more_horiz
Wiadomości

"Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom". Zełenska z wzruszającymi podziękowaniami dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:48
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę klip zatytułowany "Wrócę", w którym ukraińscy uchodźcy w Polsce zapowiadają, że po wojnie powrócą do swojego kraju. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować" - napisała.
Zełenska: dziękuję Polsce za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic, po wojnie uchodźcy wrócą na Ukrainę
Zełenska: dziękuję Polsce za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic, po wojnie uchodźcy wrócą na UkrainęFoto: FB/olenazelenska.official

"Wrócę. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych" - oświadczyła żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Polska jest naszym najbliższym przyjacielem"

"Nie mamy szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi »braterstwa« uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mamy wielkie szczęście, mając innego sąsiada, Polskę, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie" - dodała.

"Ołena Zełenska zaznaczyła, że Polska udzieliła już schronienia około 3 mln ukraińskich uchodźców, zapewniając im nie tylko tymczasowe miejsce do życia, ale również stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację" - przekazała agencja Ukrinform, która omawia wpis prezydentowej.

Pierwsza dama Ukrainy: "Wrócimy!"

"Wrócimy na Ukrainę, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by podziękować im za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic. Dziękuję, przyjaciele!" - napisała Zełenska.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie podczas przemówienia w ukraińskiej Radzie Najwyższej powiedział, że Polska zrobi wszystko, co może, aby pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej.

Polski prezydent jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który po wybuchu wojny wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie. "Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie" - powiedział Andrzej Duda cytowany w mediach społecznościowych przez Kancelarię Prezydenta. 

Wczoraj 23 tysiące osób wjechało z Ukrainy do Polski - przekazała Straż Graniczna. Z Polski na Ukrainę odprawiono natomiast ponad 33 tysiące osób. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało w sumie 3 miliony 532 tysiące osób uciekających przed wojną.

Czytaj również:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także