje "Ukraińska Prawda" na Twitterze.

20:02

Dziennik regionalny "Gazeta Codzienna Nowiny" informuje o setkach jadących przez granicę na Ukrainę samochodów sprowadzanych z Europy. Do 25 maja obywatele Ukrainy, kupując za granicą większość kategorii pojazdów, są zwolnieni z cła importowego, akcyzy i podatku VAT.

19:53

Wspólny dla Finlandii i Estonii pływający terminal LNG ma dotrzeć na estońskie wybrzeże pod koniec 2022 r. Chociaż decyzja polityczna zapadła, wątpliwości wzbudza sposób realizacji estońskiej części projektu - poinformował w środę Ośrodek Studiów Wschodnich.

19:49
19:41

Rumunia w ciągu najbliższych pięciu lat osiągnie pełną niezależność energetyczną - ogłosił premier tego kraju Nicolae Ciuca cytowany przez rumuńską agencję Agerpres. Szef rządu wyjaśnił, że nie później niż na przełomie 2026 i 2027 roku Rumunia będzie mieć “zasoby gazu ziemnego wystarczające do zapewnienia niezależności niezbędnej dla gospodarki oraz dla spożycia publicznego”.

19:39

Posłuchaj
00:59 czechy o nato - spec - stobba .mp3 Czeski rząd zatwierdził wnioski Szwecji i Finlandii w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzję muszą ratyfikować jeszcze obie izby czeskiego parlamentu - relacja Wojciecha Stobby (IAR)

 

19:35

Stany Zjednoczone wznowiły działalność swojej ambasady w Kijowie po trzech miesiącach przerwy wywołanej rosyjską inwazją na Ukrainę - informuje Reuters.

19:30

Doradca tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin powiedział w rozmowach z przedstawicielami Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA, że zmiana stanowiska Ankary w sprawie przyjęcia krajów nordyckich do NATO będzie możliwa tylko wtedy, gdy spełnione będą oczekiwania Turcji.

19:27

W przemówieniu w Parlamencie Europejskim prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała kraje UE do wsparcia europejskich aspiracji jej kraju i przyznania mu statusu państwa kandydującego do członkostwa we Wspólnocie. Poparli ją polscy europosłowie, Andrzej Halicki (PO) i Anna Fotyga (PiS).

19:25

Rosjanie wycofali się z Borodzianki, ale w mieście wciąż dużo jest niewybuchów. Drużyny saperów pracują nad oczyszczeniem tego terenu - informuje Reuters.

19:20
19:15

Władze Rosji nakazały zamknięcie moskiewskich biur publicznego kanadyjskiego nadawcy CBC. Dziennikarzom odebrano wizy i akredytacje - podały kanadyjskie media. "CBC jest świadoma tych wydarzeń i gromadzi informacje" - poinformowała stacja.

19:15

Armia ukraińska odbiła z rąk rosyjskich miejscowość Dementijiwka w obwodzie charkowskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym wieczorem na Facebooku.

19:14
19:11

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr - Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na wodach Morza Czarnego i Azowskiego nadal prowadzą działania zwiadowcze i tworzą wsparcie ogniowe dla oddziałów na kierunku nadmorskim - oświadczył

19:10

Parlament Szwecji zgodził się na przyjęcie pomocy wojskowej państw UE oraz NATO. Decyzja ma związek z groźbami, jakie Rosja artykułowała pod adresem Szwecji, jeśli kraj zdecyduje się przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

19:10

Władze Mołdawii zatwierdziły w środę pomoc materialną dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy w wysokości ponad 66 mln lei mołdawskich, czyli równowartość 3,3 mln euro.

19:05

Posłuchaj
00:54 biden o nato spec - walkuski .mp3 W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom amerykański prezydent Joe Biden zapowiedział współdziałanie z Kongresem i sojusznikami USA w celu szybkiego włączenia Szwecji i Finlandii do NATO - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

18:50

Prezydent USA Joe Biden poparł starania Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO. W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom, amerykański przywódca zapowiedział współdziałanie z Kongresem i sojusznikami USA w celu szybkiego włączenia obu krajów do Sojuszu.

18:22

Turcja przedstawiła ambasadorom NATO listę swoich roszczeń do przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO, blokując w ten sposób wcześniejsze głosowanie nad rozpatrzeniem wniosków tych państw o członkostwo w Sojuszu - informuje Unian.

18:18

Rosyjski pociąg pancerny stał się celem ataku partyzantów w Melitopolu, okupowanym przez wojska rosyjskie mieście na południu Ukrainy - poinformował ukraiński portal zn.ua.

Najpierw świadkowie przekazali informacje o eksplozjach i strzelaninie. Później miejscowi dziennikarze potwierdzili, że partyzanci odpalili zdalnie ładunek wybuchowy i że celem był pociąg pancerny. Eksplozja nastąpiła pod wagonem z wojskowymi, którzy byli w trakcie rotacji oddziałów. Ładunek podłożono na torach, po których przejeżdżał skład z 10 wagonami.

18:15

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał do "deputinizacji Rosji, deputinizacji Europy i świata". - Jeśli tego nie zrobicie, za rok lub dwa, Putin może zapukać do drzwi dowolnego sąsiadującego kraju, a może nawet nie sąsiadującego. Teraz jest kompletnie nieprzewidywalny - ostrzegł Proszenko w rozmowie z telewizją GBN.

18:02

Czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała po posiedzeniu rządu w środę, że Niemcy podarują Czechom 15 starszych czołgów Leopard 2A4. Praga zacznie też negocjacje z Berlinem w sprawie zakupu 50 najnowocześniejszych Leopardów 2A7+.

18:02
18:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji. Skierował też do Rady Najwyższej (parlamentu) odpowiednie projekty ustaw.

18:00

Tuż po złożeniu przez Szwecję i Finlandię wniosków o członkostwo w NATO, rząd Niemiec poparł przyjęcie obu tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja umożliwia ambasadorowi RFN przy NATO Ruedigerowi Koenigowi podpisanie dwóch protokołów akcesyjnych po zakończeniu wewnętrznego procesu przyjęcia do NATO - informuje dpa.

17:59

Parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) masowo przechodzą pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował portal risu.ua.

17:48

Posłuchaj
00:57 atak w obwodzie luganskim spec buszko .mp3 Rosjanie nie rezygnują ze zdobycia obwodu ługańskiego. Obecnie kontrolują przeważające terytoria tej części Donbasu. Główne ataki kierują na miasto Siewierodonieck. W obwodzie trwają intensywne walki - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

17:46

Komisja Europejska bada możliwości wykorzystania skonfiskowanych rosyjskich majątków i aktywów w ramach unijnych sankcji do odbudowy Ukrainy. - Zgodnie z prawem międzynarodowym agresor płaci - powiedział wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis.

Pomysł konfiskaty rosyjskich majątków, zamrożonych poprzez unijne sankcje, zgłosił w marcu na szczycie w Wersalu premier Mateusz Morawiecki. Niedawno przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel informował, że zlecił prawnikom przygotowanie analiz na ten temat. Chodzi nie tylko o drogie jachty, prywatne samoloty, czy nieruchomości rosyjskich oligarchów i polityków, ale także o akcje spółek, czy konta bankowe.

17:32

Bombardowanie Azowstalu może skutkować katastrofą ekologiczną na skalę światową - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Radę Miejską Mariupola.

Powstało zagrożenie całkowitego zniszczenia życia w Morzu Azowskim. Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić instalację, w której znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego. Następnie niebezpieczne substancje mogą trafić do mórz Czarnego i Śródziemnego - poinformowała agencja, przytaczając wpis Rady Miejskiej Mariupola.

17:18

Rosjanie nie rezygnują ze zdobycia obwodu ługańskiego. Obecnie kontrolują przeważające terytoria tej części Donbasu. Główne ataki kierują na miasto Siewierodonieck. W obwodzie trwają intensywne walki.

17:17

- Prowadzimy rozmowy na temat udzielenia Ukrainie pomocy przez Bank Światowy w wysokości 492 mln dolarów na poprawę funkcjonowania administracji państwowej - poinformowała szefowa Narodowej Agencji ds. Służby Państwowej Ukrainy Natalia Aliuszyna.

17:17

Biuro byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrodera (SPD), finansowane ze środków publicznych, ma zostać zlikwidowane. Powodem jest praca Schroedera dla rosyjskich firm energetycznych (m.in. Gazprom, Rosnieft, Nord Stream AG), odmowa odcięcia się od polityki Rosji i pozostawanie w zażyłości z jej przywódcą - Władimirem Putinem.

17:16

- Martwię się o los ukraińskich obrońców Azowstalu - powiedział telewizji France 24 były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. - Powtarzam światu: nie ufajcie Putinowi! My wszyscy chcemy wiedzieć, kiedy ci żołnierze będą wolni i kiedy wrócą na Ukrainę - podkreślił polityk.

17:13

Rosja używa na Ukrainie broni laserowej nowej generacji, która wykorzystywana jest przede wszystkim do niszczenia ukraińskich dronów - poinformował Reutera cytując Jurija Borisowa, wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za sektor zbrojeniowy.

Borisow ujawnił przy tym, że nowa broń nazywa się Zadira i przytoczył przykład z wtorku, gdy rzekomo za pomocą lasera zniszczony został w ciągu kilku sekund, z odległości pięciu kilometrów, jeden z ukraińskich dronów. - To nie jest jakiś egzotyczny pomysł; to rzeczywistość - powiedział Borisow i dodał, że nowa generacja broni laserowej, wykorzystująca szerokie pasmo elektromagnetyczne, ostatecznie może wkrótce zastąpić broń konwencjonalną.

17:10

Zmęczenie wojną i oszustwa wpływają na zmniejszanie się zagranicznej pomocy dla Ukrainy - ocenia w środę dwutygodnik "Forbes". Podaje on, że w ciągu ubiegłego tygodnia Ukrainie dostarczono 39 proc. mniej pomocy humanitarnej niż w ostatnim tygodniu marca, kiedy dostawy osiągnęły najwyższy poziom.

16:44

Komisja Europejska zdecydowała o udostępnieniu 248 milionów euro Polsce oraz czterem innym krajom, do których trafiają uchodźcy z Ukrainy. Chodzi o Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Celem jest wsparcie systemów przyjmowania uchodźców i zarządzania granicami.

16:44

Dziś przypada 30. rocznica podpisania przez Polskę i Ukrainę Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie, który otworzył "nowy rozdział" wzajemnych relacji - przypomina polskie MSZ.

16:40

Już szósty dzień rosyjskie wojska nie wypuszczają ludzi z okupowanego obwodu chersońskiego. Na miejscu czeka ponad tysiąc samochodów.

Szef chersońskiej administracji obwodowej Hennadij Łahuta powiedział, że sytuacja w rejonie jest trudna. Na okupowanym terytorium jest jeszcze około pół miliona mieszkańców. Oficjalnie nie utworzono korytarza humanitarnego, ale ludzie, często z narażeniem życia, opuszczali tern sami.

16:39

Sztab liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej prosi Litwinów, by nie dali się skusić ofercie reżimu Alaksandra Łukaszenki w sprawie bezwizowego wjazdu na Białoruś. Litewscy politycy nie wykluczają, że decyzja Mińska o przedłużeniu ruchu bezwizowego do końca roku ma związek z interesami wywiadowczymi.

16:38

Włochy z pełnym przekonaniem popierają przyłączenie do Sojuszu tak Finlandii, jak i Szwecji -  zadeklarował w środę premier Włoch Mario Draghi. Oświadczył ponadto, że Włochy, tak jak wielu innych członków NATO i Unii Europejskiej, będą zaangażowane w pomoc Finlandii w zapewnieniu jej bezpieczeństwa w okresie przed akcesją, dodając, że Europa musi zbudować swój system obronności.

16:38

Ukraińska artyleria zniszczyła punkt dowodzenia 810. brygady piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej - informuje NEXTA. W wyniku ostrzału, zabito trzech rosyjskich oficerów, a 14 raniono.

16:27

Rzecznik amerykańskiego koncernu Google poinformował w środę, że konto bankowe rosyjskiego oddziału firmy zostało zajęte, co oznacza, że Google nie jest w stanie prowadzić działalności w Rosji i składa deklarację o niewypłacalności.

16:20

- Właśnie dlatego powinniśmy współpracować w ramach NATO i dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić wspólne bezpieczeństwo - podkreślił w swoim wystąpieniu na Cybersec zastępca sekretarza generalnego NATO David van Weel.

Wskazał na strategiczne znaczenie cyberprzestrzeni w obecnych i przyszłych konfliktach - ze względu na jej złożoność, ciągłą aktywność i zatarcie granic między pokojem, sporem i wojną. Zaznaczył też, że cały czas należy pamiętać, że pewne środki odstraszania są nieskuteczne - nie da się też skutecznie odstraszyć wszystkich atakujących podmiotów.

16:19

- Ponadto cały czas następują ataki na sieci energetyczne w Ukrainie. Nasze rządy przesyłają informacje, że mogą nastąpić kolejne cyberataki na elementy infrastruktury krytycznej, co pozwala Ukrainie dobrze reagować na zagrożenie ze strony Rosji - wskazał na Cybersec zastępca sekretarza generalnego NATO David van Weel.

16:17

- Jednym z celów inwazji [Rosji] było unieruchomienie rządu ukraińskiego, tak aby nie mógł on komunikować się z własnym narodem. Nastąpiło przeinaczenie dużej ilości informacji. Przez cały czas na celowniku są podmioty rządowe, gospodarcze i prywatne. Atak doprowadził również do efektów kaskadowych poza granicami Ukrainy: zablokowanie satelitarnej sieci internetowej, co spowodowało, że w Europie dziesiątki tysięcy osób zostały pozbawione pewnych usług - mówił w swoim wystąpieniu na konferencji Cybersec zastępca sekretarza generalnego NATO David van Weel.

16:05

Podczas bombardowania huty Azowstal w Mariupolu, Rosjanie mogli uszkodzić infrastrukturę do magazynowania stężonego roztworu siarkowodoru - informuje Stratcom Centre UA. "Przedostanie się tej substancji do Morza Azowskiego może grozić wymarciem całego życia w morzu - zarówno roślin, jak i zwierząt" - czytamy w ostrzeżeniu.

16:02

Izba Deputowanych Rumunii przyjęła ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.

16:01

Liczba zabitych w przeprowadzonym we wtorek rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim Ukrainy wzrosła do 11, rannych zostało 14 osób - poinformował portal Suspilne, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wcześniej informowano o 8 zabitych i 11 rannych.

16:00

21-letni sierżant rosyjskiej jednostki pancernej Wadim Szyszymarin przyznał się przed kijowskim sądem do zastrzelenia 28 lutego ukraińskiego cywila. To pierwszy proces, w którym sądzone są rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie.

15:59
Władze Mariupola apelują o pomoc humanitarną i boją się, że miastu grozi epidemia (fot. AP/Associated Press/East News) Władze Mariupola apelują o pomoc humanitarną i boją się, że miastu grozi epidemia (fot. AP/Associated Press/East News)
15:59

Szef opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. - Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy - powiedział Merz w środę w programie RTL Direkt. - To strategia opóźniania - podkreślił. 

15:58

Trzy wyposażone ambulanse dla trzech partnerskich obwodów Łódzkiego na Ukrainie - winnickiego, czerniowieckiego oraz wołyńskiego - przekazał Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

15:57

Rząd Słowacji przyjął projekt opodatkowania ropy naftowej z Rosji przetwarzanej w kraju. Nowy podatek, którego wprowadzenie zależy od decyzji parlamentu, może przynieść państwu około 290 mln euro rocznie.

15:39

Wywiad wojskowy Ukrainy: rosyjscy żołnierze buntują się, ich dowódcy próbują to ukryć (fot. ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum) Wywiad wojskowy Ukrainy: rosyjscy żołnierze buntują się, ich dowódcy próbują to ukryć (fot. ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum)
15:29

Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział w środę, że organizacje międzynarodowe powinny zjednoczyć się, by zapobiec wybuchowi epidemii w mieście i pogłębieniu się w Mariupolu kryzysu humanitarnego.

Bojczenko zaapelował o wywiezienie z miasta pozostających tam mieszkańców. - Trzeba spróbować stworzyć misje ONZ, Czerwonego Krzyża, całego cywilizowanego świata i pracować nad tym, aby mieszkańcy mieli możliwość wyjazdu na terytorium, które jest pod kontrolą naszego państwa - powiedział Bojczenko.

15:27

Prezydent Ukrainy podziękował przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za najnowszy pakiet wsparcia dla Ukrainy. "Takie wsparcie pomoże Ukrainie wygrać wojnę, przezwyciężyć skutki agresji rosyjskiej i przyspieszyć dążenie do członkostwa w Unii Europejskiej" - czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy na Twitterze.

15:26

Komisja Europejska zaproponowała dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w związku z agresją Rosji na ten kraj.

Ukraina jest na pierwszej linii frontu i broni wartości europejskich. Będziemy po ich stronie przez całą wojnę i kiedy odbudują swój kraj. (...) Proponujemy uzupełnienie dotychczasowej znaczącej krótkoterminowej pomocy o nową wyjątkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r." - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

15:23

Posłuchaj
00:59 przesyl do ukrainy spec buszko .mp3 Polska i Ukraina chcą zwiększyć przesył paliw przez granicę. Ma to pomóc Ukraińcom w czasach wojny, ale też wzmocnić współpracę w zakresie rynku paliw w czasach pokoju - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

15:22

W ocenie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, aplikacje członkowskie Finlandii i Szwecji do Sojuszu są "historycznym momentem, który należy uchwycić" - pisze AP na Twitterze. Agencja zaznacza jednak, że Turcja wyraziła obiekcje wobec planów obu krajów.

15:19

Ukraina zasługuje na indywidualne i merytoryczne podejście, jeśli chodzi o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej, poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba po spotkaniu z holenderskimi parlamentarzystami.

15:12

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

14:54

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak opowiada się za dalszym zwiększaniem funduszu unijnego, który pozwala dozbrajać ukraińską armię państwom członkowskim. Wczoraj w Brukseli szefowie resortów obrony krajów Unii Europejskiej debatowali nad tym zagadnieniem. Zgodzili się, że unijny fundusz na zakup i dostawy broni dla Ukrainy zostanie zwiększony do dwóch miliardów euro.


00:18 błaszczak - ue - ukraina - setka .mp3 Minister powiedział, że Polska opowiada się za zwiększeniem tego funduszu, bo nasz wkład we wsparcie militarne Ukrainy jest obecnie na poziomie miliarda euro (IAR)

 

14:52

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.

14:46

00:31 anna moska o ukrainie setka 1 .mp3 Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała w Kijowie, że Polska zgłosi Ukrainę jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Podkreśliła, że nasz kraj wesprze sąsiada w całym procesie akcesji (IAR)

 

14:45

MSZ Rosji zakomunikował władzom Hiszpanii wydalenie 27 dyplomatów tego kraju zatrudnionych w ambasadzie w Moskwie. Decyzja ma związek z kwietniowym wydaleniem przez rząd Pedro Sancheza 25 rosyjskich dyplomatów i pracowników ambasady w Madrycie.

14:41

Ukraina otrzyma 25 tysięcy ton benzyny z polskich rezerw. Poinformowała o tym ukraińska wicepremier i minister gospodarki Julia Swyrydenko, która spotkała się w ukraińskiej stolicy z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

14:41

Komisja Europejska zaproponowała analizę braków zbrojeniowych w krajach członkowskich i przyspieszenie inwestycji w obronność. Bruksela opublikowała plan, który pod koniec miesiąca omówią przywódcy 27 krajów na unijnym szczycie.

14:41

Parlament Europejski zaproponuje sankcje wobec Schroedera - pisze "European Pravda" na Twitterze.

14:39

Orlen Upstream z Grupy Orlen rozpoczął produkcję energii elektrycznej z dwóch własnych złóż gazu ziemnego w województwie kujawsko-pomorskim - Bajerze i Tuchola. Rocznie będą one w stanie zapewnić energię elektryczną dla około 70 tys. gospodarstw domowych.

14:35

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała podczas wizyty w Kijowie, że Polska, razem z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, pracuje nad propozycją wprowadzenia opłaty od uzależnienia krajów od rosyjskich surowców energetycznych. Dodała, że to rozwiązanie omawia grupa robocza, a pomysł zostanie przedstawiony europejskim ministrom do spraw energii.

13:59

MSZ Rosji zakomunikował władzom Hiszpanii wydalenie 27 dyplomatów tego kraju zatrudnionych w ambasadzie w Moskwie. Decyzja ma związek z kwietniowym wydaleniem przez rząd Pedro Sancheza 25 rosyjskich dyplomatów i pracowników ambasady w Madrycie.

Powołujący się na źródła w hiszpańskim rządzie dziennik "El Pais" poinformował, że MSZ Rosji zakomunikowało już swoją decyzję ambasadorowi Hiszpanii w Rosji Marcosowi Gomezowi Martinezowi, wzywając go do siedziby resortu w środę rano.

13:57

Policja z obwodu dniepropietrowskiego zablokowała źródło nielegalnego importu alkoholu metylowego z Federacji Rosyjskiej.

13:54

Na mapie zaprezentowanej podczas jednego z programów na antenie niemieckiej telewizji ARD, Krym został zaznaczony jako teren należący do Rosji.

13:52

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał sojuszników z NATO do "poszanowania" obaw jego kraju wobec członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu.

13:50

Wołodymyr Zełenski opublikował przemówienie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Deportacji Tatarów Krymskich. "Wrócimy na Krym!" - zapowiedział.

13:37

Ambasador Włoch w Rosji Giorgio Starace został wezwany do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Według informacji agencji Ansa władze w Moskwie mają go poinformować o podjęciu decyzji o wydaleniu z kraju 24 włoskich dyplomatów.

13:36

"Rosyjskie strony internetowe rozpowszechniają informacje o ukraińskich żołnierzach planujących nosić rosyjskie mundury i zabijać cywilów w Kostiantyniwce. To może być próba wybielenia własnych zbrodni przez Rosjan" - ostrzega Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

13:35

"Według danych wywiadu udziału w wojnie odmówiło już kilka pododdziałów 70. Gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych, żądając odesłania do miejsc stałej dyslokacji" - poinformował Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

"Dowódcy jednostek próbują ukryć przypadki nieposłuszeństwa. Wojskowych, którzy najbardziej aktywnie żądają odesłania do Rosji, dowódcy wysłali na najtrudniejszy odcinek frontu, licząc na ich szybką śmierć" - podkreślono.

13:32

Wśród rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie narasta niezadowolenie; tych, którzy żądają wycofania z Ukrainy, dowódcy wysyłają na najtrudniejsze odcinki frontu - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy.

13:26

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyraził zadowolenie z faktu, że Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły wnioski o członkostwo w NATO. - To historyczny dzień dla naszego sojuszu i dla świata. Jeszcze niedawno nikt nie przewidziałby tego kroku, ale przerażające ambicje Władimira Putina zmieniły geopolityczne kontury naszego kontynentu. Cieszę się, że wkrótce powitamy Finlandię i Szwecję w rodzinie NATO - napisał.

13:11

- W 16 obwodach Ukrainy wybudujemy łącznie około 32 tys. mieszkań dla przesiedleńców wewnętrznych, po około 2 tys. lokali na obwód - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

- Odkupujemy od deweloperów mieszkania, które nie zostały jeszcze sprzedane - to kilka tysięcy nieruchomości. Państwo przez pewien czas będzie je udostępniać przesiedleńcom. Kiedy tylko rząd wybuduje im mieszkania na stałe, te osoby się do nich wprowadzą, natomiast ich poprzednie lokale otrzymają wojskowi i inni chętni, wcześniej znajdujący się przez lata na liście oczekujących - wskazał.

13:07

Unia Europejska zwiększy wsparcie finansowe dla Ukrainy w tym roku z miliard dwustu milionów euro do dziewięciu miliardów euro. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

13:05

- Niemcy stoją wobec potrzeby zwrotu w polityce bezpieczeństwa i od pewnego czasu taki zwrot - widoczny na przykład we wsparciu Ukrainy - można zaobserwować - powiedział szef biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

13:01

- Rosja zagraża wszystkim, którzy wspierają Ukrainę w jej obronie - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, informując o przygotowanych planach, które mają odpowiedzieć na wyzwania i działania odwetowe ze strony Rosji. 

Chodzi o plany wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, obrony i pomocy w odbudowie Ukrainy.

12:47

- Polska w możliwie szybkim terminie wyrazi zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO; będziemy też namawiać wszystkich naszych partnerów, by taką samą szybką ścieżkę zastosowali u siebie - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

12:45

Senat rozpatrzył nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Jej projekt został przygotowany przez rząd.

12:36

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało o wydaleniu 34 dyplomatów i pracowników ambasady Francji w Moskwie. "Stanowczo potępiamy tę pozbawioną podstaw decyzję" - przekazano w komunikacie francuskiego MSZ.

12:24

Zdaniem Kremla Ukrainie "brakuje woli" do kontynuowania rozmów pokojowych - podaje agencja AFP.

12:23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rady Najwyższej (parlamentu) z wnioskiem o przedłużenie stanu wojennego na Ukrainie, obowiązującego od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji na ten kraj.

12:20

Minister Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że tak dobrej współpracy pomiędzy polski i ukraińskimi spółkami paliwowymi jeszcze nie było. Szefowa resortu przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie spotkała się z ukraińską wicepremier i minister gospodarki Julią Swyrydenko.

Posłuchaj
00:24 11745311_1.mp3 Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa: tak dobrej współpracy pomiędzy polskimi a ukraińskimi spółkami paliwowymi jeszcze nie było (IAR) 
12:18

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Pushilin poinformował, że zakłady Azovstal w Mariupolu zostaną wyburzone - podaje Nexta.

12:17

Zdjęcia szkoły w Awdijiwce przed oraz po ataku Rosjan.

12:13

Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na ludności krymskotatarskiej oraz Dzień Walki o Prawa Narodu Krymskiego. 18 maja 1944 r. rozpoczęła się przymusowa wywózka Tatarów z Krymu i terytorium wschodniej Ukrainy. Była ona odwetem za porażki polityczne Rosji i Związku Radzieckiego.

Posłuchaj
00:27 11745352_1.mp3 Przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Tamiła Taszewa: władza radziecka niesłusznie oskarżała Tatarów krymskich o masowe dezercje, ale nienawiść do tej mniejszości miała głębokie podłoże historyczne (IAR) 
12:09

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji rosyjskiego gimnastyka Iwana Kuliaka, który podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata w Dausze otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę.

Czytaj także: Iwan Kuliak broni symbolu "Z": zrobiłbym dokładnie to samo

12:03

Ponad 206,8 mln zł przeznaczył do tej pory rząd na kompleksową pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa małopolskiego. Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa i Funduszu Pomocy - podał Małopolski Urząd Wojewódzki.

12:02

- Władimir Putin nie wygra. Nie może mu się to udać. Nie tylko dla dobra Ukrainy, ale także by wszyscy autorytarni przywódcy zrozumieli, że nie będą tolerowane rewizjonizm historyczny i otwarte akty agresji naruszające prawo międzynarodowe - powiedział w premier Grecji Kyriakos Micotakis.

12:01

- Nasza wspólna wiara w wyższość wolności nad tyranią, demokracji nad autorytaryzmem jest wystawiana na próbę przez Rosję - powiedział w amerykańskim Kongresie premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez Associated Press.

Polityk podkreślił bohaterstwo Ukraińców walczących z rosyjską inwazją i mówił o konieczności opowiedzenia się po jednej ze stron, by być "po właściwej stronie historii".

11:51

Nowe nagranie z wyjścia wojsk ukraińskich z Azowstalu w Mariupolu.

11:41

Skutki porannego ostrzału Mikołajowa.

11:37

Według rosyjskiego ministerstwa obrony od poniedziałku poddało się 959 ukraińskich żołnierzy, którzy przebywali na terenie kombinatu Azowstal w Mariupolu - podała agencja Reutera we wtorek. Wśród 959 wojskowych ma być 80 rannych - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, dodając, że 694 osoby, w tym żołnierze pułku Azow, poddały się w ciągu ostatniej doby. W tej grupie jest 29 rannych.

Agencja Reutera zaznacza, że nie ma możliwości niezależnego zweryfikowania informacji podawanej przez rosyjskie ministerstwo obrony.

11:32

Ukraina ryzykuje, że pierwszy proces w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w tym kraju nie zostanie przeprowadzony w Kijowie z należytą rzetelnością z powodu pośpiechu i trwających działań wojennych - powiedziała dziennikowi "Le Figaro" międzynarodowa śledcza kryminalna i ekspert ONZ Celine Bardet.

11:27

18 maja 1992 r. Polska i Ukraina podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie, który otworzył nowy rozdział w relacjach na linii Warszawa-Kijów.

11:20

Jak komentuje Bloomberg, indyjska zależność od Rosji w kwestii broni jest jednym z głównych powodów, dla których rząd premiera Narendry Modiego unikał krytyki wobec rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z powodu inwazji na Ukrainę. Podczas gdy w odpowiedzi na tę agresję USA, Europa, Australia i Japonia nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję, Indie wstrzymały się i kontynuowały import rosyjskiej ropy.

11:14

Rząd USA przygotowuje pakiet wsparcia wojskowego dla Indii, aby wzmocnić więzi bezpieczeństwa i zmniejszyć zależność Delhi od broni z Rosji - przekazał serwis Bloomberg za anonimowymi źródłami.

W pakiecie miałoby być zawarte zagraniczne finansowanie w wysokości 500 mln dolarów, co sprawiłoby, że Indie stałyby się największym odbiorcą takiej pomocy po Izraelu i Egipcie. Nie jest jasne, kiedy miałaby zostać ogłoszona umowa, ani jaki rodzaj broni byłby do dyspozycji Indii.

11:07

Rosyjska armia zniszczyła budynek starej synagogi oraz pomieszczenia domu kultury w Mariupolu - przekazał doradca mera Petro Andrusieczko.

10:58

Wieczorem we wtorek Rosjanie ostrzeliwali rejon sumski z artylerii i moździerzy, a wcześnie rano w środę wieś Dmytriwka w rejonie ochtyrskim. Zniszczone zostały cywilne zabudowania. Ostrzałów dokonano z terytorium Rosji - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywicki.

10:49

Według agencji Reutera Izrael dostarczył dwa tysiące hełmów oraz 500 kamizelek dla ukraińskich służb cywilnych.

10:47

Według szefa władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko rosyjscy najeźdźcy zniszczyli dotąd w regionie 191 szkół, 181 przedszkoli, 23 szkoły zawodowe oraz 21 uczelni.

10:44

Rosyjskie wojska w nocy z wtorku na środę ostrzelały szkołę w Awdijiwce zabronionymi pociskami fosforowymi; placówka doszczętnie spłonęła - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

"Na szczęście obyło się bez ofiar. W szkole znajdowali się tylko dyżurni, którym udało się uratować. Przed rosyjską inwazją uczyło się tam ponad 200 dzieci, często przyjeżdżali też goście z różnych zakątków kraju i zza granicy. Teraz zostały wyłącznie ruiny. (...) W placówce edukacyjnej w Awdijiwce nie było ani jednego żołnierza czy sprzętu wojskowego" - napisał.

10:35
10:32

W Kijowie o świcie dzwony wybiły melodię słynnej ukraińskiej pieśni patriotycznej "Oi u luzi chervona kalyna".

10:30

Kolejne informacje świadczą o wykorzystywaniu przez Rosjan jeńców wojennych i porwanych Ukraińców do produkcji materiałów propagandowych - wskazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

10:27

Szwecja i Finlandia oficjalnie poprosiły o dołączenie do NATO. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły taką decyzję w reakcji na agresywne działania Rosji i atak na Ukrainę. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:56 11745120_1.mp3 Szwecja i Finlandia oficjalnie poprosiły o dołączenie do NATO i złożyły wnioski - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
10:22

Na drodze z Chersonia do Mikołajowa rosyjski snajper zabił strzałem w głowę Antona Kusznira, wolontariusza, który pomagał wywozić cywilów z okupowanych terenów - poinformował chersoński radny Iwan Bebko.

10:20
10:19

Organizacja Human Rights Watch (HRW) przekazała, że udokumentowała zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan na Ukrainie w obwodzie kijowskim i czernihowskim leżącym na północy kraju. Wśród nich znalazły się 22 przypadki egzekucji przeprowadzonych na ulicach, dziewięć innych zabójstw, sześć potencjalnych zaginięć i siedem przypadków tortur".

10:18

Mapa obrazująca aktualną sytuację na froncie.

10:14

W ocenie firmy Kyjiwstar liczba Ukraińców, którzy od początku rosyjskiej inwazji musieli zmienić miejsce zamieszkania, wynosi obecnie około 8,7 mln. "Jest to migracja w dwóch kierunkach - z dużych miast na prowincję i ze wschodu kraju na zachód. Około cztery miliony ludzi wyjechało do innych regionów Ukrainy, a pozostali przemieścili się z miast na wieś, pozostając w granicach swoich obwodów" - wskazano.

10:14

Doniesienia o powrotach Ukraińców do kraju przekazał także największy ukraiński operator telefonii komórkowej Kyjiwstar.

"Możemy potwierdzić, że obywatele Ukrainy, którzy uciekli z kraju z powodu wojny, zaczynają wracać do domów. Na podstawie naszych danych widzimy również, że Polska przyjęła 35 proc. wszystkich naszych uchodźców. 15 proc. spośród nich trafiło do Niemiec, 7 proc. do Czech, 5 proc. do Włoch, a po 2 proc. do Rumunii i Mołdawii" - poinformował prezes operatora Ołeksandr Komarow.

10:06

W ciągu ośmiu ostatnich dni, poczynając od 10 maja, liczba osób wjeżdżających na Ukrainę przez zachodnią granicę (w tym z Polską) przewyższała każdego dnia liczbę osób opuszczających kraj; są to rekordowe dane, nienotowane od początku rosyjskiej inwazji - oświadczyła ukraińska służba graniczna.

Łącznie w tych dniach na Ukrainę przybyło o 61 tys. osób więcej, niż z niej wyjechało, co również stanowi rekord - podkreślono w komunikacie.

09:55

Deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej Michaił Szeremet zaproponował przywrócenie flagi państwowej z czasów Związku Radzieckiego - poinformował portal Unian.net, powołując się na rosyjskie media.

"Jestem dumny z obecnej, trójkolorowej flagi, lecz na obecnym etapie rozwoju naszego państwa to właśnie Sztandar Zwycięstwa jest symbolem naszego odradzającego się supermocarstwa" - powiedział.

09:51

- Nakładanie kolejnych sankcji na Rosję jest procesem. To nie jest tak, że się to zakończyło i można powiedzieć, że się nie udało. My będziemy dalej próbować, razem z Polską inne kraje będą o to walczyć - powiedział wiceminister spraw zagranicznych MSZ Paweł Jabłoński.

09:45

- Sąsiedzi Białorusi nie powinni obawiać się armii Aleksandra Łukaszenki - uspokaja białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz. W jego ocenie ruchy białoruskich wojsk są elementem kampanii propagandowej na rzecz "przypodobania się Rosji".

- Białoruskie wojsko nie jest w stanie walczyć przeciwko Ukrainie, ponieważ duch bojowy żołnierzy jest daleki od wzięcia udziału w takim konflikcie - podkreśla.

09:44

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca zapowiedział, że w środę Komisja Europejska ogłosi plan pomocy dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców. Ma on obejmować również wsparcie dla państw, które udzielają znaczącej pomocy obywatelom ogarniętego wojną kraju.

Czytaj także: Na co pójdą środki z KPO? Europoseł PiS: przeznaczymy je na bardzo szlachetne cele

09:40

W środę rano wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny atak rakietowy na obwód odeski - poinformowało dowództwo operacyjne "Południe". Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zawiadamia o jednym rannym po ataku rakietowym w Mikołajowie.

Rakiety na obwód odeski zostały wystrzelone z Morza Czarnego – podano. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie doszło do istotnych zniszczeń; nie ma ofiar.

09:38

Rząd Australii ogłosił kolejny pakiet sankcji na rosyjskie i białoruskie podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Nowe restrykcje obejmą m.in. rosyjskich urzędników, propagandystów, farmy trolli, grupę Wagnera oraz dwie białoruskie firmy zbrojeniowe.

09:33

Wśród szacowanych strat rosyjskich w sprzęcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wymienił 1235 czołgów i 202 samoloty, 3009 pojazdów opancerzonych, 586 systemów artyleryjskich, 199 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 91 systemów przeciwlotniczych, a także 167 śmigłowców, 102 pociski manewrujące, 441 dronów bojowych oraz 2137 pojazdów i cystern. 

Największe straty w ciągu minionej doby Rosjanie ponieśli na kierunkach słowiańskim, krzyworoskim i zaporoskim.

09:32

Wojska rosyjskie straciły dotąd około 28,3 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:31

"Okupanci starają się ukryć śmierć swoich żołnierzy w Melitopolu, zabitych przez ukraiński ruch oporu. Jednocześnie najeźdźcy zintensyfikowali kontrole prywatnych samochodów, prawdopodobnie w poszukiwaniu partyzantów" - czytamy w porannym komunikacie władz obwodu zaporoskiego.

09:31

Władze obwodu zaporoskiego przekazały, że według stanu na wtorek wieczorem odnotowano dotąd 280 przypadków uprowadzeń cywilów przez rosyjskie wojska. W niewoli wroga ma wciąż przebywać 117 mieszkańców regionu.

09:30

"Według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji militarnej. Eksperci są zdania, że wojna wkracza w fazę przewlekłego konfliktu. W obwodzie zaporoskim okupanci prowadzą aktywne prace inżynieryjne - budują umocnienia, aby w razie potrzeby przejść do obrony" - napisano w komunikacie regionalnej administracji.

09:21

Ruch oporu w Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy wyeliminował wysokich rangą wojskowych z Rosji - powiadomiły władze tego regionu. Poinformowano również, że pod Zaporożem powstały dwie linie fortyfikacji w celu obrony miasta przed spodziewanym szturmem rosyjskich sił.

08:43

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,442 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 20 tys. osób - dodano.

08:40

- To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa - tak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

08:20

Serhij Hajdaj poinformował, że we wtorek wróg 15-krotnie zaatakował Siewierodonieck ze stanowisk artyleryjskich. "Uszkodzono 12 wielopiętrowych budynków mieszkalnych. (...) Z kolei miejscowości w gminie Popasna zostały ostrzelane rakietami i zbombardowane z samolotów Su-35. Odnotowano wiele zniszczeń" - relacjonował.

08:17

Czworo kolejnych mieszkańców obwodu ługańskiego poniosło we wtorek śmierć w rezultacie rosyjskiej inwazji: dwóch cywilów zginęło w ostrzałach w Popasnej i Zołotem, a dwóch zmarło w Prywilli na skutek wybuchu miny - napisał szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

"Lekarze w Dnieprze walczą o życie 15-letniego dziecka z miejscowości Hirske, rannego w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ataku" - dodał.

08:16

Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO.

08:04

Międzynarodowa organizacja Amnesty International wezwała Rosję do przestrzegania praw wziętych do niewoli żołnierzy pułku Azow. Według władz w Kijowie, z kombinatu Azowstal ewakuowano 264 obrońców Mariupola, w tym 53 rannych. Mają oni wrócić na Ukrainę w ramach wymiany jeńców. Amnesty International zwraca jednak uwagę, że kremlowska propaganda nazywa ukraińskich bohaterów "przestępcami" i "faszystami", a niektórzy rosyjscy politycy otwarcie życzą im śmierci.

08:03

Komisja Europejska przedstawi dziś trójpakiet regulacyjny dotyczący planu odbudowy Ukrainy, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii i kwestii obronnych. Wszystkie projekty są odpowiedzą na napaść Rosji na Ukrainę. Ostateczny kształt projektów będzie znany dopiero po dyskusji i zatwierdzeniu przez unijnych komisarzy.

08:01

Ukraińska prokuratura generalna opublikowała grafikę z podsumowaniem przestępstw popełnionych przez okupantów na Ukraińcach.

07:53

Poddanie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją; strona ukraińska liczy na uratowanie obrońców fabryki, a Kreml będzie mógł dzięki temu ogłosić przejęcie pełnej kontroli nad miastem - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

07:39

Malowanie ukraińskich flag na różnych obiektach przestrzeni publicznej stało się powszechną formą oporu na okupowanych terenach.

07:37

Wraz z decyzją władz o wejściu do NATO pogrzebana została wieloletnia polityka neutralności i ostatecznie skończy się epoka "finlandyzacji". Podążanie ścieżką do NATO ramię w ramię ze Szwecją jest pełne "ekstra symboliki", a szybki proces mógł zaskoczyć nawet Władimira Putina - tak fińskie media skomentowały historyczną dla Finlandii decyzję o złożeniu wniosku o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

07:36

"Mimo że siły rosyjskie okrążały Mariupol przez ponad 10 tygodni, zacięty opór ukraiński opóźnił przejęcie przez Rosję pełnej kontroli nad miastem. Udaremnił jej wczesne próby zdobycia kluczowego miasta i spowodował kosztowne straty osobowe wśród sił rosyjskich. Próbując przezwyciężyć ukraiński opór, Rosja w znacznym stopniu wykorzystywała personel pomocniczy. Obejmuje to rozmieszczenie sił czeczeńskich, liczących prawdopodobnie kilka tysięcy bojowników, skoncentrowanych głównie w sektorach Mariupola i Ługańska" - napisano w aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

07:35

Wykorzystywanie przez Rosję personelu pomocniczego, w tym oddziałów czeczeńskich, do przełamania ukraińskiego oporu w Mariupolu świadczy o jej poważnych problemach z zasobami na Ukrainie - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

07:28

W komunikacie dowództwa operacyjnego "Południe". dodano, że ukraińskie służby zneutralizowały siatkę rosyjskich agentów, która umożliwiła przeniknięcie rosyjskich grup dywersyjnych do Mikołajowa - przekazał Ukrinform.

07:26

Na linii frontu w obwodach mikołajowskim i chersońskim wciąż trwają walki. Rosjanie, nie mogąc postępować naprzód, starają się umocnić swoje pozycje i ostrzeliwują jednostki ukraińskie z artylerii i moździerzy - napisano w komunikacie dowództwa "Południe".

W ciągu doby wojska ukraińskie przeprowadziły na tym odcinku 110 uderzeń na rosyjskie pozycje, niszcząc między innymi trzy czołgi, 10 pojazdów opancerzonych i 12 samochodów. Zniszczone składy amunicji znajdują się w obwodzie chersońskim.

07:25

Siły ukraińskie w dalszym ciągu powstrzymują ofensywę wojsk rosyjskich na południu Ukrainy; minionej doby zabiły 130 rosyjskich żołnierzy i zniszczyły dwa składy amunicji - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

07:24

Jak podkreśla Alicja Bachulska, oprócz prezentowania rosyjskiego punktu widzenia poprzez swoje media Chińczycy starają się realizować także własną politykę informacyjną. - Główną cechą tej narracji jest jej antyamerykańskość oraz prezentowanie krajów europejskich jako bezwolnych przedmiotów w polityce większych graczy. Rząd w Pekinie widzi Europę Środkowo-Wschodnią jako uzależnioną od USA i przedstawia Europejczyków jako rzekome "ofiary amerykańskiego imperializmu" - mówi analityk.

07:23

- Gdy rosyjska agencja informacyjna Sputnik zniknęła z europejskiego rynku, to chińskie media zaczęły rozpowszechniać w naszym regionie propagandę władz na Kremlu - wskazała Alicja Bachulska, analityczka ds. Chin w Ośrodku Badań Azji Akademii Sztuki Wojennej i projekcie MapInfluenCE.

07:20

- Turcja prawdopodobnie będzie chciała zyskać na umożliwieniu procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie będzie jednak jednostronnie blokować przyjęcia tych krajów do NATO - ocenił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

07:10

Zwycięstwo w wojnie z Rosją jest dla nas jedynym sposobem na ocalenie życia; z każdym tygodniem dostajemy więcej uzbrojenia i wygrana jest coraz bliżej - powiedział ukraiński deputowany Nikita Poturajew.

- Rosjanie mówią jasno, że przyszyli, aby zniszczyć państwo i naród ukraiński. Jasno też widać, że ich celem jest zabicie jak największej liczby Ukraińców. Naszym celem jest zwycięstwo w tej wojnie. Zwycięstwo, które jest dla nas jedynym sposobem na ocalenie życia - podkreślił.

06:54

Kwestie w relacjach polsko-ukraińskich, szczególnie zaszłości historyczne, są chętnie wykorzystywane przez rosyjską propagandę w celu skłócenia Polaków i Ukraińców - oceniła Katarzyna Chawryło, ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodała, że propagandyści Kremla starają się z negatywnym przekazem o uchodźcach dotrzeć do wszystkich krajów UE.

06:46

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zestrzeliły 11 bezzałogowców i cztery rakiety manewrujące.

W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu doby siły ukraińskie odparły 12 ataków przeciwnika, niszcząc trzy czołgi, trzy zestawy artyleryjskie, sześć wozów opancerzonych i siedem samochodów wojskowych.

06:46

Na południu Rosjanie przygotowują się do ofensywy na Połohy i Orichiw, w obwodzie zaporoskim. W tym celu wzmacniają zgrupowanie w tym regionie.

W rejonie Mikołajowa w celu atakowania wojsk ukraińskich siły rosyjskie umieściły do 10 baterii wyrzutni rakietowych i do ośmiu baterii artylerii lufowej - informuje sztab armii ukraińskiej.

06:45

W Donbasie Rosjanie prowadzą działania ofensywne w rejonie Łymanu, Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i Kurachowego.

W Mariupolu trwa rosyjska blokada oddziałów ukraińskich w zakładach metalurgicznych Azowstal oraz ostrzał artyleryjski i lotniczy tego obiektu.

06:43

W rejonie Charkowa Rosjanie koncentrują wysiłki na utrzymaniu swoich pozycji i prowadzą ostrzał artyleryjski miejscowości Cyrkuny, Ruskie Tyszki, Czerkaskie Tyszki i Pytomnyk. Miejscowość Dowhenke wojska rosyjskie atakują przy wsparciu artylerii.

06:42

W rejonie Bachmutu i Siewierodoniecka wojska rosyjskie rozmieściły 15 śmigłowców dla wsparcia ofensywy naziemnej - podał sztab armii ukraińskiej.

06:32

Japonia pomoże znaleźć pracę ukraińskim uchodźcom w Tokio i Osace - podaje agencja UNIAN.

06:26

W Bundestagu otwarto wystawę o wojnie na Ukrainie.

06:21

Nad ranem w Dnieprze słychać było eksplozje - podaje Ukrinform.

06:10
05:58

Kilka dni temu rosyjski sąd przedłużył areszt Brittney Griner, gwieździe amerykańskiej koszykówki. Komisarz NBA nazwał sprowadzenie zawodniczki do domu "priorytetem numer jeden".

31-latka została aresztowana na moskiewskim lotnisku w lutym pod zarzutem posiadania narkotyków.

05:55

Z wizytą do Kijowa uda się dziś szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher. W trakcie podróży ma spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

05:54

W mieście Dniepr było słychać wybuchy, zadziałała obrona przeciwlotnicza - informują lokalne media powołując się na komunikaty Dowództwa Powietrznego "Wschód".

05:40

O godzinie 13 w Kijowie ma się rozpocząć proces rosyjskiego żołnierza Wadima Sziszmarina. Oskarża się go o zabicie cywila - 62-letniego mężczyzny, którego 21-letni rosyjski żołnierz napotkał 28 lutego w północno-wschodniej części Ukrainy.

Rosjanin zastrzelił go, będąc do tego namawianym przez swoich kompanów, gdy po stracie czołgu, uciekali skradzionym samochodem. Do wydarzeń doszło w okolicach miasta Sumy.

To pierwszy proces w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukraińcach w czasie rosyjskiej inwazji. Odbyło się już pierwsze przesłuchanie Rosjanina. Jeśli 21-latek z Irkucka na Syberii zostanie skazany, grozi mu dożywocie.

05:39

Finlandia i Szwecja mogą dziś złożyć wnioski o dołączenie do NATO. Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde podpisała we wtorek list intencyjny w tej sprawie. W szwedzkiej stolicy Sztokholmie wizytę składa prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Wcześniej premier Szwecji sugerowała, że oba kraje złożą wniosek w tym samym czasie, a jako możliwą datę podawała środę.

05:39

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się dziś we Włoszech z ministrem obrony tego kraju Lorenzo Guerinim.

Politycy omówią relacje wojskowe ze szczególnym uwzględnieniem współpracy przemysłowej, przedyskutują obecną sytuację bezpieczeństwa w kontekście wojny na Ukrainie i kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Omówią ponadto agendę zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie.

05:31

Nagranie przedstawia użycie skuteczne użycie przez siły ukraińskie otrzymanych od Wielkiej Brytanii pocisków Brimstone.

05:30

Ukraińska armia informuje, że partyzanci w Melitopolu zlikwidowali wysoko postawionych rosyjskich przedstawicieli wojskowych

05:13

Posłuchaj
00:44 11744774_1.mp3 Dziś spotkanie Blinken-Cavusoglu. Relacja Marka Wałuskiego (IAR) 
04:58

NEXTA: na Google Maps pojawiają się panoramy miejsc w okolicach Kijowa, które zostały zniszczone przez rosyjski obstrzał.

04:57

ISW: prorosyjskie kanały w mediach społecznościowych są "oburzone i skonfundowane" ewakuacją ukraińskich obrońców zakładu Azowstal i negocjacjami w tej sprawie.

04:55

shutter nato free 1200.jpg
Sceptycyzm Turcji ws. dołączenia do NATO Szwecji i Finlandii. USA są pewne, że dojdzie do porozumienia
04:54

W Nowym Jorku spotkają się dziś szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Turcji Antony Blinken i Mevlut Cavusoglu. Rozmowa odbędzie się w momencie, gdy Turcja zgłasza sprzeciw wobec przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii.

Kilka dni temu sekretarz stanu Anthony Blinken wyraził przekonanie, że uda się wypracować kompromis w tej sprawie. Szefowie dyplomacji USA i Turcji będą także rozmawiać o wojnie na Ukrainie.

04:13

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską - poinformowała stacja CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

03:13

Nie mogę mówić w imieniu rządu tureckiego o tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie - dodała rzecznik.

03:13

Administracja amerykańska jest przekonana, że pomimo niechęci Turcji do poparcia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO konsensus zostanie osiągnięty, poinformowała we wtorek podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu rzecznik Białego Domu Karin Jean-Pierre, donosi Ukrinform.

03:13

- Mamy rezerwy ludzkie, otrzymujemy sprzęt, badamy inny sprzęt, a tego nie ma w Rosji. A jeśli będziemy postępować zgodnie z tą strategią, wkrótce zaczniemy znacząco dominować, ponieważ my się wzmacniamy, a oni nie - powiedział Smirnow.

03:12

Na przełomie czerwca i lipca ukraińskie wojsko może kontratakować na wszystkich frontach, powiedział w ukraińskiej telewizji Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych, informuje korespondent Ukrinform.

02:02

wojnaukraina 1200.jpg
Odbudowa Ukrainy. KE może stworzyć specjalny fundusz
02:00

Bułgaria ma wystarczające możliwości napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego, więc oczekiwania Kijowa w tym zakresie są realistyczne, poinformowało we wtorek ministerstwo obrony tego kraju, przekazuje Ukrinform.

01:22

Ponad 500 000 Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny - powiedział Zełenski do uczestników festiwalu w Cannes.

01:20

WHO: od 24 lutego odnotowano 226 ataków na obiekty służby zdrowia. Zginęło w nich co najmniej 75 osób, a 59 zostało rannych

01:08

Władze obwodu ługańskiego na Ukrainie przekazały, że rosyjskie wosjka próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem. Szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj poinformował, że podczas ewakuacji cywilów doszło do ostrzałów, ale nikt nie został ranny.

01:06

Tatarzy krymscy nie wykluczają detonacji mostu nad Cieśniną Kerczeńską, który łączący Krym z Rosją. Ich przywódca Mustafa Dżemilew powiedział, że przyniosłoby to radość dla jego rodaków, gdyż most jest symbolem okupacji Krymu.

01:05

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

01:04

Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

01:00

Ukraina otrzyma od Niemiec pożyczkę w wysokości 150 milionów euro, która zostanie rozłożona na 15 lat - taką decyzję podjął rząd w Berlinie. Pierwsza rata spłaty pożyczki może zostać odroczona o pięć lat od chwili podpisania umowy. Jak informuje strona unian.ua, pożyczkodawcą ma być państwowy bank rozwoju KfW.

00:59

Google Maps dodało panoramy miast regionu kijowskiego spustoszonych rosyjskimi rakietami - m.in. Buczy, Hostomla, Borodzianki i Irpenia.

00:57
00:57

Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

Zobacz także

Zobacz także