more_horiz
Wiadomości

Dramat Mariupola. Ludzie nie mają co pić. Zbierają wodę z kałuży [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:58
W Mariupolu ludzie powoli nie mają co pić - poinformował w mediach społecznościowych doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. W opublikowanym nagraniu pokazuje jak mieszkańcy zaopatrują się w wodę m.in. zbierają ją z kałuży. Ukraińska miejscowość od kilkudziesięciu dni jest okupowana przez Rosjan.
Dramat Mariupola. Ludzie zbierają wodę z kałuży
Dramat Mariupola. Ludzie zbierają wodę z kałużyFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY, Twitter.com/@ukrpravda_news

Kilka dni temu Petro Andriuszczenko poinformował, że do otrzymania w Mariupolu wody pitnej są zapisy. Dodał, że pomoc wydawana jest wyłącznie emerytom, a pozostałe osoby otrzymują ją za pewne działania. "Praktyka »jedzenie za pracę« wróciła" - oświadczył doradca mera.

Wskazał również, że mieszkańcy Mariupola mdleją w kilkugodzinnych kolejkach po niewielkie ilości dostarczanej przez okupantów żywnościOpisując sytuację sanitarną, Andriuszczenko mówił o zanieczyszczeniu morza i źródeł wody. - Zdajemy sobie sprawę, że płytkie mogiły mają pewien wpływ, gnicie odpadków na ulicach - to wszystko trafia do wody, morza, źródeł wody pitnej.

Ludzie nie mają co pić. Zbierają wodę z kałuży 

Przez wysokie temperatury sytuacja z godziny na godzinę pogarsza się. Teraz doradca mera na Telegramie opublikował wideo na którym widać, jak mieszkańcy w akcie desperacji zbierają wodę z kałuży. Nagranie przekazała też Ukraińska Prawda.

Mariupol jest całkowicie przejęty przez Rosjan. Ogrom zniszczeń jest przerażający.

Dramat Mariupola. Problem z pochówkiem ofiar

"Już od dwóch miesięcy okupanci prowadzą ponowne pochówki zabitych mieszkańców Mariupola w trzech ogromnych zbiorowych grobach" - napisała z kolei wcześniej mariupolska rada miejska."Ale rosyjska armia zabiła tak wiele (osób), że ten proces może rozciągnąć się jeszcze na dwa, trzy miesiące" - dodano. Zaznaczono, że prowizoryczne pochówki są do tej pory "na prawie każdym podwórzu Mariupola".

"Pod gruzami setek bloków gniją ciała. I to dosłownie zatruwa powietrze" - czytamy.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji na Ukrainie

PAP, IAR

ASP

Zobacz także

Zobacz także