more_horiz

Kwatera Główna V Korpusu wojsk USA w Polsce. Wróblewski: historyczna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 13:50
- Do tej pory mieliśmy właściwie amerykańską obecność w Polsce, ale na zasadzie obecności rotacyjnej czy - później - pogłębionej (...). Natomiast teraz mamy stałe dowództwo. Czyli tak, jak mamy instalacje stałe, jak baza Ramstein w Niemczech, tak teraz mamy stałą bazę w Poznaniu - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski.
Artur Wróblewski, amerykanista
Artur Wróblewski, amerykanistaFoto: TB/PR24

Na szczycie NATO w Madrycie podjęto decyzję o utworzeniu w Polsce stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA. Decyzja ta idzie dalej nawet, niż dotychczasowe wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej, które de facto podwoiło liczbę amerykańskich żołnierzy w Polsce w lutym bieżącego roku, kiedy Władimir Putin groził rozpoczęciem wojny. W Polskim Radiu 24 decyzję tę komentował amerykanista Artur Wróblewski.

Gość PR24 podkreślił, że decyzja NATO jest historyczna i realizuje nasze pragnienia - od lat wyrażane - aby mieć stałą obecność, szczególnie amerykańską obecność w Polsce. - Jeśli chodzi o NATO, to nawet została podjęta decyzja o wielonarodowym dowództwie w Elblągu (...), podobne jest w Rumunii, południowo-wschodnie, mamy w Szczecinie instalacje NATO - wymieniał Artur Wróblewski.

- Natomiast do tej pory mieliśmy właściwie amerykańską obecność w Polsce, ale na zasadzie obecności rotacyjnej czy - później - pogłębionej, trwałej obecności. Natomiast mamy w tej chwili stałe dowództwo. Czyli tak, jak mamy instalacje stałe, jak baza Ramstein w Niemczech, tak teraz mamy stałą bazę w Poznaniu, podniesioną do poziomu 700 osób pracujących w dowództwie, które już istnieje od kilku lat, dowództwie nad wojskami lądowymi, amerykańskim dowództwie tego reaktywowanego V Korpusu, który w czasie zimnej wojny bronił przestrzeni wokół Fuldy - wyjaśnił amerykanista.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:11 PR24_mp3 2022_06_30-12-37-17_Wróblewski.mp3 Artur Wróblewski o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa V Korpusu Armii USA ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 12.37

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także