more_horiz
Wiadomości

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 07:00
W Watykanie w wieku 94 lat zmarł były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Angelo Sodano. Wcześniej media informowały, że jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak hierarcha zachorował na COVID-19, który nałożył się na inne choroby współistniejące. Duchowny był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II.
Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II
Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła IIFoto: Screen YouTube

O śmierci kardynała Angelo Sodano poinformował w mediach społecznościowych między innymi watykanista Francesco Antonio Grana z włoskiego dziennika "Il Fatto Quotidiano". Potwierdził to również portal Il Sismografo.

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był współpracownikiem św. Jana Pawła II

Kardynał Angelo Sodano urodził się na północy Włoch, w okolicach Asti. Studiował teologię i prawo kanoniczne na papieskich uniwersytetach w Rzymie. Ukończył też Papieską Akademię Kościelną, która kształci dyplomatów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku, a pracę w watykańskiej dyplomacji rozpoczął 12 lat później.

Był nuncjuszem apostolskim w Chile za czasów dyktatury Augusto Pinocheta. W 1988 roku wrócił do Rzymu, by stanąć na czele watykańskiej dyplomacji.

Cztery lata później - gdy na emeryturę odszedł Agostino Casaroli - Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go sekretarzem stanu. Sprawował tę funkcję do 2006 roku. Z kolei od 2005 do 2019 roku - z nominacji papieża Benedykta XVI - duchowny pełnił funkcję dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Posłuchaj
00:54 11763368_1.mp3 W Watykanie zmarł kardynał Angelo Sodano - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 

jp/ng

Zobacz także

Zobacz także