more_horiz

Liberadzki o kwaterze armii USA w Polsce: bardzo jasny sygnał dla potencjalnych agresorów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 14:52
- Powstanie stałej kwatery wojsk USA w Polsce oznacza, że będziemy już bardzo mocno spojeni z armią amerykańską. To bardzo jasny sygnał dla potencjalnych agresorów - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.
Bogusław Liberadzki o kwaterze armii USA w Polsce: bardzo jasny sygnał dla potencjalnych agresorów
Bogusław Liberadzki o kwaterze armii USA w Polsce: bardzo jasny sygnał dla potencjalnych agresorówFoto: PR24

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie.

Gość audycji Bogusław Liberadzki opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jakie znaczenie dla Polski będzie miała ta decyzja. - To oznacza, że będziemy już bardzo mocno spojeni z armią amerykańską. To bardzo jasny sygnał dla potencjalnych agresorów - ocenił.

Rozszerzenie NATO

Europoseł Lewicy wyraził także słowa uznania dla osób, które doprowadziły do zgody Turcji na dołączenie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Z tego punktu widzenia cel osłabienia NATO, który był kiedyś zakładany przez Kreml, nie został zupełnie osiągnięty. Wręcz przeciwnie - teraz obserwujemy wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego i zbliżenie go do terytorium Rosji - zaznaczył.

Gość audycji podkreślił, że ww. kwestie dotyczące NATO "absolutnie i bezpośrednio przekładają się na nasze polskie bezpieczeństwo". - To sygnał, że Sojusz nie zamierza w żadnym stopniu ograniczać swojej obecności i demonstracji gotowości do działań, gdyby się zdarzyła taka potrzeba. NATO jest coraz silniejsze i ma coraz większą armię - powiedział, odnosząc się m.in. do "bardzo dobrego wyposażenia sprzętowego" skandynawskich wojsk. Jak podkreślił, "z NATO nie należy igrać".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2022_06_29-14-07-35.mp3 Bogusław Liberadzki o kwaterze armii USA w Polsce: bardzo jasny sygnał dla potencjalnych agresorów ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Antoni Trzmiel

Gość: Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina: 14.06

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także