more_horiz
Wiadomości

Szczyt NATO w Madrycie. Wiceszef MSZ wskazał na priorytety Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:54
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że głównym celem szczytu NATO w Madrycie będzie przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która nie była zmieniana od 2010 r. Przyznał, że jednym z priorytetów dla Polski jest wzmacnianie obecności amerykańskiej na wschodniej flance NATO.   
Wiceszef MSZ, Marcin Przydacz powiedział o priorytetach dla Polski podczas szczytu NATO w Madrycie
Wiceszef MSZ, Marcin Przydacz powiedział o priorytetach dla Polski podczas szczytu NATO w MadrycieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W ramach pytań bieżących w Sejmie poseł KO Sławomir Nitras pytał o zamierzenia i cele rządu związane ze zbliżającym się szczytem NATO, który odbędzie się Madrycie w dniach 28-30 czerwca. Odpowiadając Marcin Przydacz podkreślił, że głównym celem szczytu będzie przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która nie była zmieniana od 2010 r. - Dziś żyjemy w zupełnie innej sytuacji i zmiana tego dokumentu, zaadaptowanie do aktualnych wyzwań jest kluczowa - powiedział.

Wiceszef MSZ poinformował, że jednym z priorytetów Polski jest to, by nowa koncepcja odzwierciedlała diametralną zmianę bezpieczeństwa euroatlantyckiego jaka nastąpiła w wyniku agresji Rosji.

- Zabiegamy o to, żeby odpowiednio opisać zagrożenie jakim jest Rosja i kierunki odpowiedzi Sojuszu na jej działania. Oczekujemy, że obrona kolektywna zostanie w koncepcji wskazana jako absolutnie kluczowe zadanie Sojuszu. W związku z tym konieczne będzie długoterminowe wzmacnianie działań z zakresu odstraszania i obrony NATO w tym w szczególności na wschodniej flance Sojuszu - mówił. Dodał, że kluczowe dla Polski jest wzmacnianie obecności amerykańskiej na wschodniej flance NATO.

Szczyt NATO w Madrycie. Wsparcie Ukrainy 

Przydacz mówił, że na szycie NATO podkreślana będzie też konieczność wsparcia Ukrainy.

To wsparcie jest realizowane w kontaktach dwustronnych. Sama obecność i wyrażenie potrzeb ze strony prezydenta Zełeńskiego ma tu symboliczne znaczenie - stwierdził.

Wiceszef MSZ został też zapytany, czy rząd zabiega o obecność w Polsce broni jądrowej. Odpowiedział, że rozmowy z administracją prezydenta USA Joe Bidena dotyczą zwiększenia obecności sił konwencjonalnych.

- Parasol ochronny sojuszników może być realizowany niekoniecznie poprzez obecność na danym terytorium (...) Nie ma w tym nic dziwnego, że rozmawiamy z sojusznikami o różnych scenariuszach. Warto rozmawiać na temat tego, jak potencjalnie Rosja zachowa się w przyszłości i jak będzie reagował Sojusz - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Czytaj także:

Szczyt NATO w Madrycie. Główne tematy 

W madryckim szczycie uczestniczyć będzie 30 głów państw oraz szefów rządów i Sojuszu. Będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Liderzy państw będą rozmawiali o dalszym wsparciu wojskowym i politycznym dla Ukrainy, a ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rząd zapowiedział, że podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy NATO na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach.

W połowie czerwca po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli szef organizacji Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, a NATO musi właściwie na nie odpowiedzieć. Przekazał, że na madryckim szczycie spodziewa się decyzji, które wzmocnią zdolności obronne i odstraszania NATO. W trakcie szczytu przywódcy wysłuchają prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zobacz także: Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem