more_horiz
Wiadomości

Przywódcy zatwierdzili nową Koncepcję Strategiczną NATO. "Główne polskie oczekiwania zostały spełnione"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 15:52
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że przywódcy NATO przyjęli nową Koncepcję Strategiczną Sojuszu. "Właśnie zakończyła się pierwsza, najważniejsza sesja na Szczycie NATO. Przywódcy przyjęli nową Koncepcję Strategiczną oraz pozostałe dokumenty" - napisał na Twitterze szef BBN. "Wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione!" - podkreślił.
Jest nowa Koncepcja Strategiczna NATO
Jest nowa Koncepcja Strategiczna NATOFoto: PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo

NATO ma nową koncepcję strategiczną. Wskazuje na Rosję jako największe i bezpośrednie zagrożenie dla sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Dokument przyjęli przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego drugiego dnia unijnego szczytu w Madrycie. Zmieniona została tym samym przestarzała koncepcja z 2010 roku, w którym Rosja nazywana była partnerem. 

"Rosja dąży do ustanowienia stref wpływów i bezpośredniej kontroli za pomocą przymusu, agresji i aneksji" - napisano w koncepcji strategicznej. W dokumencie jest też mowa o tym, że Rosja stosuje przeciwko Sojuszowi środki konwencjonalne, cybernetyczne i hybrydowe. "Jej agresywna postawa militarna, retoryka i gotowość do użycia siły do realizacji celów politycznych podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach" - brzmi fragment koncepcji strategicznej.

Nowa Koncepcja Strategiczna NATO 

Sojusznicy podkreślili, że celem Rosji jest destabilizacja państw położonych na wschodzie i południu. "Będziemy nadal odpowiadać na rosyjskie groźby i wrogie działania w sposób zjednoczony i odpowiedzialny" - czytamy w dokumencie. NATO zapowiedziało w nim znaczące wzmocnienie odstraszania i obrony wszystkich sojuszników, zwiększenie odporności na działania agresywne Rosji i wspieranie partnerów, by mogli odpowiedzieć na jej ataki. Sojusznicy zapewnili, że NATO nie dąży do konfrontacji i nie stanowi zagrożenia dla Rosji.

"W związku z wrogimi działaniami nie możemy uznać Federacji Rosyjskiej za naszego partnera" - napisali sojusznicy. Podkreślili, że wszelkie zmiany w relacjach zależą od tego, czy Rosja powstrzyma się od agresywnych zachowań i będzie w pełni przestrzegać prawa międzynarodowego.

Posłuchaj
00:54 11816428_1.mp3 NATO ma nową koncepcję strategiczną, wskazuje na Rosję jako największe zagrożenie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Koncepcja Strategiczna NATO i inne przełomowe decyzje 

Przywódcy państw NATO, na szczycie w Madrycie, zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Było to możliwe, bo wczoraj Turcja wycofała swój sprzeciw. W zamian otrzymała deklaracje dotyczące zniesienia embarga na dostawy broni i ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem. Kolejny etap to podpisanie protokołów akcesyjnych, a potem ich ratyfikacja.

- To najszybszy proces akcesyjny do tej pory - mówił sekretarz generalny NATO. Kilka tygodni minęło od złożenia wniosków przez Szwecję i Finlandię o członkostwo w Sojuszu do ich zatwierdzenia. Jens Stoltenberg podkreślał, że to ważne w związku z zagrożeniami ze wschodu.

Większe bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego

- Wystarczy spojrzeć na mapę, by zrozumieć, że rozszerzenie Sojuszu o dwa kraje nordyckie zmieni sytuację pod względem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - dodał szef NATO.

Po podpisaniu protokołów akcesyjnych Finlandia i Szwecja będą mogły uczestniczyć w naradach NATO-wskich jako obserwatorzy, choć bez prawa głosu. Równolegle będzie się toczyć ratyfikacja protokołów akcesyjnych w państwach członkowskich. Zwykle trwa ona około roku, ale dyplomaci w kwaterze głównej mówią, że procedura i tu będzie przyspieszona i szybko może dojść do rozszerzenia Sojuszu.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia o zwiększeniu obecności wojsk USA na wschodniej flance

ASP

Zobacz także

Zobacz także