Ukraina i Mołdawia kandydatami do UE. "To może wyhamować unijny proces federalizacji"

2022-06-24, 13:55

Ukraina i Mołdawia kandydatami do UE. "To może wyhamować unijny proces federalizacji"
Politolog: rozszerzanie się UE na Wschód może wyhamować unijny proces federalizacji. Foto: symbiot/shutterstock

Henrique Burnay, portugalski politolog na łamach dziennika online "Observador" spodziewa się, że czwartkowa decyzja Rady Europejskiej o przyznaniu statusu kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii może wyhamować proces federalizacji Unii.

Ukraina i Mołdawia są krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli, zatwierdzając rekomendację Komisji Europejskiej w tej sprawie. To reakcja Unii na rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego.

W piątkowym tekście komentator zauważył, że od kilku lat część państw Europy Zachodniej jest orędownikiem politycznej integracji UE i wzmacniania się w wąskim gronie.

Burnay spodziewa się, że wybór przez państwa UE opcji "rozszerzania" Unii jest "opcją geopolityczną", służącą temu, aby być "większym, silniejszym i bardziej wpływowym".

Unia Europejska musi szybko zdecydować, którą drogą zamierza podążać

"Jeśli UE postanowi nie rozszerzać się bardziej, wówczas stawia na to, aby być coraz bardziej zintegrowana, sfederalizowana, ale mniej regionalna i globalna".

Według Burnaya Unia Europejska musi możliwie szybko określić się i zdecydować, którą drogą zamierza podążać, "w sytuacji, kiedy świat skłania się ku powrotowi do koncepcji bloków, oś polityki międzynarodowej przesuwa się w kierunku Indo-Pacyfiku, a miarą potęgi są wpływy gospodarcze".

"Czy w takich okolicznościach UE woli być ograniczonym, bogatym i zachodnioeuropejskim klubem? Czy też może chce być wielkim graczem regionalnym oraz zawodnikiem wagi ciężkiej w skali globalnej?" - pyta w piątek portugalski politolog.

Czytaj także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej