more_horiz
Wiadomości

Ukraińska cerkiew wzywa do zdetronizowania Cyryla. "Ma krew na rękach"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 01:17
Autokefaliczny Kościół Prawosławny Ukrainy wezwał ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I do potępienia postawy patriarchy moskiewskiego Cyryla i zdetronizowania go. Patriarcha Cyryl otwarcie popiera i usprawiedliwia inwazję Rosji na Ukrainę, co Kijów uznał za "duchową zbrodnię".
Patriarcha moskiewski Cyryl jednoznacznie poparł politykę Władimira Putina wobec Ukrainy
Patriarcha moskiewski Cyryl jednoznacznie poparł politykę Władimira Putina wobec UkrainyFoto: Alexey Borodin/Shutterstock

"Musimy zrozumieć, że każdy dzień naszego życia, niezależnie od tego, gdzie znajdujemy się na Ukrainie, kosztuje nas drogo. Nasi obrońcy walczą za nie na froncie. Wszyscy mamy obowiązek walczyć za wolność, za prawdę - każdy na swoim miejscu i poprzez misję, do której został powołany" - napisał metropolita.

Podkreślił, że jeden z głównych kierunków tej walki polega na przeciwstawianiu się "ideologii rosyjskiego świata, tej faszystowskiej, zbrodniczej doktrynie owiniętej w błyszczące szaty kazań Cyryla i jego popleczników".

Cyryl "ma na rękach krew ofiar"

Jak poinformował metropolita Epifaniusz, Rada Biskupów, która ostatnio obradowała w cerkwi św. Zofii w Kijowie, potępiła tę ideologię "rozpowszechnianą przez Patriarchat Moskiewski jako doktrynę heretycką, opartą na podziale kościoła na gruncie narodowościowym".

Metropolita wezwał w imieniu Rady Biskupów do potępienia i pozbawienia tronu moskiewskiego patriarchy Cyryla jako jednego z "twórców i propagatorów tej doktryny". Epifaniusz podkreślił, że Cyryl ma na rękach krew ofiar rosyjskiej armii, której działaniom błogosławił, dlatego "nie może trzymać kielicha mszalnego i pastorału".

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

bartos

Zobacz także

Zobacz także