more_horiz
Wiadomości

"Memoriał" przeszkadza Rosji. Szef oddziału w Jekaterynburgu w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:50
W Jekaterynburgu rosyjska policja zatrzymała szefa miejscowego oddziału stowarzyszenia "Memoriał" Aleksieja Mosina. Historyk miał wziąć udziałć w konferencji naukowej poświęconej stalinizmowi. Według mediów, policja wkroczyła też do jekaterynburskiego biura organizacji.
W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka, orzeczenie o likwidacji Memoriału jest bezzasadne i motywowane politycznie
W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka, orzeczenie o likwidacji Memoriału jest bezzasadne i motywowane politycznieFoto: Dmitriy Drozd / Shutterstock.com

W trakcie przeszukania pomieszczeń śledczy zażądali obecności szefa stowarzyszenia. Aleksieja Mosina zatrzymano i przewieziono do siedziby "Memoriału".

- Dziś rano miał wziąć udział w konferencji "Historia Stalinizmu" w Centrum Jelcyna (centrum społeczno-kulturalno-edukacyjne, działające w Jekaterynburgu od 2015 roku, lecz przy wejściu został zatrzymany przez policję. Obecnie w jego biurze trwa przeszukanie – przekazał obrońca praw człowieka Anatolij Swiecznikow.

Portal "Mediazona" powołując się na rozmowę z adwokat Iriną Ruczko podał, że funkcjonariusze sprawdzali doniesie, z którego miało wynikać, iż w biurach organizacji znajduje się zakazana w Rosji literatura.

Nowy stary "Memoriał"

W grudniu ubiegłego roku moskiewski sąd zlikwidował stowarzyszenie "Międzynarodowy Memoriał", które dokumentowało stalinowskie zbrodnie oraz związane z nim Centrum Obrony Praw Człowieka.

17 czerwca byli członkowie oraz zwolennicy  stowarzyszenia podjęli decyzję o utworzeniu organizacji społecznej Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał", jednak bez nadawania osobowości prawnej.

Centrum ma kontynuować prowadzoną od ponad 30 lat działalność "Memoriału": dokumentować i upowszechniać informacje o istotnych naruszeniach praw człowieka i wspierać obronę praw ofiar rażących naruszeń prawa, w tym więźniów politycznych.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:39 jekaty.mp3 W Jekaterynburgu zatrzymano szefa tamtejszego "Memoriału". Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem