more_horiz

Prof. Grzegorz Górski: NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 15:19
- Sojusz Północnoatlantycki niestety jest organizacją, którą dziś trudno jest manewrować, ze względu na bardzo dużą liczbę członków. Konsensualne ustalenia dotyczące czegokolwiek są rzeczą trudną. (..) NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grzegorz Górski (Kolegium Jagiellońskie).
Prof. Grzegorz Górski: NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym
Prof. Grzegorz Górski: NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznymFoto: C Scott/Shutterstock

Od wtorku do czwartku w Madrycie odbywał się szczyt NATO, na którym kraje Sojuszu debatowały i zdecydowały się na przełomowe rozstrzygnięcia w reakcji na zagrożenia ze strony Rosji. Podjęto między innymi decyzje dotyczące bezpieczeństwa Polski, a także rozszerzenia Paktu Północnoatlantyckiego o kraje skandynawskie.

Zdaniem prof. Grzegorza Górskiego "można powiedzieć, że w ostatnich latach każdy szczyt NATO był przełomowy, wyjątkowy i niepowtarzalny". - Po części zgadzam się, że to spotkanie w Madrycie też takie było, choć oczywiście można powiedzieć, że te apetyty były znacznie dalej idące i ci, którzy sądzili, że jednak wiele bardziej istotnych decyzji zostanie podjętych, nie do końca mogą czuć się usatysfakcjonowani - zauważył.

"NATO przestaje być sojuszem wojskowym"

Jak ocenił, Sojusz Północnoatlantycki "niestety jest organizacją, którą dziś trudno jest manewrować", ze względu na bardzo dużą liczbę członków. - Konsensualne ustalenia dotyczące czegokolwiek są rzeczą trudną - wskazał.

- Z tej perspektywy to, co ustalono w Madrycie, na pewno może zadowalać jako element powolnego marszu do przodu. Ale też chcę zwrócić uwagę na to, że te najważniejsze i najistotniejsze - z punktu widzenia potrzeb obecnej sytuacji - decyzje znowu mają charakter umów podejmowanych w układzie bilateralnych porozumień - skomentował.

Gość audycji dodał, że fakt ten "potwierdza opinie analityków, którzy mówią, że NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym". - Wojskowe ustalenia stają się dziełem tylko zainteresowanych państw - zaznaczył.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:01 PR24_mp3 2022_06_30-14-33-24.mp3 Prof. Grzegorz Górski: NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Grzegorz Górski (amerykanista, Kolegium Jagiellońskie)

Data emisji: 30.06.2022 r.

Godzina emisji: 14.33

ng

Zobacz także

Zobacz także