more_horiz
Wiadomości

Joe Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni. Dokładnie to się stało

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 15:17
- Szczyt NATO w Madrycie był historyczny - powiedział prezydent USA Joe Biden na zakończenie trzydniowego spotkania przywódców państw Sojuszu. Podkreślił, że NATO jest bardziej zjednoczone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Joe Biden uczestniczył w szczycie NATO w Madrycie
Joe Biden uczestniczył w szczycie NATO w MadrycieFoto: PAP/EPA/SERGIO PEREZ

Prezydent USA potwierdził też zobowiązania sojuszników do obrony każdego kawałka terytorium NATO. - Mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej się zjednoczy i dokładnie to się stało - powiedział amerykański prezydent.

Będzie dodatkowe wsparcie

Joe Biden zapewnił także, że USA będą "wspierać Ukrainę wojskowo tak długo jak będzie trzeba".

Poinformował, że w najbliższych dniach USA ogłoszą przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych oraz amunicji do systemów wyrzutni rakietowych HIMARS. Stany Zjednoczone wkrótce uruchomią też kolejną transzę dla Ukrainy w wysokości 800 milionów dolarów.

Dowództwo V korpusu w Polsce

Prezydent USA zapowiedział w środę w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Chodzi o dowództwo w Poznaniu, które zostało stworzone 2 lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce.

Prezydent USA zapowiedział też zwiększenie z czterech do sześciu liczby niszczycieli w Hiszpanii i utrzymanie dodatkowej brygady rotacyjnej wojsk w Europie z kwaterą główną w Rumunii. Joe Biden zapowiedział również wysłanie dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii oraz wzmocnienie obrony powietrznej w Niemczech i we Włoszech.

Nowa koncepcja strategiczna NATO

Na zakończonym dziś szczycie w hiszpańskiej stolicy przywódcy 27 krajów przyjęli nową koncepcję strategiczną w której określili Rosję jako największe i bezpośrednie zagrożenie. Zdecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO dodatkowym personelem i sprzętem.

Zgodzili się też na przyjęcie do Sojuszu Szwecji i Finlandii.

Posłuchaj
00:45 biden o szczycie - spec - plomecka .mp3 Szczyt NATO w Madrycie był historyczny - powiedział prezydent USA Joe Biden na zakończenie 3-dniowego spotkania przywódców państw Sojuszu. Podkreślił, że NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej i że plany Rosji rozbicia Sojuszu nie powiodły się. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

Czytaj także:

obacz: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"

mbl

Zobacz także

Zobacz także