Wojenna cenzura. Rosyjskie sądy ukarały ponad 2 tysiące przeciwników "operacji specjalnej"

Według wyliczeń rosyjskich obrońców praw człowieka "od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sądy w Rosji ukarały 2029 przeciwników wojny". Z danych portalu OWD-info, który monitoruje działania organów ścigania wynika, że w tym czasie policja zatrzymała ponad 17 tysięcy osób. Na terenie Federacji Rosyjskiej podawanie o wojnie na Ukrainie informacji innych, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę karane jest grzywną lub więzieniem.

2022-05-22, 12:49

Wojenna cenzura. Rosyjskie sądy ukarały ponad 2 tysiące przeciwników "operacji specjalnej"
Przeciwnicy działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy wychodzą na ulice z plakatami "Stop wojnie". Foto: Forum/Aleksander Kalka/ZumaPress

Rosji pojedyncze osoby organizują antywojenne happeningi. Część uczestników takich akcji trafia do policyjnych aresztów i sądy administracyjne nakładają na nich wysokie grzywny oraz kary kilkudniowego pozbawienia wolności.

Cenzura wojenna

Portal Meduza przypomniał, że restrykcyjne przepisy o tak zwanej "dyskredytacji rosyjskiej armii" zostały uchwalone 4 marca. Od tamtej pory sądy w Rosji rozpatrują średnio około 40 takich spraw dziennie. Najczęściej przeciwnicy wojny są karani grzywnami od 30 tysięcy do 50 tysięcy rubli. 

Restrykcyjne prawo spowodowało, że Rosję opuścili korespondenci zachodnich mediów, a część rosyjskich i zagranicznych redakcji zawiesiła swoją działalność na terytorium Federacji w związku z tym, że można trafić do aresztu za każdy przejaw solidarności z Ukrainą i krytykę polityki Kremla

"Stop wojnie"

Przeciwnicy działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy wychodzą na ulice z plakatami "Stop wojnie", organizują happeningi, a nawet obrzucają butelkami z benzyną budynki wojskowych punktów mobilizacyjnych. W Petersburgu mężczyzna jeździł metrem ubrany w płaszcz, na którym wymalował białą i czerwoną farbą antywojenne hasła.

REKLAMA

Moskwie młoda kobieta ubrana w błękitną kurtkę i żółte spodnie spacerowała w centrum miasta z antywojennym plakatem. W Jekaterynburgu miejscowy artysta rozklejał na słupach ogłoszeniowych niewielkie karteczki z napisami przypominającymi o tym, że w trakcie działań zbrojnych giną żołnierze obu walczących stron.

Posłuchaj

Rosyjskie sądy ukarały 2029 przeciwników wojny. O szczegółach Maciej Jastrzębski (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej